Tihany, az egyik legszebb fekvésű község látnivalói
Tihany az a település, amit nem szabad kihagyni, ha a Balaton északi részén járunk. A júniusban megrendezett Levendula Fesztivál és Tihanyi Apátság csak a jéghegy csúcsa. Gyönyörű panorámája, épített örökségei és természeti környezete minden évszakban csábító. Tihany látnivalói, nevezetességei a kultúra és a természet iránt érdeklődőket egyaránt maradásra késztetik.
Tihany látnivalói
Tihany a Balaton északi részén, a Balaton-felvidéken, Veszprém megyében, a Balatonfüredi járásban, a Tihanyi-félszigeten fekszik. A Tihanyi-félsziget a Balaton nagy félszigete, 5 kilométer mélyen nyúlik be Magyarország legnagyobb tavába.
Tihany község Magyarország egyik legszebb fekvésű települése, bővelkedik látványos táji és természeti adottságokban. A Tihanyt körülvevő tájat vulkanikus erők formálták évmilliókkal ezelőtt, ennek ma is látható nyoma többek között a Belső- és a Külső-tó környezete. A vulkanikus utótevékenység több mint száz gejzírkúpot alakított ki, melyek közül a legismertebb az Aranyház.
A félsziget a geológiai érdekességek mellett számos ritka növény- és állatfajnak is otthont ad. 1952-ben itt hozták létre Magyarország első tájvédelmi körzetét.
A régészeti leletek tanúsága szerint a Tihanyi-félsziget már az őskorban is lakott volt, a bronzkor, a vaskor és a római kor pannoniai népei is lakták. A római időkben átkelőhely is működött itt.
A mai település a középkorban alakult ki. I. András király 1055-ben itt jelölte ki a királyi család temetkezőhelyét, mely fölé bencés monostort építettek. A Tihanyi apátság a 13. századtól hiteleshely (locus authenticus) volt, azaz oklevelek kiállítására volt jogosult. A monostort a 16-17. századi török háborúk idején várrá alakították. A 18. században épült újjá barokk stílusban.
Tihany az 1960-as évek óta számít turisztikailag frekventált helynek, amit leginkább történelmi és kulturális értékeinek, természeti környezetébek és a Balaton közelségének köszönhet.
Tihany látnivalói, nevezetességei, látványosságai
Külső-tó
A Tihanyi-félsziget egyik legcsodásabb természeti képződménye a Külső-tó. Az állóvíz az egykoron itt lévő vulkán főkráteréből alakult ki, tengerszint feletti 116 méteres magasságban. Magasabb vízállások idején a Balatonhoz tartozott, a vízszint csökkenésével a víz csak a mélyedésekben maradt meg. Vízutánpótlása kevés, ezért megindult a mocsárképződés. A Külső-tavat nádas övezi, természetvédelmi okokból nem látogatható.
Kompkikötő
Tihanynál a legkeskenyebb hazánk legnagyobb tava. Kompjárat köti össze a déli parti Szántóddal. A délről érkezőknek a Szántód-Tihany komp nemcsak időben éri meg, a kompozás egyben egy élmény is.
Belső-tó
A vulkáni kráterben létrejött Belső-tó igen kedvelt a horgászok és kutyások körében. A tóban hivatalosan is fürödhetnek kutyák. Itt legelész a nemzeti park szürkemarha gulyája, de egész állat- és növényvilági érdekességeket is megfigyelhetünk.
A Belső-tó körül pihenőpark, futballpálya és játszótér található. Télen hamar befagy, így kedvelt korcsolyapálya is.
Levendula ház
A Belső-tó partján áll a Levendula ház, a Balaton- felvidéki Nemzeti Park látogatóközpontja, ahol rövidfilmekkel és interaktív játékokkal mutatják be a félsziget és a levendula történetét, valamint a levendula felhasználási lehetőségeit.
Varga Imre: Alapító szobra
1972-ban állították fel az I. Andrást, az apátságot alapító királyt ábrázoló bazalt, aranyozott krómacél szobrot.
Tihanyi Bencés Apátság
A Tihany jelképének számító kéttornyos, barokk templom elődjéd I. András alapította 1055-ben. Sírja ma is megtekinthető a 11. századi altemplomban. Állandó és időszaki kiállításokon ismerkedhetünk meg az apátság történetével és a szerzetesek életével.
Pisky sétány
Az apatság melletti Pisky sétányról a legszebb a kilátás a Balatonra. Nemcsak a csodálatos panoráma miatt érdemes itt végig sétálni. Innen juthatunk el a Visszahang-dombig, a kálváiráig és egyéb nevezetességekhez. Útközben pedig megcsodálhatjuk a sétány legújabb látványosságát, Kolodko Mihány Gombóc Artúr miniszobrát, természetesen csokoládéval a kezében.
