Történelmi emlékhelyek Magyarországon

A Történelmi emlékhelyek a Kormány által rendelettel meghatárzott helyszínek, amelyek a magyar nemzet vagy valamely velünk élő nemzetiség történelmében meghatározó jelentőséggel bírtak. A több mint 50 helyszín között kastélyokat, várokat, templomokat egyaránt találunk.

Múzeumok estéje Gyulán

Történelmi emlékhelyek Magyarországon

A történelmi emlékhelyek az emlékezet olyan fontos helyszínei, amelyek nemzeti, felekezeti, regionális vagy kisebbségi szempontból kiemelkedőnek minősülnek. Bár gyakran fontos építészeti alkotások, nem elsősorban műemléki szempontok alapján számítanak jelentősnek, hanem kiemelkedő történelmi szerepük miatt. Lehetőséget nyújtanak arra, hogy a hozzájuk ellátogatók számára megtapasztalhatóvá tegyék a magyar történelem sorsfordító eseményeit, tragédiáit, de dicső pillanatait is. – szól a hivatalos megfogalmazás.

A történelmi emlékhelyek törvénybe foglaltak, a 303/2011. (XII. 23.) Korm. rendelet 1. sz. melléklete sorolja fel. Számuk 2021. május 25 óta 57.

Mindenegyes helyszínen tájékoztató táblajelzi az emlékhely státuszt. A táblákon látható a történelmi emlékhelyek logó is, ami a magyar királyi jogart is díszítő kettős csomó.

A történelmi emlékhely nem tévesztendő össze a Nemzeti emlékhellyel, amiből a cikk írásakor 16 van Magyarországon.

Történelmi emlékhelyek listája

  • Abasár, a XI. századi királyi központ maradványai – Abasár, Bolt-tető
  • Balassagyarmat, Vármegyeháza – Balassagyarmat, Civitas Fortissima tér 2.
  • Budapest I. kerület, Szilágyi Dezső téri református templom – Budapest, Szilágyi Dezső tér
  • Budapest V. kerület, Batthyány-örökmécses – Budapest, Báthory u. és Hold u. kereszteződése
  • Budapest V. kerület, Insula Lutheranát (Evangélikus templom, gimnázium és múzeum) – Budapest Deák tér

A Deák téri evangélikus templom főváros legrégebbi és legismertebb evangélikus imahelye és egyben a legnagyobb budapesti protestáns templom. Ez volt Pollack Mihály első ismert, jelentős megbízása. A csatlakozó épületekkel együtt alkotott tömbben sok más evangélikus intézmény is működik (evangélikus gimnázium, lelkészi hivatal, lelkészlakások, könyvesbolt, múzeum, óvoda) ezért a területet gyakran Insula Lutherana-nak („evangélikus sziget”-nek) nevezik.

  • Budapest V. kerület, Magyar Tudományos Akadémia – Budapest, Széchenyi István tér 9.
  • Budapest VI. kerület, Andrássy út 60, Terror Háza Múzeum – Budapest, Andrássy út 60.
  • Budapest VII. kerület, Wesselényi utcai Hősök temploma és Hősök sírkertje – Budapest, Dohány u. 2-4.
  • Budapest VIII. kerület, Corvin köz Budapest, Corvin köz 1. – Corvin mozi épülete és a Corvin köz (az épületek által közrefogott terület)
  • Budapest VIII. kerület, Ludovika Akadémia – Budapest, Ludovika tér 2.
  • Budapest VIII. kerület, Trefort-kert – Budapest, Múzeum krt. 4.
  • Budapest IX. kerület, Kálvin téri református templom, kripta és a Ráday Gyűjtemény – Budapest, Kálvin tér 7. és Ráday u. 28.
  • Budapest XI. kerület, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem – Budapest, Műegyetem rakpart 3.
  • Budapest XI. kerület, Eötvös József Collegium – Budapest, Ménesi út 11-13.
  • Cegléd, huszár- és páncélos laktanya – Cegléd, Szolnoki út 69.
  • Csurgó, református kollégium és nagykönyvtár – Csurgó, Csokonai u. 24. és Széchenyi tér 9.
  • Drégelypalánk, vár Drégelypalánk

Drégely vára a Börzsöny északi részén, Drégelypalánk és Nagyoroszi községek között egy 444 méter magas vulkanikus sziklacsúcsán magasodik. Legismertebb kapitánya Szondy György volt, aki a törökök elleni ostromban hősi halált halt. Hőstetteit Tinódi Lantos Sebestyén Krónikája is megörökítette, Arany János pedig Szondi két apródja címmel írt verset.

A fertődi Esterházy-kastély Magyarország legszebb és legnagyobb barokk kastélya. Fényűző pompája miatt érdemelte ki a magyar Versailles nevet.

A Gödöllői Grassalkovich-kastély vagy ahogy gyakran egyszerűen csak hívjuk a Gödöllői Királyi Kastély egyike a legszebb és legismertebb barokk kastélyainknak. Ferenc József és Erzsébet királyné, a magyarbarát Sissi, később pedig Horthy Miklós is szívesen látogatta nyaralóhelyként. A gödöllői kastély állandó kiállításai és rendszeres programjai méltán népszerűek a látogatók körében.

Győr történelmi belvárosában, a Káptalandomb legmagasabb pontján álló Püspökvár a Bazilika mellett Győr legjelentősebb és legősibb látnivalója. Az államalapítás korában épült volt fellegvár napjainkig is a győri püspökség székhelye. Négyemeletes csonka lakótornyában megismerhetjük a Püspökvár építésének történetét és rácsodálkozhatunk a 19. századi Győr látképére. A Torony kilátóba feljutva a város és környékének panorámájában gyönyörködhetünk. Ez utóbbit videón is megmutatom.

A Gyula belvárosában, síkvidéken álló Gyulai vár látványa meghökkentő, ugyanakkor lenyűgöző is. A gótikus téglavárat utoljára Corvin János és Frangepán Beatrix bővítette rondellával, a Corvin-bástyával. A Gyulai várban kialakított Corvin János Múzeum 23 termében, több mint 600 m2-nyi kiállító-területen, érdekes és hiteles utazást kínál a középkori vár történelmébe, a reneszánsz emberek mindennapjaiba. Az ország legépebben maradt gótikus lakópalotájának udvarán nyaranta a Gyulai Várszínház színházi előadásai bűvölik el a nagyérdeműt.

  • Hajdúböszörmény, hajdúkerületi székház – Hajdúböszörmény, Kossuth Lajos u. 1.
  • Jászberény, jászkun kerületi székház – Jászberény, Lehel vezér tér 15.
  • Kehidakustány, Deák-kúria – Kehidakustány, Kúria u. 8.
  • Keszthely, Festetics-kastély és Georgikon – Keszthely, Kastély u. 1. és Bercsényi u. 65-67.
  • Kiskőrös, Petőfi Emlékmúzeum és Szülőház, Kiskőrös
  • Komárom, erődrendszer – Komárom, Duna-part 1. és Térffy Gyula u., valamint Sport u.
    Történelmi emlékhely
  • Kőszeg, vár – Kőszeg, Rajnis József u. 9.

A középkori hangulatú, bájos kisváros, Kőszeg egyik legismertebb látnivalója a Jurisics-vár a belvárosban magasodik. A gyakran csak kőszegi vár néven emlegetett középkori erődítmény legismertebb várkapitánya után kapta a Jurisics-vár nevet, utolsó tulajdonosai után pedig az Esterházy-vár nevet. A szépen felújított építmény a Jurisics Miklós Vármúzeum kiállításai mellett a Várszínháznak is helyet ad.

Máriapócsi templom csodája tette híres búcsújáró hellyé a szabolcsi kisvárosban található a görögkatolikus templomot. A máriapócsi Szent Mihály templomba a Szűz Mária kép 17. századi első könnyezése óta zarándokok ezrei érkeznek, hogy részesei legyenek a csodának. A Máriapócsi kegytemplomot 2005-ben hazánk elsőként nyilvánították nemzeti kegyhellyé. 

  • Mezőtúr, református kollégium és könyvtár – Mezőtúr, Kossuth Lajos út 2.
  • Miskolc, diósgyőri vár – Miskolc, Vár u. 24.

