Gaudí építészeti remekei Barcelonában

A katalán építészzseni, Antoni Gaudí építészeti remekei megkerülhetetlenek, ha Barcelonában járunk. De miért is akarnánk megkerülni őket, hisz mindegyik egyedi, különleges szépségű és közülük hét már az UNESCO világörökségi listájára is felkerült.

Gaudi építészeti remekei

Antoni Gaudí – A katalán építészet zsenije

Antoni Gaudí neve egyet jelent a barcelonai modernista építészettel. Egyedi stílusa, természeti formák iránti szeretete és lenyűgöző alkotásai világszerte ismertté tették. Élete és munkássága ma is inspirációt jelent az építészek és művészetkedvelők számára.

Antoni Gaudí i Cornet 1852. június 25-én született Reus vagy Riudoms városában, Katalóniában. Építészeti tanulmányait Barcelonában végezte, és már fiatalon kitűnt különleges látásmódjával. Legendás történet szerint, amikor Gaudí megkapta diplomáját, az iskola igazgatója így fogalmazott: „Nem tudom, hogy egy bolondot vagy egy zsenit bocsátunk-e útjára.”

Gaudí élete utolsó éveiben teljesen a Sagrada Família építésének szentelte magát. Egyszerű életet élt, alig törődött külsejével, és teljesen visszavonult a nyilvánosságtól. 1926. június 7-én egy villamos elütötte Barcelonában. Ruházata miatt koldusnak nézték, és csak későn ismerték fel, hogy a híres építészről van szó.

Addig nem részesült orvosi ellátásban, amíg a Sagrada Família lelkésze nem azonosította a város leghíresebb építészét. De ekkor már nem lehetett megmenteni az életét. Három nappal később, június 10-én elhunyt. Temetésén hatalmas tömeg kísérte utolsó útjára a Sagrada Família kriptájába.

A kivételes kreativitással megáldott művészt életében leginkább gúnyolták, csupán néhány művészbarátja, lelkes tanítványa csodálta. Még halála után is megoszlottak róla a vélemények. Zsenialitását csupán a múlt század közepétől kezdték felismerni.

Az építészet Dantéjának, és Isten építészének is nevezett Gaudí megjósolta, hogy bazilikáját a világ minden részéről érkezők fogják csodálni, és igaza lett. Művei mamár az UNESCO világörökség részét képezik, és évente több millió látogatót csábítanak a katalán fővárosba.

Gaudí és az organikus építészet

Pócza Csabáné Irénke küldött képeket Barcelona csodálatos épületeiről és a száztornyú Sagrada Familia templomról, amivel felhívta a figyelmemet, hogy ideje lenne már írni az organikus építészet egyik kiválóságáról.

Gaudí korai épületein a mór, a gótikus, arab-perzsa és francia neogótikus stílus jegyei is felfedezhetők. Későbbi épületeit egyértelműen az organikus építészethez sorolják.

Gaudí építészete egyedi és utánozhatatlan. Munkásságában ötvözte a természetes formákat, a vallásos szimbolikát és a mérnöki innovációkat. Stílusára hatással voltak a gótika, az iszlám építészet, valamint a természetben fellelhető organikus formák. Az épületei gyakran hullámzó vonalakkal, mozaikokkal és színes kerámiadíszekkel gazdagodtak.

Gaudi építészeti remekei

Az organikus építészet magyar mesterének, Makovecz Imrének művészete is mindig lenyűgöz. Nem véletlenül írtam már a Makovecz tervezte templomokról, a Hagymatikumról és Makó további Makovecz remekeiről.

Antoni Gaudi építészeti remekei Barcelonában

De térjünk a tárgyra. Gaudí, a híres katalán építész 19. század végének és 20. század elejének meghatározó alakja, kivételes kreativitásával hozzájárult az építészet és építéstechnológia fejlődéséhez.

Güell-palota

Antoni Gaudí építészeti terveit 1878-ban mutatták be a párizsi világkiállításon, erre figyelt fel a gazdag textilgyáros gróf Eusebi Güell i Bacigalupi, aki pártfogásába vette, mecénása és barátja lett.

A gróf számára épített Güell-palota Barcelona legsűrűbben beépített óvárosában, a Rambláról nyíló Carrer Nou de la Rambla utcában található. Ez az első jelentős, ám kevésbé ismert lakóháza.

Az épület különös jellegzetessége a számos kovácsolt díszítőelem, az Art nouveau játékos virágmintázatával.

Güell-palota részlete Barcelonában

Néhány évig ebben lakott a gróf a családjával együtt, innét költözött át a Güell-parkba, amelyet a központtól távolabb eső területen alakítottak ki.

Casa Milá (La Pedrera)

A „kőfejtőnek” csúfolt Casa Milá a meglepett szemlélőt sziklafalra emlékezteti. A rendhagyó küllemű épület a visszafogottságukról és tartózkodásukról ismert polgárokat igencsak meglepte. A kortárs kritika a modern építészet kezdetének tekintette az épületet, és az expresszionista stílus első megnyilvánulásaként értékelte.

Gaudi építészeti remekei

Kerámiából virágmotívumot formázó szintjeivel leginkább ez az épület fejezi ki a természetet utánzó törekvéseit. Tetőterének „rohamsisakos” kéményei kihagyhatatlanok.

