Húsvétig megtekinthető a Szépművészeti Múzeum Román Csarnoka
A felújítás alatt álló Szépművészeti Múzeum egyik legszebb részének, a Román Csarnoknak a felújítása befejeződött. Bár a múzeum csak 2018 októberben nyit újra, 2018 március 15. és április 2. között bárki ingyenesen megtekintheti a lenyűgöző szépségű, hetven évig zárva tartott épületrészt. Nézd meg, milyen is a Szépművészeti Múzeum Román Csarnoka!
A Szépművészeti Múzeumot 2015 február 16-án zárták be, hogy megkezdjék az épület régóta halogatott teljes felújítását. A tervek szerint az újjászületett múzeum 2018 januárjában nyitotta volna meg kapuit, az új időpont viszont 2018 október lett.
A Szépművészeti felújítása része a Városligetben kialakításra kerülő múzeumi negyed projektnek. A felújítással megtörténik a gyűjtemény átrendezése is. Ebben az épületben maradnak, illetve ide kerülnek a nemzetközi és magyar mesterek művei az 1800-as évek elejéig. Az új Nemzeti Galériába láthatjuk majd az 1800 és 1950 közötti művészettörténeti anyagot, az 1950 utáni és a kortárs művészet bemutatóhelye pedig az új Ludwig Múzeum lesz. A felújítás alatt a múzeum kincseit hazai és külföldi kiállításokon mutatják majd be.
Szépművészeti Múzeum Román Csarnoka
A múzeum létrehozásakor a földszinti csarnokait az antik, középkori és reneszánsz gipszmásolat-gyűjtemény és különböző építészeti stílusok bemutatására szánták. A Román Csarnok szolgált a román stílusú középkori gipszmásolatok bemutatására.
A csarnok a századfordulós dekoratív festészet csúcsteljesítménye. A hatalmas oszlopokkal és pillérekkel tagolt tér festészeti dekorációját Reissmann Károly Miksa és Glaser János végezte 1903-ban és 1904-ben.
A második világháború alatt a csarnok megsérült és beázott. Felújítása ez eddig nem történt meg, a raktárként használták, így hetven évig rejtve maradt a látogatók előtt.
A csaknem 900 négyzetméter alapterületű, középkori bazilika belső terét idéző terem a II. világháború óta zárva volt. Az egyedülálló, közel 2.500 négyzetméternyi falfestmények helyreállításán 70 restaurátor dolgozott. A munkálatok során 1500 liter konzerválóanyagot és csaknem 100 kilogramm, különböző színű pigmentet, valamit 5500 aranymetál-lapot, azaz 5,5 kilogramm aranyat használtak fel. Ezek mellett a múzeumi tér korszerű hűtési-fűtési, valamint modern világítási rendszert is kapott.
Helyreállították a freibergi katedrális főkapujának gipszmásolatával keretezett bejáratot is, aminek kilincsét is érdemes megcsodálni.
A Román Csarnok megtekintésével kapcsolatos információk
Idézve a múzeum honlapjáról:
„A Szépművészeti Múzeum felújított Román Csarnoka március 15. és április 2. között ingyenesen látogatható mindennap 10.00-tól, utolsó beengedés: 17.00. A belépés érkezési sorrendben történik: ELŐJEGYZÉS, IDŐPONT FOGLALÁSA NEM LEHETSÉGES (csoportok számára sem). Tárlatvezetést nem tudunk biztosítani. Látogatáskor kérjük, vegyék figyelembe, hogy a csarnok befogadóképessége korlátozott, ezért előfordulhat, hogy az épületen kívül kell várakozni. A MÚZEUM KIÁLLÍTÁSAI 2018. OKTÓBER 31-TŐL LESZNEK ÚJRA LÁTOGATHATÓAK.”
Szépművészeti Múzeum Román Csarnoka videón
https://www.facebook.com/szepmuveszeti/videos/1738885842798237/
Mi március 17-én, kora délután voltunk megtekinteni. Legnagyobb meglepetésünkre nem volt sorban állás. Talán az esőnek és a beharangozott rossz időnek köszönhettük, hogy rögtön bemehettünk. A teremben sokan voltak, de folyamatos volt a jövés-menés, így nem jelentett különösebben problémát.
Szerintem érdemes minél előbb megnézi, mert sokan mindig az utolsó pillanatban ébrednek fel és ahogy telik az idő, a híre is egyre inkább terjed. Aki most lemarad, várhatóan csak a múzeum októberi újranyitásakor láthatja majd ezt a gyönyörűséget.