Bory-vár: szerelmes mesevilág Székesfehérváron
Magyar Taj Mahal, gyakran csak ezzel a jelzővel illetik Székesfehérvár híres látványosságát. A Bory-vár az örök szerelem hazai jelképe, amelyet Bory Jenő negyven éven át épített szeretett feleségének. A várkastélyhoz érkezve úgy érezhetjük magunkat, mintha egy mesevilág közepébe csöppennénk. Ki gondolná, hogy egyetlen ember építette 40 éven át, feleségének szerelmi vallomásként? Bory Jenő szerelem emlékműve azóta is összetartja a családot. A fantasztikus épület romantikus tornyainak, árnyas árkádjainak, szobrainak báját fák, bokrok, kutak, tavacskák emelik tündéri magasságokba. Székesfehérváron járva kihagyhatatlan a romantika fellegvára, a Bory-vár.
Bory-vár, az örök szerelem szimbóluma
Az örök szerelem szimbólumaként emlegetett Bory-vár Székesfehérvár Öreghegy városrészében, a Mária-völgyben, a Máriavölgy 54. szám alatt várja a romantika szerelmeseit. Európa-szerte ismert, gyakran használják rá a megtisztelő, a „székesfehérvári Tádzs-Mahal” elnevezést. A Guinness Rekordok Könyve a világ legnagyobb olyan épületeként jegyzi, amelyet egyetlen ember alkotott.
A világ hét új csodája közé is beválasztott Tádzs- Mahallal ellentétben a Bory-várat nem a kedves elvesztése hívta életre, hanem épp az együtt töltött évek.
A magyar várak általában több százévesek és romosok. A Bory-vár több szempontból is kakukktojás. Gótikát idéző tornyai, csipkés falai még nincsenek 100 évesek sem. Bár várként emlegetjük, valójában várkastélyról van szó, hisz az épületnek sosem volt védelmi szerepe.
Bory Jenő nem az egyetlen kis hazánkban, aki saját maga építette a várát. Bár a kettő össze sem hasonlítható, de a soproni Taródi-várat is meg kell említeni ebben a kategóriában. Ez utóbbit az építettetője megszállottsága miatt Bolond várként is szokták említeni.
Bory-vár építésének története
A vár építése Bory Jenő (1879-1959) szobrászművész és építészmérnök nevéhez fűződik. Bory Jenő 1912-ben nyári laknak vásárolt egy egyholdnyi területet, rajta egy kis présházzal a Székesfehérvár melletti Mária-völgyben. A Képzőművészeti Főiskola és a Műszaki Egyetem szobrász tanára a háborús évek után kezdett saját tervei és fantáziája alapján a vár építésébe.
Az egész úgy kezdődött, mint egy mese, a szép szál tehetséges fiatalember a festőiskolában beleszeretett egy gyönyörű festőlányba, Komócsin Ilonába. A hirtelen fellobbant szerelem egy életen át tartott. A várkastély volt a szerelmi vallomása a feleségének, ahol minden helyiség róluk szól.
Bory Jenő két keze munkájával közel 40 nyáron keresztül dolgozott. A vár két fő eleme a hitvesi szeretet kápolnája és a műterem, Bory Jenő életének két sarkalatos pontját jelképezik.
Saját műalkotásai mellett kortárs művészek, köztük festőművész felesége, Komócsin Ilona (1885-1974) műveivel népesítette be a termeket. Az épületben több száz szobor, festmény, mozaikkép látható. A vár fenntartásáról a család gondoskodik, nagy hangsúlyt fektetve arra, hogy minden megmaradjon az eredeti formájában.
Bory Jenő 80 éves koráig élt, a felesége 89 évig. Öregkorukig nagyon szerették egymást.
A csúcstorony kilátóként is szolgál. A várfal végig járható, amit szintén szobrok tesznek hangulatossá.
Érdekesség, hogy a várat betonból építette, ami akkor még új anyagnak számított.
Szerelmes versek díszelegnek a szobrok körül.
A vár és a kertje élő egységet alkot. A fák, a bokrok, a díszkutak nemcsak keretezik az épületeket, de harmonikus látványról is gondoskodnak. Az udvart híres történelmi alakok szobraival díszített oszlopos kerengő veszi körül.
A feleség imádta a kertet, minden úgy maradt, ahogy ő tervezte. A virágait gyönyörű csenéleteken is megörökítette.
Az egyik épületrészen kupolák jelképezik a házsapár ikerlányait és fiát, a tornyok a szülőket magukat.
Van Sóhajok hídja, ami alatt, ha a pár csókot vált, szerelmük örökké tart.
Már az udvaron számos bájos szobor varázsolja el a látogatót. Az épületben több műterem és kiállítóterem kapott helyet.
Hitvesi szeretet kápolnája a Bory-várban
A Százoszlopos udvar végében, a főhelyen található A hitvesi szeretet kápolnája. Itt szintén szintén versek dícsérik a szoborrá formált kedvest:
„A földre leszálltál és angyal maradtál/Földi életemből égit varázsoltál.”
A Rómeó és Júlia erkélyaz esküvői fotózások egyik kedvenc helyszíne.
A második világháború nyomot hagyott az épületen. Bory Jenő elkezdte rendbe hozni a romos épületet, egészen haláláig, 1959-ig dolgozott az épületen.
A szocializmust átvészelte, nem államosították, mindvégig a család tulajdonában maradt.
Bory Jenőnek három gyereke volt és hét unokája. Vannak déd-, ük- és szépunokák is. Mindenki, aki jelenleg a várkastélyban dolgozik, családtag. Vannak, akik ott is élnek a kastélyban, de a lépcsők miatt az idősebbek elköltöztek.
Bory-vár látogatása
A Bory-vár Bory Jenő utódainak gondozásában van, belépőjeggyel látogatható. A befolyt összeget a várkastély felújítására fordítják.
Hely: Székesfehérvár, Máriavölgy 54.
A vár helyi tömegközlekedéssel is jól megközelíthető. Az autóval érkezők is könnyen találnak parkolóhelyet. Hétvégi napokon előfordul, hogy hosszú sor áll a pénztárnál.
Nyitvatartási és egyéb információk a vár hivatalos honlapján olvashatók.