Vácrátóti Nemzeti Botanikus kert, a legnagyobb növénykert hazánkban
A vácrátóti Nemzeti Botanikus Kert Magyarország leggazdagabb élőnövény-gyűjteményével büszkélkedhet: 27 hektáros területén közel 13 000 növényfajt és -fajtát mutat be a látogatóknak. A kert nemcsak a botanika szerelmeseinek ideális úti cél, hanem remek kirándulóhely családoknak, természetbarátoknak, fotósoknak és pihenni vágyóknak is. Egy igazi zöld oázis a Dunakanyar kapujában, ahol a látogatók megismerhetik a növényvilág csodáit, kikapcsolódhatnak és feltöltődhetnek. Emellett tematikus kiállítások, művészeti workshopok és egyéb események is zajlanak itt, amelyek még színesebbé teszik a kert életét. A vácrátóti botanikus kert minden évszakban remek választás arra, hogy magunkba szippantsuk a folyton változó természet látványát, illatait és energiáit.

Kastélyparkból lett a Vácrátóti Nemzeti Botanikus kert
A kert története a 19. század elejére nyúlik vissza, amikor Géczy István gróf angolparkot alakított ki kastélya körül. 1871-ben Vigyázó Sándor vásárolta meg a birtokot, és Jámbor Vilmos kerttervező segítségével romantikus tájképi kertté varázsolta azt.

A kerten átfolyó Sződ-Rákos patak és egy meglévő tó az átalakításával kis hidakkal, vízeséssel tarkított, összefüggő tórendszert alakítottak ki. A kitermelt nagy mennyiségű földdel az amúgy is lankás domboldalakat még változatosabbá tették. A romantikus hatást alagút és vízi malom építésével tették teljessé a 19. század végén. A gróf halála utáni időszak borzalmas pusztítást hozott.

A tulajdonjog körüli pereskedés, az új tulajdonos általi bontások, fairtások, majd a második világháború rombolása nem maradtak következmények nélkül. Sok viszontagság után 1952-ben végre megvalósult Vigyázó Sándor szándéka, az ingatlan a Magyar Tudományos Akadémia birtokába került. A mai kastélyépület nem az eredeti Vigyázó-kastély, hanem annak helyén az 1930-as években épült udvarház jellegű épület.

Növényritkaságok a világ minden tájáról
A botanikus kert több mint 13 000 növényfajt mutat be a világ minden tájáról. Itt találhatók az ország legnagyobb gyűjteményei az őshonos és egzotikus növényekből. A látogatók megcsodálhatják a trópusi esőerdők növényeit, mediterrán szárazságtűrő fajokat, sivatagi kaktuszokat, valamint számos különleges dísz- és haszonnövényt.

A kert ma a világ számos pontjáról származó ritka és különleges növényfajnak ad otthont.
Megcsodálhatjuk:
- A hazai flóra jellegzetes fajait
- Trópusi esőerdők egzotikus növényeit
- Mediterrán térségek szárazságtűrő fajait
- Kaktuszokat, pozsgásokat a sivatagok világából

Az üvegházakban orchideák, broméliák, valamint kakaó és más trópusi érdekességek kápráztatják el a látogatót.

A legfontosabb gyűjtemények
- Növényrendszertani gyűjtemény – kb. 6000 faj, filogenetikai rendszer szerint
- Fás szárú növények – kb. 1000 fa és cserje, többek között mamutfenyő, páfrányfenyő, japán liliomfa
- Dísznövénygyűjtemény – rózsák, íriszek, liliomok, tulipánok, orchideák és más szépségek
- Haszonnövénygyűjtemény – zöldségek, gyümölcsfák, fűszer- és gyógynövények, ipari növények

A tavaszi időszak legszebb látványosságai kétség kívül az ezer színben és formában pompázó tulipánok. Talán nem véletlen, hogy amikor az első fotókat a Facebookra feltéve megkérdeztem, hogy vajon hol jártam, többen azonnal azt válaszolták, hogy Keukenhofban, a holland virágparkban.

A tulipánhagymák nagy valószínűséggel Hollandiából származnak, az ízléses, dekoratív elrendezés viszont a vácrátóti kertészek munkáját dicséri.

Üvegházak, kiállítások és különleges élmények
- Pálmaház – trópusi gyűjtemény, meleg égövi kultúrnövények
- Orchidea- és Broméliaház – lombkoronaszinten élő trópusi növények
- Kaktusz- és Pozsgásház – sivatagok növényvilága

A Berkenyeház kiállítása a biológiai sokféleség fontosságáról mesél, míg a Karbonház interaktív kiállítása („Túl nagy lábon élünk”) a környezettudatosságra hívja fel a figyelmet. A Karbonház előtti Pihenő pázsiton pedig nemcsak lépni, hanem nyugodtan heveredni is lehet.
A kert egyénileg is bejárható, többféle tematikus útvonal áll rendelkezésre, például:
- Botanikai tanséta
- Biblia növényei
- Kína flórája

A „Hónap növényei” kiadvány mindig az aktuálisan legérdekesebb fajokra irányítja a figyelmet.
A botanikus kert egész évben izgalmas programokat kínál:
- Játszóházak, kézműves foglalkozások
- Tematikus események: Víz Világnapja, Föld Napja, Madarak és Fák Napja
- Koncertek, workshopok
A vezetett túrák – Élmény séták, Tudós túrák – külön élményt nyújtanak. Szakértő botanikusok, kertészek vezetik ezeket, és érdemes előre jegyet váltani, mert hamar betelnek a helyek.
Filmforgatások
A botanikus kert területe több magyar film helyszínéül is szolgált. Itt forgatták például a Halálos tavasz, a Csontváry, az Abigél, A Pál utcai fiúk, az Egri csillagok és a Palacsintás király című filmek több jelenetét is. Huszka Jenő Lili bárónő című operettjének film változatához a kert közepén található öreg malom szolgáltatta a díszletet. A 1943-ban készült film a Zenélő malom címet kapta, azóta a kert malma is ezt a nevet viseli.

Vácrátóti botanikus kert látogatási információi
A 27 hektáros terület minden évszakban lebilincselő látványt nyújt. Tavasszal csodálatos hagymás növények, később egynyári virágok, muskátli és rózsa bemutatók, hangulatos sétautak, a természet sok-sok apró csodája várja a kicsiket és nagyokat.
A botanikus kert minden nap nyitva tart, hétfői napakon azonban a növényházakban növényvédelmi védekezés zajlik, ezért azok nem látogathatók. A kertben szuvenírbolt és büfé is található, ahol a frissítő italok mellett meleg ételt is fogyaszthatunk..

A Vácrátóti Botanikus Kert Budapestről és a környező településekről tömegközlekedéssel és autóval is megközelíthető.
A Budapestről és Vácról induló autóbuszoknak közvetelenül a botanikus kert előtt is van megállójuk.
Vonattal: A Vác-Gödöllő vasútvonalon Vácrátót megállóhelyen kell leszállni, a kert a vasútállomástól 20 perc sétára található.
Autóval:
- Az M3-as autópályáról: Fót-Csomád-Őrbottyán-Vácrátót útvonalon
- Gödöllő felől: Veresegyház-Őrbottyán-Vácrátót útvonalon
- Vác felől: Vácrátótra vezető úton vagy az M2-es (2/A) úton a Vácrátót-Gödöllő lehajtóról
A kert előtt és a környező utcákban hétvégenként és ünnepnapokon 8 és 17 óra között 500 Ft-os parkolási díjat kell fizetni. A díj egész napos ott tartózkodást tesz lehetővé.

Tippek a látogatáshoz
- A kert megtekintésére érdemes legalább 2-3 órát szánni.
- Kényelmes cipőt és ruhát viseljünk.
- Ha az üvegházakat sem hagymánk ki, akkor ne a hétfői napot válasszuk, akkor ugyanis ezek zárva tartanak.
- Érdemes hétvége helyett a hétközbeni napokat előnyben részesíteni, ha szeretnék elkerülni a zsúfoltságot.
- A nap folyamán többször is igyunk vizet, főleg nyáron.
- Ne szedjünk le virágokat és ne tapossuk le a növényeket.
- A meghirdetett sétákra, programokra érdemes előre jegyet váltani, mert hamar betelnek a helyek.
- Vigyünk magunkkal fényképezőgépet, hogy megörökítsük a kert legszebb pillanatait.
A bonatnikus kertről, a vezetett túrákról, koncertekről, programokról és egyéb aktualitásokról a botanikus kert hivatalos oldalán olvashatsz.

A kert a Dunakanyar festői környezetében fekszik, így a látogatók nemcsak a növényeket csodálhatják meg, de a friss levegőt és a gyönyörű tájat is élvezhetik. A kertben mindenki megtalálhatja a kedvére való kikapcsolódási lehetőséget, a botanika szerelmeseitől a kisgyermekes családokig.
Ha szeretnétek egy napot eltölteni a természet ölelésében és új dolgokat felfedezni, ne habozzatok ellátogatni a Vácrátóti Botanikus Kertbe!
Ha a tulipánok érdekelnek, akkor sietned kell, mert hamarosan elnyílnak. Viszont virágzik rengeteg más növény, ami éppoly csodálatra méltó.
További olvasnivalók hasonló témában
- Pepi-kert, a Szarvasi Arborétum
- Budai Arborétum
- Arborétumok és botanikus kertek Magyarországon
- Tulipánözön Vácrátóton