Történelmi Magyarország középpontja és Trianon-emlékmű Szarvason
Szarvas városa nem csupán a Körösök vidékének gyöngyszeme, de büszkén viseli a „Történelmi Magyarország közepe” címet is. Ez a megtisztelő cím nem csupán földrajzi jelentőséggel bír, de szimbolikus üzenetet is hordoz, összekötve a várost a Trianon tragédiájával és a magyar nemzet összetartozásának vágyával.
Történelmi Magyarország középpontja
Szarvason, a Holt-Körös partján áll a történelmi Magyarország középpontja emlékmű, melyet Mihálfi József gimnáziumi tanár számításai alapján jelölték ki az 1880-as években. Nagyobb jelentőséget az 1920. június 4-i trianoni döntés után kapott. A kialakított emlékúton két székely kapun áthaladva és Magyarország történelmének 17 jelentős állomására emlékeztő emlékművet érintve juthatunk el a középpontot jelölő szélmalomhoz.
A történelmi Magyarország közepét jelző helyet Mihálfi József gimnáziumi tanár számításai alapján jelölték ki az 1880-as években, ami szinte egybeesett egy akkor még működő szélmalom helyével. A középpontot ezután a térképek is jelölték.
Kilenc évvel a trianoni döntés után merült fel először, hogy Nagy-Magyarország geometriai középpontját egy emlékművel kellene megjelölni. 1939-ben emlékeztetve az egykor itt állt Kreszan-féle szélmalomra egy stilizált szélmalomépületet építettek Gödri István községi mérnök terve alapján. Mivel az eredeti helyszínt alkalmatlannak találták arra, hogy ott nagyobb rendezvényeket tartsanak, ezért ettől pár száz méterre délnyugatra, a Holt-Körös partjára jelölték ki az emlékmű helyét.
Az emlékmű a második világháború után jelentős pusztulásnak indult. Az 1980-as évekre ajtajától, vitorláitól megfosztották, feliratait leverték. 1993-ban Szarvas Önkormányzata helyreállította az emlékművet.
Az államalapítás 1000. évfordulójára emlék utat alakítottak ki. Az 1,1 km-es út az Ótemplom mögötti Szent István park közeléből indul, egy székely kapun át felvezet a Holt-Körös körtöltésére. A gáton 17 állomást hoztak létre, az ide állított emlékművek Magyarország történelmének 17 jelentős állomására emlékeztetnek. Az út végén egy másik székely kapun át jutunk el a történelmi Magyarország közepének nevezett szélmalomhoz.
A helyet 2011. november 7-én történelmi emlékhellyé nyilvánították.
Szarvas, ahol a múlt és a jelen összekapcsolódik
Az emlékmű nem csupán egy oszlopot jelképez, hanem a magyar nemzet egységét és összetartozását is. A Trianon tragédiája súlyosan érintette a magyarokat, elszakítva a hazától a történelmi Magyarország jelentős részét. Szarvas, mint a „Történelmi Magyarország közepe”, szimbolikus emlékeztetőül szolgál a veszteségre, de egyben a reményre is a jövőre nézve.
A Trianon hatásai ma is érezhetőek a magyar társadalomban. A nemzeti összetartozás érzése továbbra is erős, és Szarvas városa fontos szerepet játszik a magyar identitás megőrzésében és ápolásában. Számos rendezvény és program szerveződik a városban a Trianonra való emlékezés jegyében, melyek célja a történelem felelevenítése és a nemzeti összetartozás erősítése.
Az emlékművet a városban közlekedő hajójártok, így a Pepi-kertből, vagyis a Szarvasi Arborétumból indulók is érintik.
Szarvas nem csupán történelmi nevezetességeiről, de gyönyörű természeti környezetéről is híres. A Körösök vidéke ideális hely a kikapcsolódásra és a pihenésre. A városban számos túraútvonal, bicikliút és vízi túraútvonal várja a látogatókat. A természet szerelmesei számára igazi paradicsom a Szarvasi Arborétum, mely hazánk egyik legszebb arborétuma.
Szarvas látogatása során érdemes felkeresni a Történelmi Magyarország közepének emlékművét, sétálni a Körösök partján, és megismerkedni a város gazdag történelmével és kultúrájával. Szarvas egy olyan hely, ahol a múlt, a jelen és a jövő összefonódik, és ahol a magyar nemzet összetartozásának ereje érezhető.
További látnivalók Szarvason
Pepi-kert, a szarvasiak egyszerűen csak így hívják hazánk legnagyobb épített kertjét, a 82 hektáron elterülő Szarvasi Arborétumot. A Békés megyei romantikus hangulatú kert tavasszal virágözönnel, nyáron madárdallal, színpompás pávákkal, ősszel a természet ezer színével, télen a havas táj bájos csendjével várja a látogatókat.
A Mini Magyarország makettpark Szarvas egyik fő látnivalója, elbűvölő hely családi kirándulásokhoz is. Biztos Te is érezted már úgy, hogy több helyen szeretnél lenni egyszerre. Szarvason ez sem lehetetlen, akár egy óra alatt bebarangolhatod egész Magyarországot. Azt azért nem garantálom, hogy az egy óra valóban elég is lesz a nézelődésre, főleg, ha gyermekekkel látogatsz el a parkba. Kicsit és nagyot egyaránt elbűvölnek a gyerekbarát méretű építészeti csodák. Az interaktív, hangeffektusokkal gazdagított kiállításon felülről és soha nem látott perspektívából tekinthetjük meg a Magyarország neves épületeit.
Az ország egyetlen, működőképes és eredeti helyén fennmaradt szárazmalma ma már múzeumként funkcionál. A szarvasi műemlék nemzetközi viszonylatban is különlegességnek számít, hiszen a igen kevés épen maradt szárazmalmot találunk a nagyvilágban. Felújítás után 2018. augusztus 17-én újranyit és az új kenyér ünnepén már őrlés közben is megtekinthető lesz.
Szarvason, a Holt-Körös bal partján álló Bolza-kastély az 1810-es években épült klasszicista stílusban. A 20. század közepe óta állami tulajdonban van, belülről nem látogatható. Parkja megyei jelentőségű természetvédelmi terület több különleges növénnyel. A város szeretné saját kézben tudni az épületet, idegenforgalmi célokra, pl. képtárként szeretnék hasznosítani.