Szemétből művészet: Kolodko Mihály Dunai cápa kiállítása Vác szívében
Vác ismét a művészet központjába került! A Pest megyei városban tavasszal nyílt meg és 2024. december 8-ig látható a mini szobrairól ismert Kolodko Mihály legújabb kiállítása. A „Dunai cápa” kiállítás középpontjában a szobrászművész különleges alkotásai állnak, amelyek a Dunából kifogott hulladékból készültek. Néhány híres miniszobrok is láthatunk, de a tárlat nemcsak a művészet szerelmeseit, de a környezetvédelem iránt elkötelezetteket is magával ragadja.
Dunai cápa kiállítás – Kolodko Mihály környezetmentő performansza
Az ukrán származású (ukrán apa és magyar anya gyermeke), de Magyarországon letelepedett Kolodko Mihály apró bronzszobraival vált ismertté, amelyeket Budapest utcáin, parkjaiban és ikonikus helyszínein találhatunk meg. Ezek a szobrok nemcsak művészi értéket képviselnek, hanem gyakran humoros vagy elgondolkodtató módon idézik fel a történelem, a társadalom vagy a mindennapi élet egy-egy szeletét.
A váci kiállításon a látogatók új perspektívából ismerhetik meg a helyben élő Kolodko Mihály szobrászatát. A „Dunai cápa” egy erőteljes üzenetet hordoz magában. A tárlat középpontjában a Duna folyó és annak szimbolikája áll. A művész célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a folyó jelentőségére, amely nemcsak Budapest, hanem az egész ország számára fontos természeti és kulturális kincs.
A művész a folyóból kifogott hulladékot felhasználva olyan alkotásokat hozott létre, amelyek egyszerre gyönyörködtetőek és riasztóak. A „Dunai cápák” a szeméttenger fenyegető jelenlétét szimbolizálják, ugyanakkor arra is figyelmeztetnek, hogy még van remény a változásra. A kiállítás látogatói szembesülhetnek azzal, hogy a művészet milyen hatékony eszköz lehet a környezetvédelmi problémák felhívására.
Egy kb. 5 perces videón azt is megnézhetjük, hogy vált a Dunai szemét formabontó és elgondolkodtató művészeti alkotássá.
A kiállításon Kolodko újabb alkotásai mellett régebbi, már ismert művei is helyet kaptak, amelyek egy része szintén a Duna vidékéhez kötődik.
A „Dunai cápa” kiállítás kiváló lehetőségeket nyújt arra, hogy az érdeklődők közelebbről megismerkedjenek Kolodko Mihály művészetével és Budapest egyedi atmoszférájával, amelyből az alkotások inspirálódtak.
Az apró szobrok mellett a látogatók akár az egész Duna szimbolikáját is új megvilágításban láthatják, inkább az alkotások játékos formában reflektálnak a környezetvédelem és az identitás kérdéseire.
Kolodko kiállítás megtekintése
Helyszín: Tragor Ignác Múzeum, Pannónia Ház, Vác
Nyitvatartás: 2024. december 8-ig, szerdától vasárnapig: 10-18 óra között
A kiállítást létrejöttét a Duna-Dráva Cement Kft. támogatta.
Tippek:
Nem szabad kihagyni a múzeum másik kiállítását sem, a szintén váci illetékességű Sajdik Ferenc karikatúra kiállítását sem. Sajdik nevéhez több rajzfilm figura tervezése is köthető, például Ő alkotta meg a Főkukac figuráját is, akiről első budapesti miniszobrát is formázta Kolodko.
Érdemes benézni a múzeum udvarába is, ahol többek közt Vertel Andrea gödi keramikusművész Tündékertjét tekinthetjük meg.
Ha már Vácon járunk, ne hagyjuk ki a város három Kolodko Mihály által készített miniszobrát,
Petőfi Sándor a városban írt az Anyám tyúkja című versét, amikor egy alkalommal az éppen itt élő szüleit jött meglátogatni. Ennek emlékét a vasútállomás előtt csodálhatjuk meg.
A másik Kolodko szobor, a Csúzli, a háromszögletű Széchenyi tér csúszánál, a Dunai Cápa kiálltíásnak is helyet adó Tragor Ignác Múzeum előtt található.
A múzeumtól csupán 500 méter távolságra található a Mária Terézia váci látogatására emelt diadal ív és előtte a zseniális Kolodko remekmű, amely a Mária Terézia eksztázisa címet viseli.