Vorau Apátság: 900 éves kódexek a könyvtárban
A nem rég felújított Vorau Apátság barokk temploma és a hozzátartozó csodálatos könyvtár Kelet-Stájerország top látnivalói közé tartozik. A mintegy 20 000 kötetet számláló könyvtár rokokó tárlóiban kilenc évszázad könyvritkaságait őrzik.
Vorau Apátság története és látnivalói
Az apátság elődjét 1163-ban alapította III. Ottokár. A templom 1660-1662 között épült, maga az épület megépítése gyors volt (2 év), de a teljes belső kialakításához 50 évre volt szükség.
A belső barokk stílusú, azokban az időkben szokásos roppant gazdag díszítést kapott. Az építőmestere Domenico Sciassia, aki még a mariazelli és a St. Lambrechti templomot is építette.
A belső tér barokk tobzódása hihetetlenül káprázatos.
A Főoltár a közép-európai barokk főoltárok egyik legszebb darabja, 17 méter magas és teljesen fából készült, még az oszlopok is, amelyek márványnak néznek ki.
A Mária oltáron egy gótikus Mária szobor látható 1470-ből, később ezt barokk stílusra átalakították, bearanyozták és koronát is kapott.
A szószéket Steindl Mátyás tervezte 1700 körül, a Szentháromságot ábrázolja.
A templom mennyezetén három nagy témát ábrázolnak: Isten országának hírüladása, Isten országának kezdete Jézus Krisztus által, Krisztus megdicsőülése és továbbélése a szentekben.
A Sekrestye mérete egy falusi kis templom méretével megegyező. A pompás bútorok lélegzetelállító összhangot teremtenek a freskókkal.
A mennyezet freskó a stájer barokk festő, Johann Cyriak Hockhofer, legismertebb alkotása, melynek a Menny és pokol címet adta, az utolsó ítélet alapján.
Részlet az egyik freskóból.
A templomot közrefogó apátsági épületek szintén középkori eredetűek, de mai formájuk a 17.-18. század folyamán alakult ki. Mindkét épületrész udvarában kétemeletes, szép árkádsorok húzódnak.
A dongaboltozatos könyvtárterem (1730-31) pazar stukkóit D. és J. Androi, a freskókat I. G. Kröl készítette.
Csigalépcső vezet a hajdani másoló szobába, ahol 415 régi kéziratot és 215 ősnyomtatványt őriznek, köztük az 1190-ből származó Voraui Kódexet, mely a német kora középkori költészet legrégibb gyűjteménye.
A mintegy 20 000 kötetet számláló könyvtár rokokó tárolóiban kilenc évszázad könyveit őrzik.
A könyvtár egyik mennyezet freskója.
A könyvtárban van két földgömb 1688-ból, átmérőjük 110 cm. Az egyik mutatja az eget és az ismert csillagképeket.
Ez akkoriban egy nagyon modern eszköz volt. Az egyikbe a szerzetes belesúgta, hogy mit szeretne, a másik végén a könyvtáros a pultnál meghallotta. Így nem zavarták a többieket hangos szóval.
Nagyon köszönöm a bemutatást Pajorné Kiss Editnek!