Újra megnyitotta kapuit az öt éve leégett Notre-Dame Párizsban

Párizs szíve ismét dobban: a Notre-Dame székesegyház, amely öt éven keresztül zárva volt a nyilvánosság előtt, újra megnyitotta kapuit. Az ikonikus épület, amely 2019 áprilisában egy pusztító tűzvész következtében súlyosan megsérült, azóta a helyreállítási munkák szimbóluma lett. A Notre-Dame újranyitása emlékeztet arra, hogy az emberi szellem képes legyőzni a nehézségeket, és hogy a művészet és az építészet örök értékeket képvisel. A katedrális nemcsak Párizs szimbóluma, hanem egy olyan jelkép, amely összeköt múltat, jelent és jövőt.

Notre-Dame Párizsban

A Notre-Dame újranyitása

2019. április 15-én a Notre-Dame-székesegyházban tűz ütött ki, amely súlyos károkat okozott a templomban. A tűz oltása után a székesegyház helyreállítása megkezdődött, és öt évvel később, 2024. december 16-án a templom újra megnyitja kapuit a látogatók előtt.

Notre-Dame Párizsban

A tűz során a 850 éves gótikus katedrális ikonikus huszártornya összeomlott, és a tetőszerkezet jelentős része megsemmisült. Bár a fő szerkezet, a két harangtorony és a legtöbb műalkotás megmenekült, a kár mérhetetlen volt.

A helyreállítási munkák nemcsak technikai bravúrt, hanem hatalmas nemzetközi összefogást is okoznak. Több ezer szakember – restaurátorok, kőfaragók, ácsmesterek – dolgozott azon, hogy a Notre-Dame visszanyerje régi pompáját. A munkálatok során modern technológiát, például 3D-s szkennelést és mesterséges intelligenciát alkalmaztak az eredeti tervek és rekonstrukciók.

Az építkezés egyik leglátványosabb eleme az új huszártorony, amely hűen követi az Eugène Viollet-le-Duc által tervezett eredetit. Az újjáépített tetőszerkezetben a hagyományos anyagokat, például tölgyfát és ólmot használtak, a történelmi hűség érdekében.

A helyreállítási munkálatok során a székesegyház tetőszerkezetét, tornyait és belső terét újjáépítették. A munkálatok során több mint 1300 tonna fát használtak fel, és több mint 1000 mesterember vett részt a munkában.

A székesegyház újranyitása fontos esemény Párizs és Franciaország életében. A templom nemcsak egy vallási épület, hanem a város és az ország történelmének és kultúrájának fontos része.

A székesegyház újra megnyitása után a látogatók ismét megcsodálhatják a templom gyönyörű építészetét és művészetét. Az újranyitás egy új fejezetet nyit a templom történelmében. A templom továbbra is a város és az ország egyik legfontosabb turisztikai látványossága lesz, és a világ minden tájáról érkező látogatókat fogad majd.

Notre-Dame Párizsban

A Notre-Dame-székesegyház rövid története

A Notre-Dame-székesegyházat a 12. században építették, és a gótikus építészet egyik legjelentősebb műemléke. A templom Párizs központi részén, a Szajna természetes szigetén, a Cité-szigeten található, és a város egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága.

A Notre-Dame székesegyház alapkövét 1163-ban fektették le, Maurice de Sully püspök kezdeményezésére. Az építkezés több mint két évszázadon át, egészen 1345-ig tartott. A gótikus építészet remekműveként a katedrális a korszak technikai és művészeti újításait ötvözte.

Jellegzetességei közé tartozik a rózsaablakok gyönyörű színjátéka, a repülőtámpillérek, ami lehetővé tette a vékony falak és hatalmas ablakok kialakítását, valamint a kőfaragványok és szobrok, amelyek bibliai történeteket mesélnek el. A katedrális tervezése és kivitelezése olyan mestermunkát igényelt, amely generációkon átívelően kötötte össze a közösséget.

Az évszázadok során számos jelentős esemény helyszíne volt. 1431-ben itt koronázták meg VI. Henriket Anglia királyává, majd 1804-ben Napóleon itt helyezte fejére a császári koronát. A francia forradalom alatt börtönként használták.

A katedrális a forradalmi időkben sem kerülte el a sorscsapásokat: a francia forradalom alatt súlyosan megrongálódott, és sok szobrát, valamint műkincsét megsemmisítették. Az épületet később Eugène Viollet-le-Duc restaurálta, aki az 1840-es években visszaadta a katedrális régi fényt, és hozzá az ikonikus huszártornyot, amely 2019-ben a tűz áldozatává vált.

A két csonka tornyáról ismert székesegyházban számos híres műalkotás található, köztük a rózsaablakok, a szobrok, a híres orgona és a csodálatos vízköpők.

Victor Hugo 1831-ben írt regénye, A párizsi Notre-Dame (vagy A Notre-Dame-i toronyőr ) világirodalmi klasszikussá vált, és megalapozta, hogy az épület a francia nemzeti identitás részévé váljon. A regény hatására megnőtt az érdeklődés a gótikus műemlék megőrzése iránt.

A Notre-Dame-székesegyház látogatása

A Notre-Dame-székesegyház minden nap nyitva van a látogatók előtt. A templom látogatása ingyenes, de a toronyba való feljutásért fizetni kell.

A székesegyház most újra látogatható, különleges kiállításokkal, valamint interaktív programokkal várja az érdeklődőket. A helyreállított katedrális egyúttal spirituális központként is szolgál, ahol újra miséket és kulturális eseményeket tartanak.

A Notre-Dame-székesegyház látogatása során érdemes kényelmes cipőt és ruhát viselni, mivel a templomban sok lépcső vezet fel.

Notre-Dame Párizsban

Így nézett ki a katedrális a tűz után – videó

2019. április 15-én néhány perccel 19:00 óra előtt lángra kapott Párizs egyik legjelentősebb épületének, a felújítás alatt álló Notre-Dame-székesegyháznak a fából készült tetőszerkezete, amely néhány óra alatt szinte teljesen megsemmisült, ezen kívül összeomlott a katedrális huszártornya is.

A Notre-Dame megnyitása videón

Legutóbb néhány hónappal a hatalmas tűz előtt, 2018 őszén jártam a Notre-Dame-ban, akkor készítettem a bejegyzésben található fotókat. A fotón jól látszik, hogy a huszártorony, ahol a tűz keletkezett, már ekkor felújítás alatt állt, fel volt állványozva.

A Notre-Dame-székesegyház egy csodálatos épület, amelyet mindenkiek látnia kell, aki Párizsban jár. 

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük