Szíria UNESCO világörökségi helyszínei
Szíria UNESCO világörökségi helyszínei az országban uralkodó háborús helyzet miatt az UNESCO Világörökség Bizottságának 2013-as döntése alapján felkerültek a veszélyeztetett örökségek listájára. Az eddig elismert 6 helyszín mellett 12 a javaslati listán várakozik. Fotókon is mutatom, milyen csodák estek áldozatul a kegyetlen rombolásnak és vannak veszélyben több mint 10 év után is.
Szíria UNESCO világörökségi helyszínei
Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy még a 2010 előtt, a boldog békeidőben eljuthattam Szíriába. Igazán feledhetetlen élményt jelentett a sok ősi műemlék megtekintése. A hat világörökségi helyszínből ötöt felkerestünk és azóta már meg is írtam róluk egy-egy bejegyzést. A Krak des Chevaliers és a Szaladin-citadella akkor kimaradt, és szinte borítékolható, hogy már nem is jutok el újra Szíriába, hogy megcsodáljam.
A hírekből tudom, hogy napjainkban ezek a helyszínek sajnos már nem így néznek ki és hosszú évekbe telhet majd a helyreállítás. Persze ehhez az kellene, hogy egyáltalán ott tartsanak, hogy megkezdődhetnek a kárfelmérések és a rekonstrukciós munkálatok.
Aleppó ősi városa
Aleppó ősi kereskedő város. A világ legrégebb óta lakott települései közé tartozott, már az ókorban is a kelet-nyugati kereskedelmi út jelentős állomása volt.
Boszra ősi városa
Boszra ősi városa a Római Birodalom arábiai tartományának egykori fővárosa, a Mekkába vezető őszi karavánutak fontos állomása volt. Falain belül a 2. századi római színház, korai keresztény romok, valamint számos mecset és medresze található.
Damaszkusz ősi városa
A szír főváros legjelentősebb látnivalója a damaszkuszi nagymecset. Az Omajjád dinasztia alatt, a 8. században épült mecset máig fontos szent hely. Az imaterem közepén áll Keresztelő Szent János mauzóleuma, egy fekete selyemborítású szarkofágban őrzik Keresztelő Szent János fejét.
Észak-Szíria ókori falvai
Szíria különleges látnivalói a holt városok vagy halott városok, a bizánci időkből származó településmaradványok. Észak-Szíria ókori falvait i. sz. 1. és 7. évszázadban alapították, majd a 8. és 10. század között folyamatosan elnéptelenedtek. A fennmaradt épületek, a lakóházak, a pogány templomok, a ciszternák, a fürdők és a keresztény templomok kiválóan szemléltetik az átmenetet a római életformából a bizánci kereszténységbe.
A Krak des Chevaliers és a Szaladin-citadella
A stratégiai fontosságú helyen áll a Krak des Chevaliers vár, aminek központi részét még az arabok emelték. A 13. század elején keresztes lovagok fennhatósága alá került, akik jelentősen kibővítették és megerősítették.
A 650 méteres tengerszint feletti magasságban fekvő várat kettős fal veszi körül, a falakon belül vízvezetékkel és ciszternákkal. A keresztes időkben készült a gótikus stílusú előcsarnok, és a bordás boltozatokkal fedett lakosztály. A vár 1271-ig volt a Jeruzsálemi Szent János lovagrend (johanniták) ellenőrzése alatt, ekkor a mamlúkok elfoglalták.
A Szaladin-citadella eredetileg egy a 10. század végén épült bizánci erőd volt. A 12. század elején foglaltak el a keresztesek. A magaslaton álló vár egyetlen könnyen megtámadható pontjánál egy 130 méter hosszú, 20 méter széles árkot ástak. A várfalon belül ciszternákat alakítottak ki.
Palmüra romjai
A Szír-sivatagban fekvő oázis, Palmüra az ókor egyik legfontosabb kulturális központja volt. Az 1-2. századig a számos civilizációval körülvett Palmüra művészete és építészete a görög-római technikai megoldásokat a helyi hagyományokkal és perzsa hatásokkal ötvözte. A hatalmas épület maradványok, mint pl. az Agora, a színház és a templomok jól visszaadják az ókori városkomplexum képét. A város 1100 méteres, oszlopokkal szegélyzett tengelye Baál templomát kötötte össze a Diocletianus táborával.
Ha részletesebben olvasgatnál és még több fotót nézegetnél ezekről a helyekről, akkor a linkekre kattintva megteheted.
Továbbá ajánlok még két érdekes helyszínt. Maalúla ősi városában a mai napig az ősi arámi nyelvet beszélik, amelyet Krisztus idejében is használtak.
Oszlopos Szent Simeon szentélye a semmi közepén, egy különös atmoszférájú helyen áll.
További látnivalók, nevezetességek Szíriában
- Damaszkusz óvárosa és a nagymecset: az Omajjád építészet remekeDamaszkusz a Közel-Kelet egyik legrégebbi városa, amelyben szorosan összefonódik az iszlám és a kereszténység története. Az UNESCO viágörökségi listájára is felkerült szír főváros legjelentősebb látnivalója a damaszkuszi nagymecset. Az Omajjád dinasztia alatt, a 8. században épült...
- Aleppó, ahogy már sosem láthatjukA szíriai Aleppó óvárosa 1988 óta az UNESCO világörökség része, 1,8 milliós lakosságával Damaszkusz után az ország második legnépesebb települése. Vagyis csak volt, mert az utóbbi évek bombázásai a világ egyik legrégebb óta lakott települését sem...
- Boszra ősi városa SzíriábanBoszra ősi városa a Római Birodalom arábiai tartományának egykori fővárosa, a Mekkába vezető őszi karavánutak fontos állomása volt. A „Fekete város” falain belül rómi, kora keresztény és muzulmán építészeti emlékekkel is találtozunk. Van itt a 2....
- Oszlopos Szent Simeon szentélye SzíriábanAz V. században élt Idősebb Oszlopos Szent Simeon vagy röviden csak Oszlopos Szent Simeon 42 évet töltött egy oszlop tetején. A magasból józan és bölcs szavakat intézett a lent állókhoz, tanított, tanácsokat adott. Az önsanyargatásairól ismert...
- Szíria UNESCO világörökségi helyszíneiSzíria UNESCO világörökségi helyszínei az országban uralkodó háborús helyzet miatt az UNESCO Világörökség Bizottságának 2013-as döntése alapján felkerültek a veszélyeztetett örökségek listájára. Az eddig elismert 6 helyszín mellett 12 a javaslati listán várakozik. Fotókon is mutatom,...
- Holt városok Szíriában – Észak-Szíria ókori falvaiSzíria különleges látnivalói a holt városok vagy halott városok, a bizánci időkből származó településmaradványok. Észak-Szíria ókori falvait i. sz. 1. és 7. évszázadban alapították, majd a 8. és 10. század között folyamatosan elnéptelenedtek. A fennmaradt épületek,...
- Maalúla (Maaaloula), szíria falu, ahol Jézus nyelvén beszélnekMaalúla egy keresztény település Szíriában, a főváros, Damaszkusz közelében, az Antilibanon hegységben. Az ősi város lakói a mai napig az ősi arámi nyelvet beszélik, amelyet Krisztus idejében is használtak. Maalúla, ahol még az arámi nyelvet beszélik Még 2009-ben jártam Szíriában,...
- Palmüra, az ókori Szíria virágzó városa, ahogy már sosem látjukPalmüra (Palmyra), a szír romváros nagy hatással volt rám a 2008-as látogatásomkor. A békés romok közt sétálgatva eszembe nem jutott volna, alig pár év múlva fegyverek hangja töri meg a csendet és izgulni kell, hogy marad-e...