Hollókő látnivalói: a hagyományőrző világörökségi falu
Hollókő, az alig 300 lelkes Nógrád vármegyei palóc falu volt a világ első faluja, amit az UNESCO világörökségi helyszínné választott. Az eredeti állapotában megmaradt falurész a zsindelytetős katolikus templommal és a kontyolt parasztházakkal kiemelkedő példája a máig megőrzött falusi kultúrának a falusi építszet 20. századi „ipari átalakulása” előtti korszakból. A napjainkban is lakott településen a középkori falukép találkozik az élő népművészettel. Hollókő látnivalói, nevezetességei és csodálatos természeti környezete miatt is igen kedvelt kiránduló hely.
Hollókő rövid történelme
A Hollókő fölé magasó várat a tatárjárás után, a 13. században emelték. 1442-ben a cseh husziták vezére, Griska a várban folytatott tárgyalásokat a magyarokkal. A falu és a vár a 16. században törökkézre került.
Az 1703-ban kezdődött, II. Rákóczi Ferenc vezette szabadságharcban a Hollókő várát is lerombolták.
Hollókő 17. századi magja szinte változatlanul maradt fenn. Jellegzetességei a lejtőre épült, csapott orrú kontytetős, faragott fatornácos házak.
1987-ben, a Budai várnegyeddel egyidőben, az első magyarországi helyszínként került fel az UNESCO világörökségi listára, ami azóta nyolcra bővült.
A palócok és a palóc kultúra
A hagyományőrző faluban a palóc kultúra legérdekesebb jellegzetessége a művészi kidolgozású népviselet. A palócok a magyar felvidék legfontosabb etnikai csoporja. Sajátos tájnyelvüket, népviseketüket és jellegzetes konyhájukat a török népcsoporthoz tartozó kunok leszármazottaiként, a 12. és 13. században a mongolok elől menekülve hozták magukkal a Kaszpi-tenger mellől a Dunakanyartól észak-keletre elterülő gyönyörű hegyvidékre.
A Hollókő és a környező falvak lakói által még ma is hordott népviselet nem csupán a színpompája miatt lenyűgöző. A férjes asszonyok a főkötőjüket egy hátra a nyakba vetett selyemkendővel takarják el, a selyemkendőt pedig papírral kimerevítik.
Az évak során a főkötő kétoldalt lassan láthatóvá vált, mivel a kendőt egyre feljebb kötötték össze, amely ezáltal a homlokon egyre mélyebbre csúszott. Kezdetban az asszonyok szalagokat és fodrokat varrtak a főkötő kibukkanó, díszítetlen részeire. Az első világháború után azonban elterjedt az a szokás, hogy még gyöngyöket is erősítettek a vászonszalagokból készített fodrok közé. Mára ez a dísze, hímzett alapra, gyöngyökből kirakott minta a palóc népvselet különösen szép elemévé vált.
Jellegzetes a sok egymás felett viselt szoknya is. A legalső szoknya egy szűkre szabott kendervászon darab, amely felett régente akár 15, ma már csak három-négy alsószoknyát viselnek az asszonyok.
A fiatal lányok felső szoknyája többnyire piros mintás. Ehhez kétfajta kötényt lehet viselni: ünnepnapokon szles fekete, hétköznap keskeny, fényes fekete pamutból készült kötényt, melyen alul tarka hímzés van.
Hollókő látnivalói
Hollókő idilli utcaképe, amely szinte ugyanolyan, mint évszázadokkal korábban, a táj és a parasti építészet összefonódásának és harmóniájának festői példája.
Az eredeti állapotában megmaradt, 55 védett lakó épületből és egy templomból álló ófalu 1987-ben került fel az UNESCO kulturális és természeti világörökség listájára. A hagyományos palóc építészeti jellegzetességek valamennyi házban megtalálhatók. A házak egy részében ma is élnek, a többi pedig kiállítóhelyként szolgál.
A gótikus templomocska körül csoportosulnak a még mindig lakott, fésűfogas parasztudvarú házak, az élő falumúzeum parasztgazdaságai. A fogadóban éjszakázni is lehet. Némely hétvégén az odautazó turisták próbára tehetik magukat fafaragsban, gyönygfűzéseben vagy kosárfonásban. A táncházban olyan tánclépéseket és olyan népdalokat tanulhatunk, amelyeket itt nemzedékek óta táncolnak és énekelnek.
