Újabb négy értékkel bővült a Hungarikumok gyűjteménye
A Hungarikum Bizottság idei első ülésén újabb négy magyar különlegességet választott a Hungarikumok közé, amivel 75-re emelkedett kiemelt fontosságú magyar értékek száma. Az újonnan beválasztott értékek közül egy a határainkon kívülre esik. Nézzük, melyik értékkel gazdagodott a Hungarikumok gyűjteménye!
Mi a hungarikum?
A kétezres évek elején több mozgalom is indult arra, hogy a magyarság értékeit összegezzék, rendszerezzék. Széleskörű társadalmi és szakmai egyeztetések eredményeként született meg a magyar nemzeti értékekről és a hungarikumokról szóló 2012. évi XXX. törvény. A törvény célja, hogy megfelelő jogi keretet adjon a magyarság egésze számára fontos értékek azonosításához, dokumentálásához, hozzájárulva ezzel az összegyűjtött értékek szélesebb körben való megismertetéséhez.
A hungarikum törvény megfogalmazása szerint: „hungarikum: gyűjtőfogalom, amely egységes osztályozási, besorolási és nyilvántartási rendszerben olyan megkülönböztetésre, kiemelésre méltó értéket jelöl, amely a magyarságra jellemző tulajdonságával, egyediségével, különlegességével és minőségével a magyarság csúcsteljesítménye.”
A hungarikummá nyilvánítás több lépcsős folyamat. A meghatározott formanyomtatvány kitöltésével bárki javasolhat értéket az alap szintű értéktárakba történő felvételre. A javasolt érték a jóváhagyást követően nemzeti értékké válik. A nemzeti értékek felterjeszthetők a Hungarikum Bizottsághoz a Magyar Értéktárban található kiemelkedő nemzeti értékek közé, ami már a hungarikummá válás előszobája. Innen újabb felterjesztéssel és jóváhagyással válhat a Hungarikumok Gyűjteményének tagjává.
Bővült a Hungarikumok gyűjteménye
A Hungarikum Bizottság 2020-as első és egyben a 25. jubileumi ülésén a tagok döntése értelmében négy értéket tartott érdemesnek a gyűjtemény gyarapítására.
Csíksomlyói pünkösdi búcsú
Hungarikummá vált a csíksomlyói pünkösdi búcsú és kegyhely, mint az összmagyarság egyik legjelentősebb vallási ünnepe, a nemzeti összetartozás jelképe. Évente több tízezrek zarándokolnak el a búcsúba, de a COVID-19 miatt az idei búcsú is elmarad.
Magyar szablyavívás hagyománya
A magyar szablyavívás hagyománya azzal érdemelte ki a megtisztelő címet, hogy ez adja a magyar kardiskola alapját.
Tiszavirág és tiszavirágzás
A tiszavirág és a tiszavirágzás, avagyis a kérészek látványos rajzása védett természeti- és tájérték, amely nem csak hazánkban, de világviszonylatot tekintve is egyedülálló. Tiszavirágzás megtekintéséhez a Tiszakürti Arborétum szokott programokat szervezni, hogy az idén megtartják-e ezeket, arról nem találtam információt.
Szőregi rózsa
A Szeged melletti Szőregen termesztett rózsa fagytűrő képessége, hosszan tartó virágzása és szépsége miatt méltán ismert és elismert exportcikkünk. A hagyományosan júniusban megrendezett Szőregi Rózsünnepről is rossz hírek érkeztek. A fesztivál eredetileg 2020. június 26-28-ra tervezett összes programja elmarad.
Magyar Értéktár új tagjai
A bizottság a Magyar Értéktárat az alábbi új értékkel bővítette:
- a hajdúnánási szalmafeldolgozás, mint tradicionális háziipari tevékenységet,
- az 1568-as vallásszabadság törvény,
- a Tavaszi emlékhadjárat,
- újfehértói fürtös meggy,
- beregi keresztszemes hímzés,
- aracsi templomrom és az aracsi kő,
- a kocsi kocsi, mely egy olyan magyar eredetű megoldás, amely már 500 évvel ezelőtt is a közúti közlekedés kényelmét és gyorsaságát növelte,
- balatonfüredi Anna-bál.
A Hungarikumok Gyűjteményébe jelenleg 75 érték tartozik, míg a Magyar Értéktárban található kiemelkedő nemzeti értékek száma 175.