Bory-vár: szerelmes mesevilág Székesfehérváron
Magyar Taj Mahal, gyakran csak ezzel a jelzővel illetik Székesfehérvár híres látványosságát. A Bory-vár az örök szerelem hazai jelképe, amelyet Bory Jenő negyven éven át épített szeretett feleségének. A várkastélyhoz érkezve úgy érezhetjük magunkat, mintha egy mesevilág közepébe csöppennénk. Ki gondolná, hogy egyetlen ember építette 40 éven át, feleségének szerelmi vallomásként? Bory Jenő szerelem emlékműve azóta is összetartja a családot. A fantasztikus épület romantikus tornyainak, árnyas árkádjainak, szobrainak báját fák, bokrok, kutak, tavacskák emelik tündéri magasságokba. Székesfehérváron járva kihagyhatatlan a romantika fellegvára, a Bory-vár.
Bory-vár, az örök szerelem szimbóluma
Magyarország várainak többsége többszáz éves, a tatárjárás után, IV. Béla uralkodása alatt épült, és igen hányatott sorsra tekintenek vissza. Épp ezért a legtöbbjük romos, de legalábbis megviselt állapotban van. A székesfehérvári Bory-vár egészen furcsa kakukktojás. Hatalmas bástyák, gótikát idéző tornyok, csipkés falak és egyéb korabei stílusjegyek tarkítják, holott a vár alig 100 éves. Bár várként emlegetjük, valójában várkastélyról van szó, hisz az épületnek sosem volt védelmi szerepe.
Az örök szerelem szimbólumaként emlegetett Bory-vár Székesfehérvár Öreghegy városrészében, a Mária-völgyben, a Máriavölgy 54. szám alatt várja a romantika szerelmeseit. Európa-szerte ismert, gyakran használják rá a megtisztelő, a „székesfehérvári Tádzs-Mahal” elnevezést. A Guinness Rekordok Könyve a világ legnagyobb olyan épületeként jegyzi, amelyet egyetlen ember alkotott.
A világ hét új csodája közé is beválasztott Tádzs- Mahallal ellentétben a Bory-várat nem a kedves elvesztése hívta életre, hanem épp az együtt töltött évek.
Bory Jenő nem az egyetlen kis hazánkban, aki saját maga építette a várát. Bár a kettő össze sem hasonlítható, de a soproni Taródi-várat is meg kell említeni ebben a kategóriában. Ez utóbbit az építettetője megszállottsága miatt Bolond várként is szokták említeni.
Bory-vár építésének története
A vár építése Bory Jenő (1879-1959) szobrászművész és építészmérnök nevéhez fűződik. Bory Jenő 1912-ben nyári laknak vásárolt egy egyholdnyi területet, rajta egy kis présházzal a Székesfehérvár melletti Mária-völgyben. A Képzőművészeti Főiskola és a Műszaki Egyetem szobrász tanára a háborús évek után kezdett saját tervei és fantáziája alapján a vár építésébe.
Az egész úgy kezdődött, mint egy mese, a szép szál tehetséges fiatalember a festőiskolában beleszeretett egy gyönyörű festőlányba, Komócsin Ilonába. A hirtelen fellobbant szerelem egy életen át tartott. A várkastély volt a szerelmi vallomása a feleségének, ahol minden helyiség róluk szól.
Bory Jenő szakképzett építész volt, és ugyan a várát nem előre lefektetett tervrajz alapján építette, a kész mű lakható, jól átgondolt, és szépen megvalósított egységes alkotás. Bory célja nem az volt, hogy a régi korok várépítészetének állítson emléket, és nem is korhűközépkori, vagy éppen gótikus kastélymásolatot akart. A Bory-vár az ő saját kifejezési módja volt.
Bory Jenő két keze munkájával közel 40 nyáron keresztül dolgozott. A vár két fő eleme a hitvesi szeretet kápolnája és a műterem, Bory Jenő életének két sarkalatos pontját jelképezik.
Saját műalkotásai mellett kortárs művészek, köztük festőművész felesége, Komócsin Ilona (1885-1974) műveivel népesítette be a termeket. Az épületben több száz szobor, festmény, mozaikkép látható. A vár fenntartásáról a család gondoskodik, nagy hangsúlyt fektetve arra, hogy minden megmaradjon az eredeti formájában.
Érdekesség, hogy a várat betonból építette, ami akkor még új anyagnak számított.
Bory Jenő 80 éves koráig élt, a felesége 89 évig. Öregkorukig nagyon szerették egymást.
Bory-vár látnivalói
A vár egy lanlás domboldalra épült. Az utca felől érkezve az alsó udvarba jutunk. Az udvart keletről a fogadó épület határolja, míg északról a vár központi, legnagyobb épülete, amelynek az udvarra néző homlokzata a vár emblematikus képe lett.
Az udvaron számos önálló alkotás, szobor varázsolja el a látogatót. A főépület mögött találjuk a százoszlopos udvart.
Az udvart híres történelmi alakok szobraival díszített oszlopos kerengő veszi körül.
A csúcstorony kilátóként is szolgál. A várfal három oldalon végig járható, amit szintén szobrok tesznek hangulatossá.
A vár és a kertje élő egységet alkot. A fák, a bokrok, a díszkutak nemcsak keretezik az épületeket, de harmonikus látványról is gondoskodnak. Szerelmes versek díszelegnek a szobrok körül.
A feleség imádta a kertet, minden úgy maradt, ahogy ő tervezte. A virágait gyönyörű csednéleteken is megörökítette.
Az egyik épületrészen kupolák jelképezik a házsapár ikerlányait és fiát, a tornyok a szülőket magukat.
Van Sóhajok hídja, ami alatt, ha a pár csókot vált, szerelmük örökké tart.
A vár legmagasbb pontja a főépület sarkán álló csúcsos torony, mint kilátó is funkcionál.
Az épületben több műterem és kiállítóterem kapott helyet.
Hitvesi szeretet kápolnája a Bory-várban
A Százoszlopos udvar végében, a főhelyen található A hitvesi szeretet kápolnája. Itt szintén szintén versek dícsérik a szoborrá formált kedvest:
„A földre leszálltál és angyal maradtál/Földi életemből égit varázsoltál.”
A Rómeó és Júlia erkélyaz esküvői fotózások egyik kedvenc helyszíne.
A második világháború nyomot hagyott az épületen. Bory Jenő elkezdte rendbe hozni a romos épületet, egészen haláláig, 1959-ig dolgozott az épületen.
A szocializmust átvészelte, nem államosították, mindvégig a család tulajdonában maradt.
Bory Jenőnek három gyereke volt és hét unokája. Vannak déd-, ük- és szépunokák is. Mindenki, aki jelenleg a várkastélyban dolgozik, családtag. Vannak, akik ott is élnek a kastélyban, de a lépcsők miatt az idősebbek elköltöztek.
Bory-vár látogatása
A Bory-vár Bory Jenő utódainak gondozásában van, belépőjeggyel látogatható. A befolyt összeget a várkastély felújítására fordítják.
Hely: Székesfehérvár, Máriavölgy 54.
A vár helyi tömegközlekedéssel is jól megközelíthető. Az autóval érkezők is könnyen találnak parkolóhelyet. Hétvégi napokon előfordul, hogy hosszú sor áll a pénztárnál.
Nyitvatartási és egyéb információk a vár hivatalos honlapján olvashatók.