I. András és Anasztázia Hercegnő szobra
Az apatság alapító királyunk és kijevi feleségének szobra Bogdan Korzs és Oleg Tugrik alkotása, 2001-ben került kiállításra.
Szabadtéri Néprajzi Múzeum
A sétányról nyílik a kétépületes Skanzen. A házak a ma már nem bányászható, helyben kitermelt szürke bazalttufából készültek. Parasztgazda-házban egy gazdálkodó életmódjába, a Halászcéh-házban egy halászcéh mindennapjaiba kapunk betekintést.
Visszhang-domb, Tihanyi echo
A Visszhang-dombon az Echo-kőre állva a legjobb a visszhang. Hajdanán az innen kiáltott üzenet 16 szótagját is visszaverte az apátsági templom fala. Ma az útjába emelt épületek és növénytelepítés miatt többnyire néma a visszhang. Tiszta időben azért próbálkozhatunk és ha az égiek is úgy akarják, a 300 méterre lévő tihanyi apátságról hétszeresen verődik vissza hangunk, és két másodperc után érkezik vissza hozzánk.
Tihanyi visszhang legendája
A legenda szerint élt a félszigeten egy világszép királylány. Az aranyszőrű kecskéket legeltető lány azonban néma volt. A Balatonból kiemelkedő hullámkirály szeme is megakardt a szépséges királylányon. A hullámkirály kért egy bögre kecsketejet beteg fiának, cserébe felajánlotta, hogy megszünteti a lány némaságát. A királylány az ajánlatot visszautasította, a hullámkirály fia pedig belehalt a fájdalomba. A fiú apja égtelen haragra gerjedt, és a kegyetlen királylányt sziklába záratta. A magára maradt nyáj a tóba veszett, körmeiket azóta is partra hordja a víz. A királylány pedig azóta is sziklába zárva vezekel bűneiért, minden arra járó kérdésére felelnie kell. Ő ugyanis a tihanyi visszhang. A kikiáltó lányra emlékeztető kő, az Echo-kő ma is látható.
Az Echo-kő mellé 1986-ban állították Borsos Miklós egyik utolsó szobrát: a Tihanyi echo-t.
Több magyar költő is verselt a különleges jelenségről, a legismertebb közülük Csokonai Vitéz Mihály A Tihanyi echóhoz és Vörösmarty Mihály A tihanyi visszahang című költeménye.
IV. Károly kálvária
Az első Kálváriát az 1920-as években építették, ezt 1960-ban lerombolták. Habsburg IV. Károlyról, utolsó magyar királyról nevezték el, aki feleségével, Zita királynéval pár napig itt lakott, mielőtt Madeira szigetére száműzték őket. A 14 stációból és 3 keresztből álló kálvária felújítása 2012 -ben fejeződött be. Tetéről az apatság épületével és a Belső-tóval ékesített panoráma tárul elénk.
Szabadtéri Néprajzi Múzeum
Itt található a parasztgazda háza és halászcéh háza.
Marcipánház
Egy szépen felújított műemlékházban kapott helyet a Marcipán múzeum és üzlet.
Fazekasház
A hagyományőrző ház a fazekasmesterség csínját-bínját hivatott bemutatni.
Babamúzeum
A babaházban két évszázad játékát, főleg babákat gyűjtöttek össze.
Paprika Ház
Az apátság lábánál található házat nem lehet nem észrevenni. A falakon lógó paprikafűzérek elég árulkodóak. Az üzletben tihanyi paprikát, paprika port, tihanyi pálinkát és még sok más egyéb különlegesség is árulnak.
Kogart Galéria
A Kogart Galéria egyik kiállítótermében állandó kiállítással emlékeznek Borsos Miklósra, akinek nagyon sok ihletet adott Tihany. A másik terem időszakos kiállításoknak ad helyet. Pár évvel ezelőtt a Munkácsy Mihály műveiből készült kiállítást néztem meg.
Lóczy Lajos tanösvény
A túrázás szerelmesei nem fognak csalódni, ha végig járják a félszigetet körbeölelő 18 km hosszú tanösvényt. A Lóczy Lajos kutatóról elnvezett tanösvény volt az első az országban. A 7 állomásos túraútvonal az apáti templomromtól indul, majd az Apáti-hegyen át, a Nyereg-hegyen és a Csúcs-hegyen keresztül vezet a félsziget déli részén lévő Szarkádi-erdőbe, majd a Gejzírmező és az Aranyház érintésével ér véget Tihany központjában. Minden természeti látnivalót érint, így láthatjuk a Külső-tavat, a Belső-tavat és a barlanglakásokat is. Az útvonal végig jól kitáblázott, így könnyű követni.