A házak a palóc építkezés legszebb hagyományait őrzik. Az utcára merőlegesen futó, úgynevezett „szalagtelkeken” kőalapzatra épített vályogházak fala fehérre van meszelve. Jellegzetes a két kicsi ablak és az agyagzsindellyel fedett tető, az ereszcsatorna, és az udvari oldalról induló tornávcok. A fából készült homlokzatra keresztet, szívet vagy évszámokat véstek. Az ereszeken fokhagyma- és paprikafüzérek, kukoricacsövek csüngnek száradni. A fatornácok hangulatosságát vidám színű virágok emelik.
Az útbaigazító holló-szobor a faluba vezető út elején.
Hollókőn sok múzeum található, mind hiteles képet mutat az itt élők egykori életéről.
Szent Márton-templom
A falu központjában áll Hollókő egyik jelképe, az egyszerű fatornyos Szent Márton-templom. A római katolikus templom felszentelése Szent Márton püspök tiszteletére történt meg 1889-ben. Az egyszerű, téglalap alaprajzú, vályogból és terméskőből épült templom fából ácsolt tornya szögek felhasználása nélkül készült.
Palóc Babamúzeum
Közel 200 nagyméretű porcelán baba pompázik palócföld színes népviseleteiben.
Falumúzeum
A templommal szemben álló egykori lakóház 1964 óta múzeum. Állandó kiállítása egy közepes gazda-sági állású, gyermekével és öregszülővel együtt élő fiatal házaspár lakását jeleníti meg.
Guzsalyas
A palóc portán a hollókői népviselet készítésével, történetével ismerkedhetnek meg a látogatók.
Oskolamester háza
Belépve egy század elő oskola hangulata fogad.
Kézműves Nyomdaműhely
A műhely az 1900-as évek nyomdaműhelyébe vezeti be a látogatókat, ahol megismerhető egy 19. századi nyomdász élete, munkája, kipróbálhatók az eszközei.
Postamúzeum
A „Palócföld postája” című kiállítás két teremben mutatja be a több megyére terjedő néprajzi csoport a palócság postahálózatának fejlődését, és a palócokkal összefüggő postai emlékeket.
Szatyingos
Szövés bemutató, népviseletbe öltöztetés, kézműves foglalkozások és egyéb érdekességek várnak a házban.
Hollókő legófalu
Pár éve az egyik házban már a Hollókő legóból épített kicsinyített mását is megcsodálhatjuk.
A vallásos ünnepekkor számos programmal készülnek a helyiek, hogy minél több fiatallal megismertessék a jellegzetes, régi népszokásokat. Különösen ismert a húsvéti hétfői locsolkodás hagyományának felelevenítése.
Reggel a templom harangja ébreszti a falu lakóit, bár addigra már kisültek az első kenyerek.
Ma a falu már minden lakosának tud munka lehetőséget biztosítani, sőt közel ötvenen a szomszédos településekről járnak át ide dolgozni.
A házak egy részét szálláshellyé alakították. Faragott palóc bútorok, színes szőttesek, cserépkályha emlékeztetnek a múltra. A vendégházakat azonban központi fűtéssel, forróvízes kazánnal szerelték fel, de főzőlap, mikró és hűtő is a vendégek rendelkezésére áll.
A házak másik részében régi mesterségekkel ismerkedhetünk meg. Van amelyikben kerámia készül, a másikban bőrdíszműves dolgozik. Jó néhány portán pedig a látogatók megköstolhatják a hamisítatlan palóc ízeket, a palóclevest, a sztrapacskát vagy a laskát.
Vár-alja tanösvény
A Vár-alja tanösvény a Vár-forrásból eredő patak völgyében vezet és a környék vízhez kötődő természeti és kultúrtörténeti értékeit mutatja be.
Kertek-alja Tanösvény
A Kertek-alja tanösvény a Hollókői-patak völgyében, az ide lefutó kertek végében halad végig.
Biológiai tanösvény
Hollókői vár
A hollókői vár a Cserhát hegyei között, egy kiugró sziklaperemen magasodik, ahonnan fantasztikus kilátás tárul elénk a hegyekre és völgyben meghúzódó falura. Első említése az 1310-as években egy oklevélben történt.
A legenda szerint a szomszédos Pusztavárhegy ura, Kacsics András egyszer elrabolt egy szép leányt, és ide, az épülő vár egy termébe záratta. A lányrabló nagy szerencsétlenségére a lány dajkája boszorkány volt, aki ahhoz, hogy a lányt kiszabadítsa, szövetkezett az ördöggel. Az ördög parancsára az ördögfiak holló képében esténként újra és újra elhordták az épülő vár köveit, mindaddig, míg a várúr a leányt szabadon nem engedte. Innen ered a vár és a falu neve.
A vár a 6. században török kézre került. A monda szerint Csák Máté és a törökök egykor a sziklába vájt ciszternába rejtették el a környékről összehordott, elrabolt aranyat.
A fantasztikus kilátáson túl panoptikum, 11-16. századból származó fegyvereket kiállító fegyverterem és meghitt hangulatú várkápolna várja a látogatókat.
A várban rendszeresek a programok is.
Hollókői Falusétajegy
Aki semmilyen látnivalót nem szeretne elmulasztani Hollókőn, az a Falusétajegy megvásárlásával 10 felejthetetlen helyszínt látogathat meg. Megcsodálhatja a középkori várat, kávét vagy más frissítőt fogyaszthat a Várkávézóban és felkeresheti az Ófalu múzeumuainak legjavát. Helyben készült finomságokat kóstolhat a Kalácsos Pékségben és a Gazduram Sajtboltjában, valamint süteményt az új szállodában.
A falusétajegy a következő szolgáltatásokat tartalmazza:
- Belépő a Falumúzeumba
- Guzsalyas ház belépő
- Sajtkóstoló a Gazduram Sajtboltjába
- Kézműves játékok a Palóc Játszóházban
- Egy frissító a Küszöb Információs Irodában (gyümölcslé vagy víz)
- Bőrműves műhelylátogatás, bőr ajándéktárgy
- Kelemen Ferenc fafaragó kiállítása és interaktív mesehallgatás az Oskolában
- Szatyingos, szövő bemutató és szövőkeret kipróbálás
- Egy kóstoló a Kalácsos pékségben
Falusétahegy a hétvégéken vásárolható az információs irodában.
Számos gyermekprogram, műhelylátogatás, táncház és izgalmas események sora várja a látogatókat Hollókőn a húsvéti ünnepektől a szüreti mulatságokig.
Hollókői hagyományőrző húsvéti programok
Hollókő évente négy napos Húsvéti Fesztivállal ünnepel és várja azokat, aki az „élő múzeumban” kívánnak megismerkedni a magyar húsvéti népszokásokkal és hagyományokkal. Gazdag folklórprogram, palóc gasztronómia, koncertek, családi és gyermekprogramok és természetesen az elmaradhatatlan locsolkodás feledhetetlen élményeket ígér a vendégeknek.
Hollókő megközelítése
Budapest felől leggyorsabban az M3-as autópályán lehet megközelíteni, melyről a hatvani leágazásnál kell lehajtani. Az autópályáról letérve a 21-es úton, Pásztó felé kell kanyarodni, majd a Szécsény felé vezető útra kanyarodni. Menetidő kb.: 1,5-2 óra
Hasznos információk a Hollókőre érkezőknek
Parkolni a táblával jelzett, a község végében kialakított nagy parkolóban lehet. A parkolási díj személyautó/motorkerékpár esetében 400.-Ft/óra, autóbusz esetében 1500.-Ft/óra. Napidíj (3 órát meghaladó várakozási időn túl) személyautó/motorkerékpár esetében 1200.- Ft, autóbusz esetében 4.500.- Ft. A parkolójegy megvásárlásával támogatni tudják a világörökségi település megfelelő állapotban történő megőrzését.
A Küszöb Információs Iroda a hét minden napján nyitva áll az érdeklődők részére a nagy parkolóban, az Ófalu bejáratától kb. 100 méterre.
Látnivalók Hollókő közelében
Hollókőt az országos kéktúra útvonala is érinti. A környéken járva Mátraverebély Mária-kegyhelye és templom feletti hegyoldal kemény kőszikláiba vájt remetelakásait, a szécsényi Forgách-kastélyt és a Tar községben Kőrösi Csoma Sándor tiszteletére emelt buddhista szentélyt és emlékpavilont érdemes felkeresni.