A Diósgyőri vár Miskolc leglátogatottabb műemléke. A négytornyú gótikus erőd a királynék kedvelt nyaralóhelye volt, ma pedig a lovagi kultúra magyarországi szimbóluma.

  • Monok, Kossuth Emlékmúzeum – Monok
  • Mosonmagyaróvár, a határőrlaktanya előtti tér – Mosonmagyaróvár, Határőr u. 10. előtti tér
  • Muhi, Muhi Csata Emlékmű – Muhi, a település határában, a 35-ös főút mellett

Muhi csata emlékhely a középkori magyar állam mohácsi csata előtti legsúlyosabb katonai vereségének helyszínén létesült. Az 1241. április 11-én zajlott csatában a tatárok megsemmisítő vereséget mértek a IV. Béla által vezetett magyar seregre. A tatárjárás és Muhi a teljes megsemmisülés szimbólumává vált.

  • Nyírbátor, a Báthori-várkastély fogadópalotája és a református templom – Nyírbátor, Vár u. 1. és Báthori István u. 22.
  • Őrtilos, Zrínyi-Újvár romjai – Őrtilos
  • Pápa, református kollégium és ótemplom – Pápa, Petőfi Sándor u. 13. és Fő u. 6.
  • Pécs, székesegyház, püspöki palota és a középkori egyetem – Pécs, Szent István tér 23. és a
    székesegyház, valamint az Aradi vértanúk útja közötti terület

A Baranya vármegyei székhely, Pécs egyik ikonikus épülete a Szent Péter- és Szent Pál-székesegyház, amit pécsi dóm, bazilika vagy vártemplomon néven is szoktak melegetni. Az egyik legszebb katedrálisunk 1991-ben, II. János Pál pápa magyarországi látogatása előtt Basilica minor rangot kapott, pár hónap múlva meg is látogatta a Szentatya.

  • Pócspetri, Polgármesteri Hivatal épülete – Pócspetri, Iskola u. 13.
  • Recsk, egykori munkatábor – Recsk, Kőbányai út
  • Romhány, romhányi csatamező – Romhány
  • Salgótarján, December 8. tér – Salgótarján, December 8. tér
  • Sárospatak, vár, református kollégium és nagykönyvtár – Sárospatak, Szent Erzsébet út 19. és Rákóczi u. 1.

Magyarország egyik legszebb és leghíresebb vára a sárospataki Rákóczi-vár. Jelentőségét jól példázza, hogy az 500 forintosunk hátoldalán a sárospataki vár látható. Nem mellesleg a papírpénz előoldalát a vár egykori tulajdonosának, II. Rákóczi Ferencnek Mányoki Ádám által festett portréja díszíti.

A sárvári Nádasdy-vár hazai erődítményeink közül szerencsés kivételként teljes épségben fennmaradva múzeummal, kiállítótermekkel, házasságkötőteremmel és könyvtárral várja a látogatókat. A várat övező ősfás park árnyas, több száz éves platánfái kiváló színhelyei a pihenésnek, sportnak.

Szarvason, a Holt-Körös partján áll a történelmi Magyarország középpontja emlékmű, melyet Mihálfi József gimnáziumi tanár számításai alapján jelölték ki az 1880-as években. Nagyobb jelentőséget az 1920. június 4-i trianoni döntés után kapott. A kialakított emlékúton két székely kapun áthaladva és Magyarország történelmének 17 jelentős állomására emlékeztő emlékművet érintve juthatunk el a középpontot jelölő szélmalomhoz.

Szatmárcseke az ország észak-keleti részén a legészakibb csücsökben fekszik. Neve összeforrt a Himnusz szerzőjének nevével. Szatmárcseke látnivalói között első helyen kell említeni a csónakos fejfákkal teli református temetőt. Kölcsey Ferenc itt élve lett igazán költő, 1823. január 22-én itt fejezte be a Himnuszt.

2011 óta november 13-a A magyar nyelv napja annak emlékére, hogy 1844-ben e napon fogadták el a magyart hivatalos nyelvvé tevő törvényt. Anyanyelvüknek 2008 óta múzeuma is van. Sátoraljaújhely városrészében, Széphalmon, Kazinczy Ferenc egykori gyümölcsöskertjének helyén nyílt meg A Magyar Nyelv Múzeuma 2008. április 23-án. A modern, jól felszerelt múzeumban A Nyelvlesen – Kalandozások a nyelv körül állandó kiállítás mellett ideiglenes kiállítások, hangversenyek, kulturális találkozók, irodalmi estek várják a magyar nyelv iránt érdeklődőket.