Gaudi építészeti remekei

Gaudí építészetének különlegessége volt, hogy bútorokat és míves csempéket is tervezett, legtöbb művéhez ő maga készítette a belsőépítészeti munkákat.

Gaudi építészeti remekei

Szabadon felhasznált minden eszközt, hogy olyan művészi munkamódszert alakítson ki, amely szemléletmódjával kielégíti a társadalmi igényt, viszont teljesen új látásmód kialakulására kényszeríti a befogadót.

Gaudi építészeti remekei

Casa Batlló -Csontok háza

Az Eixample kerületben érdemes felkeresni a Csontok házát, Gaudí szecessziós stílusánek egyik legszebb épületét. Kívülről nézve olyan, mintha az erkélyek koponyák, a tartóoszlopok csontok lennének. Sehol sem találunk egyenes vonalakat vagy élesen sarkított szegélyt. A hátborzongató gyönyörűség minden részletében alaposan kimunkált. Az összhatás kedvéért még a bútorokat is Gaudí tervezte.

Casa Batlló Barcelonában

Güell-park

Többször lakott saját tervezésű házban, 1906-ban a Güell Parkban lévő házba, a Casa de Gaudí-ba költözött.

Gaudi építészeti remekei

Sokak szerint a Güell park (Parc Güell) nemcsak Barcelona, de egyenesen a világ egyik legszebb parkja. Kétség kívül nagyon impozáns a neves katalán építész, Antoni Gaudí által tervezett kert. A Güell Park látnivalói, mint ikonikus építészeti és történelmi örökség 1984-ben az UNESCO Világörökség részévé váltak. A Güell Park nagyrésze ingyenesen látogatható, de érdemes a fizetős részbe is bemenni. A zárt részben található a park legszebb része és innen nyílik a legszebb panoráma egész Barcelonára.

Gaudi építészeti remekei

Sagrada Família-templom – Szent Család-templom

Gaudí leggrandiózusabb és legismertebb épülete a Sagrada Família templom. A tepmplom a mai napig nincs kész, annak ellenére, hogy a katalán építész 43 évet áldozott az életéből a tervezésére és az építésére.

A már megkezdett templom építését Gaudí 1891-ben vette át és teljesen átalakította. A keleti szárny 1891 és 1900 között épült. Pénzhiány miatt a munkák nagyon lassan haladtak. Ettől kezdve csak ezen az épületen dolgozott. Egyre buzgóbb hívővé vált, remeteként élt az építkezésen, házról házra járva gyűjtött pénzt a szegények katedrálisának megvalósítására.

Újabb törés volt a templom építésében, hogy a mestert 1926. június 7-én elgázolta egy villamos, amibe három nap múlva belehalt. Pápai engedéllyel a Sagrada Família kriptájában temették el.

Gaudi építészeti remekei

Az építkezés ma is folyik, gaudí tervei és modellje alapján. A mai építészeknek nincs egyszerű dolguk. A spanyol polgárháború egyházellenes anarchista katalán partizánjai által összetört, – majd a legkorszerűbb eljárásokkal rekonstruált, – eredeti makettek és a felgyújtott laboratóriumában megmaradt tervfoszlányok alapján folyik az építkezés.

Ez a világ egyetlen műemléke, emelyik közben folyamatosan tovább épül. És a világ egyetlen temploma, amely egyetlen katedrálisra sem hasonlít, és elragadtatást vagy elutasítást vált ki az emberekből. Négy ég felé meredő csipkésem áttört tornya, barokkosan túlzsúfolt szimbólumhalmaza szokatlan látvány, de belül tele van színekkel, génnyel és erős hittel. És mindez vasszerkezetek nélkül, a faragott kövek egymásra helyzésével készült, a statikai számítások diadalaként.

A tervek szerint 2026-ra, a művész halálának centenáriumára fejezik be.

Gaudi építészeti remekei

Több mint 130 éve épül Barcelona és egész Spanyolország leglátogatottabb nevezetessége, a Sagrada Família templom. Most egy csodálatos videón megnézheted, hogy építik fel a további tornyokat, köztük a legmagasabb főtornyot, a központi kupolát és a homlokzatot.

Gaudi építészeti remekei

Placa Reial – királyi tér – lámpái

Ha a Catalunya tér közelépben elhagyjuk a Ramplát, könnyen rátalálhatunk a Barcelona leghangulatosabb terére. A Placa Reial kiemelkedő díszei a középen álló, hatalmas öntött- és kovácsolt vas, úgynevezett Gaudí-lámpák. Tanulmányai befejezése után lámpaoszlopok tervezésével bízák meg az ifjú építészt. Innét indult a karrierje.

Gaudí épületei az UNESCO Világörökség listán

Nagyon köszönöm Irénkének a szuper fotókat! A fotók többi része saját készítés.

Antoni Gaudí olyan építész volt, aki egyedülálló látásmódjával és rendkívüli kreativitásával formálta a világot. Művei a természet, a vallás és a művészet tökéletes harmóniáját tükrözik, és mind a mai napig inspirációt nyújtanak az építészet szerelmeseinek.

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük