Tisza-tó: víztározóból lett hazánk legnagyobb mesterséges tava
Magyarország egyik legnépszerűbb turisztikai célpontja, a Tisza-tó mindössze négy évtizedes múltra tekint vissza. Kiváló természeti adottságainak, kialakult ökológiájának köszönhetően családi kikapcsolódások ideális helyszíne. Vadvízi világa gyalog, kerékpárral, lóháton és csónakkal is bejárható. A Tisza-tó kiváló természeti adottságainak köszönhetően érdekes, más tóval össze nem hasonlítható, mozaikos vízi világ alakult, melynek felfedezését kalandtérkép is segíti.
Tisza-tó kialakulása
A tiszai áradások szabályozása és Alföld jobb vízellátása érdekében építették fel 1973-ban a Kiskörei Erőművet a duzzasztógáttal. A Heves megyéhez tartozó terület feltöltése az 1990-es években fejeződött be. Az Alföld északi részén létrejött mesterséges tavat először Kiskörei víztározónak hívták, később kapta a mai Tisza-tó nevet.
A 127 km² területen felváltva találunk a nyílt vízfelületeket, szigeteket, holtágakat és csatornákat. Hossza 27 km, 43 km²-nyi sziget található benne, az átlagos mélysége 1,3 méter, legmélyebb pontján 17 méter. 1999 óta Hortobágyi Nemzeti Park részeként az UNESCO Világörökség listájára is felkerült.
Magyarország második legnagyobb összefüggő vízfelülete változatos vadvízi világot varázsol az Alföldre. Horgászok kedvelt helye, csónakos barangolások, kajaktúrák, ökotúrák, és fotótúrák legnépszerűbb úti célja. A szigeteken sétaút, kalandpark, a félszigeten található ártéri erdőben tanösvény és kilátó kínál kirándulási lehetőséget.
A gyors folyású, mély, hidegvízű folyó, a Tisza keresztülfolyik a tavon, öblítő csatornákból tölti fel a lapos, gyorsan melegedő tározó tereket, számos szigettel, holtággal varázsol változatos vadvízországot az Alföld közepére.
A Tisza-tó négy évszakos horgászvíz; különleges halfaunája, nemzetközi szinten ismert halbősége a madarak földi paradicsoma is egyben.
Kajaktúrák, ökotúrák, és fotótúrák egyaránt elérhetők. Nemzetközi szinten is kiemelkedő színvonalú kiscsónakos kikötőparkkal és képzett túravezető bázissal rendelkezik.
Tisza-tavi Ökocentrum – a Tisza-tó látogatóközpontja
2012-ben Poroszlón nyílt meg az Európa legnagyobb édesvízi akváriumát is magában foglaló Tisza-tavi Ökocentrum, a Tisza-tó látogatóközpontja és témaparkja.
A kiállításra érkező látogatót egy sejtelmes víz alatti világ fogadja. Itt találkozhatunk Magyarország ismert, ám annál ritkábban látott védett halaival, mint pl. a magyar bucó, petényi márna, lápi póc. A leglátványosabb attrakció az üvegalagútnál várja a látogatót, ahol a Magyarországon egykoron élt halóriást, a vizát csodálhatjuk meg, amint 1,5-2 méteres példányai a fejünk fölött úsznak át.
Magyar Tavak Fesztiválja
A Magyar Tavak Fesztiváljának elődjét a Tisza-tónál rendezték meg először 2013 nyarán. A Tisza-tavi Fesztivál programsorozat sikerének kulcsa igen egyszerű: kiviszi a klasszikus zenét a természetbe, mindezt sporttal kombinálja. Az egyre növekvő érdeklődésnek és látogatószámnak köszönhetően 2021-től a fesztivált már több tavunknál is megrendezik.
A Magyar Tavak Fesztiválján egy, két vagy három napon át a vízparton, a szabad ég alatt élvezhetjük a kultúrát madárcsicsergés és a természet nyújtotta gyönyörű panoráma mellett. A fesztivál bemutatja hazánk legszebb régióinak növény- és madárvilágát, sőt, a környék népi kultúráját is. A klasszikus zenei, opera- és jazz előadások a megszokottól teljesen eltérő, természetes környezetben zajlanak, a hangulat és a művészi élmény páratlan.
Tisza-tavi kalandtérkép
A 2023-ban A harmadik alkolommal kiadott, és aktualizált Tisza-tavi kalandtérkép 100 látnivalót, strandot, tanösvényt, kalandparkot, éttermet, bisztrót, kilátót és látogatóközpontot mutat meg hazánk legnagyobb mesterséges tavának környékéről. A kiadvány ingyenesen elérhető a Tourinform irodákban és a Tisza-tó környéki szolgáltatóknál. Az informatív térkép online is megtekinthető és letölthető, így már az utazás megtervezésénél is hasznos segítség lehet.