Őrtorony kilátó
2016-ban adták át Tihany legújabb nevezetességét, az Apáti-hegyen álló, 16,5 méter magas, fából és terméskőből épült Őrtorony kilátót. A kilátóból egyszerre látni a Külső tavat és a Balatont.
Apátsági pince
Ha a kilátót a Belső tó felől közelítjük meg, akkor útközben megnézhetjük az 1820-as években épült Apátsági pincét. A hatalmas pincében közel 4000 hektoliter bort tudtak tárolni.
Őslevendulás
A kilátó felé haladva, a Csúcs-hegy és Apáti-hegy között találjuk az őslevendulást. A tihanyi apátságtól bérbe vett területre Bittera Gyula gyógynövényszakértő az 1920-as években ültette az első, Franciaországból hozatott levendulatöveket. A levendulást az 50-es évek végétől nem gondozták. A Nemzeti Park csak az 1990-es években kezdett újra levendulát termeszteni.
Barlanglakások
A bazalttufába vájt tihanyi barátlakások Közép-Európa egyetlen fennmaradt remetetelepe. az I. András által Tihanyba telepített bazilita szerzetesek vájták celláikat a 20 méter magas bazalttufa falba. A lakásokat a 14. századig használták. Az 1952-es sziklaomlás óta a cellacsoportból már csak néhány látható.
Ciprián forrás
Tihany egyetlen forrása az Óvár keleti részén, a barlanglakások közelében található.
Aranyház gejzírkúp
A tihanyi gejzírmező gejzírkúpjai hárommillió évvel ezelőtt keletkeztek a vulkáni működés hatására. A lassan kővé szilárdult meszes, kovasavas iszapok gejzírsziklái közül az Aranyház gejzírkúp a legimpozánsabb. Nevét a lemenő nap fényében a aranysárgán csillogó zuzmóról kapta.
Apáti Templomrom
A 12-13. században, román stílusban épült templom az egyetlen megmaradt emléke a hajdanán itt fekvő Apát településnek. A templom a török időkben elpusztult, 1999-ben építették újjá.
További tihanyi látnivalók
A Balaton partján áll az MTA Balatoni Limnológiai Kutatóintézet épülete, József főherceg egykori nyaraló kastélya, valamint az egykori Sport Szálló épülete. A látogatható tihanyi obszervatóriumban a Föld mágneses terének változásait figyelik, ebben az épületben kapott helyet a geofizikus Eötvös Loránd emlékkiállítása is.
A lakott településen kívül szőlők, legelők, erdők és levendulaültetvények találhatók a környéken.
Tihanyi strandok
Tihanyban több különböző szolgáltatássú és árfekvésű strandot is találunk. Ingyenes strandok: Gödrösi és a Somosi strandok. Fizetős például a sajkodi és Napsugár strand a hajóállomásnál.
A volt Átrium Strand helyén 2018-tól múködik az exkluzív strand, a Plage 18. A füves, homokos strandon a borsos belépő ára egy törölközőt, egy napágyat és 2 ágyanként egy napernyőt és egy kis asztalt tartalmaz. Itt gazebo és SUP bérlésre is lehetőség van.
Fesztiválok Tihanyban
A fesztivál szezon a Kecskeköröm ünneppel kezdődik, majd jön a Levendula Fesztivál. Kora ősszel a szüretet ünneplik, majd az ősz végén tartják a Garda Fesztivált.
Nyaranta a Belső-tó melletti színpad ad helyet a Tihanyi Szabadtéri Játékoknak.
Parkolás Tihanyban
Tihanyban fizetni kell a parkolásért. A község mindkét végén hatalmas parkoló van, érdemes ott letenni az autót. A virágos és hagyományőrző Tihanyban kellemes a séta és nincsenek hatalmas távolságok. Ha elfáradtunk, beülhetünk a sok étterem, kávézó egyikébe vagy akár városnéző kisvonattal is felfedezhetjük Tihany szépségeit.
Tihany filmekben
A bájos Tihany igen kedvelt helyszín a filmesek körében is. A Bujtor István főszereplésével forgatott Ötvös Csöpi filmeknek is gyakori helyszíne volt. A Pogány Madonna című film címadó szobrát a Tihanyi Apátságból lopták el és Ötvös Csöpi eredményes nyomozásának köszönhetően vissza is kerül az apátság múzeumába.