Top 10 villamosjárat a nagyvilágban
A National Geographic az Életre szóló utazások (Journeys of a Lifetime) című könyvében számba vette a világ villamosvonalait is. A top 10-es listán a budapesti 2-es villamos világviszonylatban az előkelő 7. helyet szerezte meg, ami az európai rangsorban az első helyet jelenti.
A villamosoktól a legfőbb elvárásunk, hogy gyorsan, megfelelő körülmények között utazva minél előbb eljussunk velük a célunkhoz. A gyorsaságon túl elvárjuk, hogy sűrűn közlekedjenek, ne kelljen órákig a megállóban várakozni. Fontos szempont, hogy tiszták legyenek és lehetőleg ne túl zsúfoltak. Az már csak hab a tortán, ha a kellemes utazás során csodálatos panorámában is gyönyörködhetünk.
Az első budapesti villamos ötletét Balázs Mór vetette fel, aki vállalta, hogy két hónap alatt próbapályát épít a Nagykörút Nyugati pályaudvar és a Király utca közötti szakaszán. Az alsóvezetékes, 1000 mm nyomtávolságú vonal 1887. november 28-án nyílt meg a Nagykörúti villamosvasút üzemeltetésében. A Budapesti Városi Vasút (BVV) társaság nyitotta meg az első normál (1435 mm) nyomtávolságú villamosvonalat 1888-ban, a józsefvárosi Baross utcában.
A következő években rohamosan megindult a lóvasút kiváltása, ami a Margit-szigeti vonal kivételével 1898-ban be is fejeződött. Eddigre már öt vállalat közlekedtetett villamosokat a fővárosban.
Budapesti 2-es villamos
A 2-es villamos vonal – ami fontos része a budapesti tömegközlekedésnek – csak a második világháború után jött létre. A Duna mentén, igen látványos szakaszon közlekedő villamos mára már turistalátványosság is lett.
A 2-es villamos a két végállomás, a Jászai Mari tér és a Közvágó híd között a pesti felső rakparton halad, ahonnan különösen jó kilátás nyílik a budai oldalra. A villamos a távolságot kb. 20 perc alatt teszi meg. Utazás közben közvetlen közelről megcsodálhatjuk a pesti látnivalókat, a Parlament épületét, a Duna-korzót híres szállodasorával, a Nemzeti Színházat. A budai panoráma részeként gyönyörködhetünk a Halász-bástyában, a Mátyás templomban és a Budai Várban.
Az egyedülálló látvány mindig más-más arcát mutatja, érdemes este is végig utazni a vonalon és gyönyörködni Budapest díszkivilágításában.
Az adventi időszakban különösen hangulatos a 2-es az utazás, a fényvillamosokat több ezer fényfüzérrel dekorálják.
Top 10 villamosjárat a nagyvilágban
De jöjjön a National Geographic rangsora a világ legszebb villamos vonalairól. A lista elején Európán kívüli villamosvonalak végeztek. Ezeken a helyeken sajnos még nem jártam. Az európai helyszínekkel is kicsit bajba voltam. Ugyan voltam mindegyik városban, de általában mindig kínosan ügyeltem arra, hogy a villamosok még véletlenül se látszódjanak a fényképen, ne takarják el a panorámát.
-
Toronto’s 501 Queen Streetcar, Canada
-
Seattle’s George Benson Waterfront Streetcar, Washington State
-
New Orleans’s St. Charles Streetcar Tour, Louisiana
-
San Francisco’s Streetcar F, California
-
Hong Kong’s Trams, China
-
Melbourne’s Tram 96, Australia
-
Budapest’s #2 Tram, Hungary
-
Berlin’s Tram 68, Germany
-
Amsterdam’s #2 Tram, the Netherlands
-
Lisbon’s #28 Tram, Portugal
Ha valamennyi Top 10-es villamos vonalat nincs is módod kipróbálni, a budapestit semmiképp ne hagyd ki! Ne is csak egyszer. Minden évszakban más-más arcát mutatja Budapest. Mindig izgalmas és mindig tartogat valami újat.
A Top 10-ben ugyan nem szerepel, de szívből ajánlom Milánó közel 100 éves villamosait is.