Berethalom, a mesés középkori falu Erdélyben
Berethalom (románul: Biertan) a festői erdélyi falu a Szászföld része, évszázadokon keresztül a német eredetű szászok lakhelye volt. Középkori hangulata, a környező idilli táj, az UNESCO világörökségi listára is felkerült erődtemploma és a szász kultúra nyomai különlegessé teszik az alig ezer lélekszámú települést a látogatók számára. A Szeben megyei középkori falucska a kilencedik legmesésebb hely a Földön az amerikai Cosmopolitan összeállítása szerint. Ezzel a helyezéssel olyan népszerű turistacélpontokat előzött meg, mint Santorini, a thaiföldi Phi Phi szigetek, Dubai vagy Bora Bora. Olvass tovább, és ismerd meg a száz gyöngyszem történelmét és látnivalóit!
Berethalom, Erdély gyöngyszeme az olvasó szemével és tollából
Szeles Olga hívta fel figyelmünket a erdélyi kis gyöngyszemre.
„A Szeben megyei, Berethalom a 9. legmesésebb hely a Földön az amerikai Cosmopolitan összeállítása szerint. A Nagy-Küküllő partján futó D14-es úttól 9 km-re délre, fekszik Berethalom.
Berethalom az egyik legrégebbi szász település Erdélyben, ami leginkább az erődtemploma miatt népszerű a turisták körében. A település, Medgyestől 24 km-re , Segesvártól 23-km-re, 600 méteres magasságot meghaladó dombok között található.
A falu már az 1241–1242-es nagy tatárjárást megelőzően is lakott település volt. Valószínű, hogy azután települt be szász lakossággal.
1300-ban kb. ötven házból állt. A falu közepén emelkedő dombon áll Erdély egyik legszebb erődtemploma. 1418-ban mint civitasra hivatkoztak és megvolt a bíráskodási joga, és saját bírósága egészen 1883-ig működött.
Egy régi templom 1282-ben már létezett a településen. A templom eredetileg Nagyboldogasszony tiszteletére épült. A templom a magas dombtetőt koronázó tornyos erődrendszerével és a tornyok meg falak közül kiemelkedő épülettömbjével festői képet mutat.
Átépítésének kezdetét egy 1402-es oklevél igazolja. 1486-ban már biztosan erődített volt, mert Mátyás király ekkor lakói harmadát a településen álló vára őrzésére rendelte. Az átalakítási munkával 1524-ben készültek el, erre utalnak kapuja felett II. Ulászló és Szapolyai János címerei.
1572-ben lelkészét, Lucas Unglerust választották az erdélyi evangélikus egyház püspökévé. Döntésével Unglerus hagyományt teremtett és a várost háromszáz évre az erdélyi evangélikus püspökök székhelyévé tette.
A település óriási templomát 7 bástyás, hármas védőfal veszi körül. Az 1977-es földrengést követő helyreállítását 1991-ben Europa Nostra-díjjal ismerték el.”
Nagyon köszönjük Szeles Olgának!
Berathalom látnivalói
Berethalom tökéletes úti cél mindazok számára, akik szeretnék felfedezni Erdély szász múltját, élvezni a középkori erődítmények hangulatát, és betekintést nyerni a vidéki élet autentikus szépségébe. A falu csendes bája, történelmi épületei és természetes környezete különleges élményt nyújt a látogatóknak.
Berhalmi erődtemplom
A falu leghíresebb látványossága az 1993 óta az UNESCO világörökség részét képező középkori erődtemplom. Az 1486 és 1524 között épült gótikus templomot masszív védőfalak és bástyák veszik körül, amelyek a középkorban a falu lakosságát védték a támadásoktól. A templom belső tere lenyűgöző fa oltárral rendelkezik, amely 28 részletből áll, és Erdély legnagyobb szárnyasoltára.
A zárka háza
Az erődtemplomhoz tartozik egy kis börtön is, amelyet „zárkának” neveznek. A hagyomány szerint ide zárták be azokat a házaspárokat, akik válni akartak. A párnak egyetlen szobában kellett töltenie a napjait, ahol csak egy ágy és egyetlen edény volt. A legenda szerint az itt fogva tartott párok nagy része végül meggondolta magát, és kibékült.
Várfal és bástyák
A templomot övező erődítmény falai és bástyái a középkori védelem lenyűgöző példái. Ezek a védművek több mint 700 éves múltra tekintenek vissza, és az egyik legnagyobb erődtemplomi rendszernek számítanak a térségben.
Óratorony
Az erődtemplomhoz tartozó óratorony a falu jelképe. A 17. századi mechanikus óra még ma is működik.
Oltár cibórium
A templomban található oltár cibórium egy bonyolultan faragott faszerkezet, amely a 15. század végére nyúlik vissza.
Szász házak
Berethalomban számos jól megőrzött szász ház található, amelyek a falu hagyományos építészetét mutatják be.
Falumúzeum
A falumúzeumban megismerkedhetünk a szászok életével, hagyományaival és népművészetével.
Berethalmi szőlők
A falu környékét festői dombok és szőlőültetvények veszik körül, ahol helyi borokat is lehet kóstolni. A bortermelés évszázadok óta hagyományos tevékenység a faluban, és a mai napig fontos része a helyi kultúrának.
Érdemes a falu fölé magasló dombokról is megcsodálni a települést. Nem a legszebb időpontban jártunk arrafele, de így is megérte. Hát még ősszel milyen szép lenne!
Köszi szépen a tippet!