Göcseji Falumúzeum – Zalaegerszegi skanzen
A Göcseji Falumúzeum, azaz a zalaegerszegi skanzen Magyarország első és egyik legjelentősebb szabadtéri néprajzi múzeuma. A göcseji, zalai tájegység jellegzetes épületei mellett egy egyedülálló Finnugor Néprajzi parkot is létrehoztak.
Göcseji Falumúzeum
A Göcseji Falumúzeum Magyarország első szabadtéri múzeumaként 1968-ban nyílt meg Zalaegyerszegen. A Zala folyó egy holtága mellett, az eredeti helyén hagyott Hencz-féle vízimalom köré alakították ki a néprajzi múzeumot.
A 18. századi eredetű malom a nevét az utolsó tulajdonosáról, Hencz Györgyről kapta, aki egészen 1952-ig üzemeltette. A malom története a 20. századnál régebbi időkre, a 18. századra nyúlik vissza.
A göcseji kis települések a 20. századi útépítésekig megőrizték hagyományos szerkezetüket. A hagyományos életforma utolsó emlékeinek megmentésével alakult ki a 19. századbeli göcseji múzeumfalu parasztházakkal, gazdasági épületekkel, templommal, kovácsműhellyel és malommal.
Bár legtöbb zsúpos tetejű boronaház elbontás előtt már kéményt kapott, a falumúzeumban egykori formájukban, kémény nélkül, füstös konyhával építették fel.
A lakóházakban a konyha és a kamra mellett szoba is van, az udvarokban pedig istállók, ólak, kutak, kamrák épültek. Hegyi pincéket is láthatunk, emlékeztetve arra, hogy a szőlők nagy részét kipusztító 19. század végi filoxéravész előtt Zala megye jelentős bortermelő vidéknek számított.
A lakó- és gazdasági épületek mellett a zalai falvak jellegzetes szakrális építményei: különböző típusú haranglábak és útmenti keresztek is láthatók a fatemplom mellett.
Göcseji skanzen épületei
- Hottói kovácsműhely
- A Hencz-vízimalom
- Budafai szoknyás harangláb (1888.)
- Kálócfai széles csonkakontyos ház
- Náprádfai ház
- Kerkafalvi gémeskút
- Kálócfai méhes
- Kávási festett oromzatú boronaház
- Hottói istálló
- Lendvajakabfai pajta
- Bagodvitenyédi kamrás disznóól
- Kávási kerekes kút
- Csödei pálinkafőző kunyhó
- Zalalövői hosszúház
- Gombosszegi kamra
- Favágító
- Bondonkút
- Hagyárosböröndi disznóól
- Zalalövői méhes
- Zalalövői hajlított ház
- Szenterzsébethegyi kamra
- Nagykutasi torkospajta
- Zalacsébi fatemplom
- Bárszentmihályfai pajta
- Csödei ház
- Felsőszenterzsébeti füstösház
- Kástu (kamra)
- Útmenti kereszt
- Pincék
- Dabronci olajütő malom
- Házormok
A múzeum területén található a Finnugor Néprajzi Park is, ami a rokon finnugor népek lakóházait, gazdasági és szakrális épületeit, eszközeit és népviseletét mutatja be.
Belépési és egyéb információkat a múzeum honlapján találsz.
Nagyon köszönöm a fotókat Egresi Jánosnak!
Nem tudom, hogy Te hogy vagy vele, de engem nagyon emlékeztetett a Szalafő-Pityerszeren található Őrségi skanzenre, a haragláb pedig a Pankasz szoknyás haranglábjára.