Gaudi építészeti remekei Barcelonában
A katalán építészzseni, Antoni Gaudi építészeti remekei megkerülhetetlenek, ha Barcelonában járunk. De miért is akarnánk megkerülni őket, hisz mindegyik egyedi, különleges szépségű és közülük hét már az UNESCO világörökségi listájára is felkerült.
Pócza Csabáné Irénke küldött képeket Barcelona csodálatos épületeiről és a száztornyú Sagrada Familia templomról, amivel hívta fel a figyelmemet, hogy ideje lenne írni az organikus építészet egyik kiválóságáról.
Az organikus építészet magyar mesterének, Makovecz Imrének művészete is mindig lenyűgöz. Nem véletlenül írtam már a Makovecz tervezte templomokról, a Hagymatikumról és Makó további Makovecz remekeiről.
Ja és persze Irénke fotói eszembe juttatták, hogy jó húsz év után ideje lenne újra visszamennem Barcelonába.
Antoni Gaudi építészeti remekei Barcelonában
De térjünk a tárgyra. Gaudí, a híres katalán építész 19. század végének és 20. század elejének meghatározó alakja, kivételes kreativitásával hozzájárult az építészet és építéstechnológia fejlődéséhez.
Antoni Plàcid Gaudí i Cornet, rövid nevén Antoni Gaudí 1852-ben született Barcelonában. Korai épületein a mór, a gótikus, arab-perzsa és francia neogótikus stílus jegyei is felfedezhetők. Későbbi épületeit egyértelműen az organikus építészethez sorolják.
Különlegessége volt, hogy bútorokat és míves csempéket is tervezett, legtöbb művéhez ő maga készítette a belsőépítészeti munkákat.
Többször lakott saját tervezésű házban, 1906-ban a Güell Parkban lévő házba, a Casa de Gaudí-ba költözött.
Leggrandiózusabb és legismertebb épülete a Sagrada Família templom, ami a mai napig nincs kész. A keleti szárny 1891 és 1900 között épült. Pénzhiány miatt a munkák nagyon lassan haladtak. Újabb törés volt a templom építésében, hogy a mestert 1926. június 7-én elgázolta egy villamos, amibe három nap múlva belehalt. Pápai engedéllyel a Sagrada Família kriptájában temették el.
A mai építészeknek nincs egyszerű dolguk. A spanyol polgárháború egyházellenes anarchista katalán partizánjai által összetört, – majd a legkorszerűbb eljárásokkal rekonstruált, – eredeti makettek és a felgyújtott laboratóriumában megmaradt tervfoszlányok alapján folyik az építkezés. A tervek szerint 2026-ra, a művész halálának centenáriumára fejezik be.
Gaudí épületei közül hét került fel az Unesco Világörökség listájára:
- Güell park (Barcelona, 1985)
- Güell-palota (Barcelona, 1985)
- Casa Milà (vagy La Pedrera) (Barcelona, 1985)
- Casa Vicens (Barcelona, 2005)
- A Sagrada Família Gaudí által épített homlokzata (a Születés kapuja) és kriptája (Barcelona, 2005)
- Casa Batlló (Barcelona, 2005)
- A Güell család kriptája (Santa Coloma de Cervelló, 2005)
Nagyon köszönöm Irénkének a szuper fotókat!