Szent Miklós Vízi- és Taposómalom – Mohács
Mohács nevét hallva biztos, hogy nem a malom az első, ami az eszünkbe jut. Pedig a mohácsi malom műemlék épületének egyik része igazi unikum. Talán helyesebb lenne rögtön malmokat mondani, ugyanis nem egy malom, hanem rögtön kettő is áll a várostól északra. Ahogy a Szent Miklós Vízi- és Taposómalom név is sejteti, két malmot láthatunk egy területen, egy belépőjegy megváltásával. A patakmalom a Csele-patak vízét használva működik, hagyományos vízimalom. A másik pedig egy működő taposómalom, ami a maga nemében egyedülálló az egész világon.
Mohácsi malom: Szent Miklós Vízi- és Taposómalom
A legdélibb Duna-parti városunk, Mohács rengeteg látnivalót rejt. A busójárás és a sorsfordító csatavesztés városa a világon egyedülállóan egy működő taposómalommal is büszkélkedhet.
A várostól északra található Csele-patak mentén valaha 24 vízimalom állt. Ezek elpusztultak, a 14. században készült Szent Miklós patakmalom épületét azonban pár évvel ezelőtt felújították, mai napig működőképes, és látogatható.
Szinte hihetetlen, hogy a takaros épület 2007-ben még romokban állt.
A Mohácson és térségében fennmaradt egyetlen ipartörténeti műemlék a helyszíne az évente augusztus 20-án rendezett a Magyarok Kenyere búzaösszeöntő eseménynek is.
Mohácsi patakmalom és kiállítása
A Szent Miklós patakmalom különlegessége, hogy zárt kerékházának köszönhetően patakja a házban folyik. A malomépület pincéjében található a vizesház, ahol gyergyószentmiklósi mesterek által készített vízikerék forgatja a Csele-patak vizét.
A mohácsi műemlék vízimalomban ma is kövekkel történik az őrlés. A múzeum rész kipróbálható eszközökön keresztül mutatja be a gabonafeldolgozás fejlődését az őskortól, napjainkig. Van itt az őskort idéző őrlőkő, a középkori technikának megfelelő famozsár, két egyszerű és több „korszerűnek” számító tőkés kézimalom is.
Itt látható az ország egyik legterjedelmesebb liszteszsák-kiállítása. A gyűjtemény egy része a Mohács környéki sváb családok zsákjaiból áll, másik fele székely, felvidéki, kárpátaljai és baranyai magyar zsák.
Ha ez még nem lenne elég, egy hagyományos papírmalommal és papírmerítő műhellyel is megismerkedhet a látogató.
Egyedülálló taposómalom Mohácson
2016-ban a műemlékegyüttes a világon is egyedülállóan egy taposómalom korhű másolatával bővült. M. Bugarszki Norbert, a Szent Miklós Vízimalom tulajdonosa a malmok működését kutatva talált rá a taposómalomról szóló írásokra. Ekkor jött az ötlet egy működő taposómalom létesítésére.
Négy év előkészítő munka után 2016. május 16-án, Nepomuki Szent Jánosnak, a vízen járók védőszentjének ünnepén avatták fel.
A taposómalom legfőbb jellemzője, hogy emberi erővel működik az őrlőszerkezete. Taposómalmokat szerte a világon időszámításunk előtt 300-környékén, azaz 2300 évvel ezelőtt már alkalmaztak. A kimerítő, embert próbáló munka miatt gyakran kínzóeszközként börtönökben használták.
A mohácsi taposómalom gyergyószentmiklósi mesterek közreműködésével készült. A malomkövek és a gerendák szintén Erdélyből származnak.
A malmot a taposókerékben lépkedve lehet működésbe hozni. Amint elindul a taposókerék, az forgásba lendíti a felső malomkövet, a garatból pedig szépen lassan beleszóródik a búza a kövek közé, elkezdődik az őrlés és hullik a liszt a lisztesládába.
Igazán emberpróbáló munka. Természtesen kipróbáltam. Már mozgásba hozni, megindítani sem volt egyszerű. Aztán meg folyamatosan mozgásban tartani. Hát még milyen lehetett órákon keresztül őrölni vele!
Mohácsi malom látogatása
A malom bejelentkezés alapján tekinthető meg. Csoportok részére különleges programok is kérhetők.
Programlehetőségek:
- a vízimalom működés közbeni megtekintése,
- őrlés-, malomtörténeti- és zsákkiállítás,
- kemencés lepénysütés,
- a taposómalom bemutatása, kipróbálása,
- a mészégető kemence megtekintése.
Cím: Mohács és Somberek közötti főút
GPS: N 46.040945 E 18.677294
További információ a www.patakmalom.hu oldalon érhető el.
Ha további malmokról olvasgatnál, ajánlom figyelmedbe a dorozsmai szélmalom, a túristvándi vízimalom és a szarvasi szárazmalom történetét bemutató bejegyzéseimet.