Közvetlenül a magyar-szlovák határ mentén, Nógrád megye északi szélén, az Ipoly folyó völgyében fekszik Szécsény városa. A középkori műemlékekben gazdag, csendes kisváros és környéke a természetkedvelő turisták körében is vonzó úti cél. Szécsény látnivalói és nevezetességei is megérdenek egy kiruccanást, de a környéken is csodálatos túrákat tehetünk. Szécsény a Novohrad-Nógrád UNESCO Globális Geopark települése.

Turul-emlékmű Tatabánya legismertebb emlékműve, Európa egyik legnagyobb fémmadara, ami az M1-es autópályáról is jól látható. Bánhidán, Tatabánya városrészén, a 300 méter Kő-hegyen állították fel a 907-es bánhidai csata milleniumán. A turul ősi magyar jelkép, úgy tartják, hogy 15 méteres szárnyfesztávjával megvédi Bánhidát. A 24 m magas Aknatorony-kilátóról csodálatos a kilátás a Vértessel szegélyezett festői tájra.

Tihany a Balaton-felvidék és egyben hazánk egyik legszebb felvésű települése. Legismertebb műemléke a kéttornyú bencés apátsági templom, a barokk kor egyik remeke. Története egészen a 11. századig nyúlik vissza, a monostor alapító oklevele a legrégebbi, eredeti formájában fennmaradt magyar szórványemlék. Ismerd megy a Tihanyi Apátság majd ezer éves történelmét és jelenét!

  • Vác, Hétkápolna és honvédemlékmű – Vác, Derecske dűlő 2. és a Szent László út – Gödöllői út
    kereszteződése
  • Veszprém, Vár utca – Veszprém, Vár u.

Veszprém, a királynék városa ódon, évszázados macskaköveivel, legendáival méltán kedvelt úti cél. Az ezeréves város megkapó hangulata csöndes, meghitt sétákra csábítja a kicsiket és nagyokat. Fotókon és videón is mutatom, melyek a főbb veszprémi látnivalók.

Az egyik legszebb a panorámájú magyar vár címmel egyértelműen a Visegrádi Fellegvár (röviden Visegrádi vár) büszkélkedhet. A Dunakanyarban, a Visegrádi-hegység sziklacsúcsán magasodó erődítménynek a középkorban fontos hadászati és politika jelentősége volt. Nem mellesleg pedig a magyar királyok egyik leggazdagabb palotája állt itt.

Vizsoly védett freskókkal díszített Árpád-kori műemlék temploma és a tepelülésen nyomtatott első magyar nyelvű biblia, a Károlyi (Károli) bibla egyik első kiadású példánya sok látogatót vonz a Hernád völgyi településre. Vizsoly látnivalói között azonban van még két további templom és egy kőfejtő geológiai bemutató hely is.

Update: 2022. július végén újabb 5 helyszín került fel a Történelmi Emlékhelyek listájára

  • Budapesti 5. kerületben az egykori Landerer-nyomda,
  • Isaszegi csatatér,
  • Siklósi Vár,

A Villányi-hegység déli lábainál, egy kisebb magaslaton álló Siklósi vár Magyarország egyik legépebben megmaradt erődítménye. Ha egy magamkorabeli embernek azt mondom, hogy Tenkes kapitánya, akkor rögtön azonnal rávágja, hogy Zenthe Ferenc és Siklósi vár. Nem csoda, hisz az azóta már elhunyt nagyszerű színész alakította 1963-ben készült 13 részes, fekete-fehér magyar televíziós filmsorozat címszerepét. Siklós vára egész évben változatos programokkal várja a családokat. Állandó kiállításán reneszánsz bútorokkal és középkori fegyverekkel gazdagított vártörténeti és a hadtörténeti kiállítást tekinthetünk meg.

  • Szabolcsi földvár és templom,
  • Tápióbicskei csatatér.

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük