Pankaszi szoknyás harangláb: egy építészeti gyöngyszem az Őrségben

A pankaszi szoknyás harangláb az Őrség az egyik kiemelkedő építészeti öröksége. A 18. században fából készült harangláb a település legmagasabb pontján áll, ikonikus látványt nyújtva a tájnak.

Pankaszi szoknyás harangláb

Haranglábak az Őrség kulturális örökségei

Az Őrség a nyugati országrész különleges történeti és néprajzi egysége. A települések itteni szerkezete és építészeti stílusa eltér a környékbeliéktől. Az államalapítás idején népesítették be a határőrizetet ellátók. Feladatuk – kiváltságukért cserébe – a gyepűk és átjárók őrzése volt. Kiváltságaik elvesztése után is megőrizték egyediségüket. Innen ered a tájegység elnevezése is.

A szűken vett történeti Őrség ma átnyúlik Szlovéniába. Az Őrségi Tájvédelmi Körzet mintegy 38 ezer hektárra, 33 község csaknem teljes külterületére terjed ki.

Az Őrség ma is bővelkedik népi építészeti alkotásokban, ezek közül kiemelkednek a haranglábak. A haranglábak a 18. században épültek református templomtól elkülönülten, mivel a protestáns templomoknak ekkoriban nem volt szabad kőtornyot építeniük. A faépítményeket rozsszalma tetőt kaptak, mert ezen a vidéken nád nem állt rendelkezésre.

pankaszi szoknyás harangláb

A haranglábaknak nem csak vallási, de kulturális és társadalmi jelentősége is van. A harangok hangja évszázadok óta összehívta a falu lakóit istentiszteletre, de fontos szerepet játszottak a veszélyjelzésben és a közösségi események hirdetésében is. A haranglábak a falu központjában álltak, és fontos találkozási helyként szolgáltak. Ma a haranglábak az Őrség identitásának és hagyományainak szimbólumai.

Az Őrség haranglábai közül a legrégebbi és leglátványosabb a pankaszi szoknyás harangláb 1755 óta emelkedik a település legmagasabb dombján. 

pankaszi szoknyás harangláb

További haranglábak:

  • Kétvölgyi harangláb:1865-ben épült, szintén szoknyás tetőszerkezettel rendelkezik, és a falu központjában áll.
  • Veleméri harangláb:1773-ban épült, egyszerűbb szerkezetű, de szép arányokkal rendelkező harangláb.
  • Szalafői harangláb:1821-ben épült, jellegzetes fatornyos harangláb.
  • Jankoviczi harangláb: 1803-ban épült, kőalapzattal rendelkező harangláb.
  • Magyarszentgyörgyi harangláb: 1830-ban épült, szokatlanul magas harangláb.

A haranglábak turisztikai látványosságok is, és sok látogatót vonzanak az Őrségbe. A túrázók és a kerékpárosok gyakran útvonalukba építik be a haranglábak megtekintését, és a helyiek büszkén mutatják be ezeket az építészeti kincseket a látogatóknak.

Pankaszi szoknyás harangláb

Pankasz Vas megyében fekszik, Szentgotthárdtól délkeletre 30 km-re, Őriszentpéter (6 km) és Zalalövő (7 km) között. 

A település első írásos említése 1393-ból származik Pankaz néven. A név feltehetőleg a Pancoz/Pangracius/Pongrác személynévből ered.

Értékes műemléke az egykori Keleti szer domb tetején az Őrség legrégebbi és legszebb haranglába. Az 1754 (egyes források szerint 1755) óta álló faszerkezet harangtornyát fazsindely, azt ezt körbevevő meredek tetőzetet, az úgynevezett szoknyát rozsszalma zsúp fedi.

Pankaszi szoknyás harangláb

A harangláb tölgyfából készült, és jellegzetes „szoknyás” tetőszerkezete van, amelyről a nevét is kapta. Ez a tetőszerkezet egyedi és megkülönböztető jegye az Őrségben található haranglábaknak.

A harangláb alapját négy tölgyfa oszlop adja, amelyek egymást keresztező talpon állnak. A toronytörzs és a sátortető szerkezeti elemei eredeti állapotukban maradtak fenn, míg a „szoknya” részét az 1965-ös felújítás során újították fel. A haranglábat rozsszalmából készült zsúptető fedi, a harangot pedig tölgyfazsindely védi. A harangláb egyszerű, de harmonikus formája tökéletes összhangban áll a környező tájjal.

pankaszi szoknyás harangláb

A pankaszi szoknyás harangláb műemléki helyreállítására 1965-ben került sor. Szerencsére a toronytörzs és a sátortető szerkezeti részei jó állapotban voltak, így az idők folyamán elpusztult szerkezeti elemeket a harangtorony lebontása nélkül cserélték ki.

A település további látnivalója az 1984-ben megnyílt Helytörténeti és Néprajzi Gyűjtemény, mely az 1885-ben épült régi iskolában tekinthető meg.

Az egykori kovácsműhelyek eszközeit, berendezését mutatja be a 19. századi kovácsműhely, melyet egy boronafalú régi pince anyagából építettek. A pankaszi műhely egykor a kertek alatt, a patak mellett állt és a falusi közösség tulajdonában volt. A műhelyben ma látható gazdag berendezés a 20. század elejéről származik.

Pankaszi harangláb meglátogatása

A pankaszi szoknyás harangláb szabadon látogatható. A harangláb a település legmagasabb pontján, egy gyümölcsösben áll, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a környékre. A harangláb mellett információs tábla is található, amely a harangláb történetéről és építészetéről ad tájékoztatást.

Látnivalók Pankasz közelében

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük