Szegedi Szabadtéri Játékok: felejthetetlen élmények a csillagok alatt

A Szegedi Szabadtéri Játékok Magyarország legnagyobb befogadóképességű szabadtéri színháza, Közép-Európa egyik legmeghatározóbb nyári színházi fesztiválja. Évente közel hetvenezer embert ejt ámulatba a fesztivál. A csodálatos Dóm téren, a csillagos ég alatt, varázslatos hangulatban élvezhetjük a változatos műsorokat.

Szegedi Szabadtéri Játékok nézőtere

Szegedi Szabadtéri Játékok története

Szegedi Szabadtéri Játékok ötletét Juhász Gyula, szegedi költő vetette fel először 1926-ban. A „főpróbát” négy évvel később, 1931-ban, a Fogadalmi Templom felszentelésére rendezett ünnepségsorozat keretében tartották. Már ekkor bebizonyosodott, hogy az árkádsorral körbevett templomtér akusztikája kiváló, ideális helyszín a szabadtéri színielőadások megrendezésére.

Az első igazi előadásra, a Magyar Passióra 1931. június 13-án került sor. Ezt követően minden évben megrendezték a szabadtéri előadásokat, Szeged fő attrakcióját. Az előadások létrehozóiról a Dóm tér árkadjai alatt emléktáblával is megemlékeznek.

A sikersorozatnak a II. világháború vetett véget, és igen hosszú időre elmaradtak az előadások.

Az 1939-es szezon után nem kevesebb, mint 20 évet kellett várni az újrakezdésre. 1959. július 25-én a Hunyadi László dallamaival kezdődött meg a Szegedi Szabadtéri Játékok második fejezete.

Jelentős változás következett be 1994-ben, amikor az állandó, egész teret az év minden napján elfoglaló lelátót lebontották és csak az előadások idejére felállított, mobil nézőtérre cserélték. Akárcsak előzőleg, a mobil lelátót is úgy helyezték el, hogy a dóm karcsú tornyai adják a színi előadások hátterét.

A nézőtéri szektorokat az 1879-es tiszai nagy árvíz idején segítséget nyújtó európai fővárosokról (London, Róma, Párizs, Berlin, Brüsszel, Bécs), illetve Szeged testvérvárosairól (Darmstadt, Turku, Parma, Nizza, Szabadka, Toledo, Odessza) nevezték el.

2014-ben nagy változás történt, a dóm rekonstrukciója miatt a színpadot 180 fokkal elfordították és két évben nem a dóm adta az előadások hátterét. 2016-ban, a 85 éves jubileumi évadra visszafordították a színpadot és nézőteret az eredeti irányba.

A dóm felújításával egyidejűleg kialakított látogató központ miatt a színpadot már nem lehetett visszatenni a régi helyére, a székesegyház lépcsősorára. Ezért a játszóhely és a négyezer fős lelátó is valamivel hátrébb került.

A Dóm tér Tisza felőli oldalán, hosszában helyezik el az öltözőket és a műszaki tárakat.

Műsor és programok

A Szegedi Szabadtéri Játékok műsora rendkívül változatos. Találhatunk itt klasszikus operákat, operetteket, musicaleket, prózai darabokat, táncelőadásokat, sőt, még kortárs darabokat is. A fesztivál fellépői a magyarországi és nemzetközi művészet legjelesebb képviselői.

A szabadtéri játékok varázsa a csodálatos helyszínben is rejlik. A tizenkétezer négyzetméter alapterületű Dóm teret a velencei Szent Márk térhez szokták hasonlítani. A nézőtéren akár 4000 ember is elfér, és a csillagos égbolt alatt legfeljebb csak az időjárás zavarja az előadás élvezetét.

Alig, hogy befejeződik egy szezon, máris meghirdetik a következő évad előadásait és megkezdik a jegyek értékesítését is. A fő jegyértékesítő hely, a Reök-palotában kialakított jegyiroda, de a jegyek online is megvásárolhatók a fesztivál hivatalos honlapján. A jegyárak előadásonként és kategóriánként változnak.

Tippek a Szegedi Szabadtéri Játékok meglátogatásához

  • Ha jegyet szeretnél venni a fesztiválra, érdemes minél előbb lefoglalni a helyedet, mert a népszerű előadások jegyei hamar elkelnek.
  • A Szegedi Szabadtéri Játékokhoz kapcsolódóan számos kísérőprogram is várja a látogatókat. Érdemes ezeket is megnézni, hogy még teljesebb legyen az élmény.
  • A Dóm tér közelében számos étterem és kávézó található, ahol a színházi előadás előtt vagy után elfogyaszthatunk egy finom vacsorát vagy üdítőt.
  • Érdemes a szállást is mielőbb lefoglalni. Hónapokkal előtte sok, különböző igényt kielégítő és árkategóriájú szállás közül válogathatunk.
  • Az előadásra nem érdemes autóval érkezni, mert viszonylag kevés a parkolóhely és az előadás végén hatalmas a tumultus, a dugó. Nekünk mindig jól esik a 10-15 perces levezető séta a szállásig.
  • Annak sem kell azonban aggódnia, aki a város másik részére kíván hazajutni, a tömegközlekedési eszközök minden előadási napon megvárják az előadás végét.
  • Érdemes figyelni a szabadtéri játékok Facebook oldalát is, ahol minden aktuális információt megosztanak az előkészületekről is. Időnként játékot indítanak ajaándékjegyekért és itt szokták meghirdetni az előadások előtti, ingyenes kulisszajárásokat is. Ezeken sok érdekességet megtudhatunk a szabadtéri történetéről, az előadások létrejöttéről, sőt még a szereplők konténerben kialakított öltözőjébe is bekukkanthatunk.

További információkat a fesztivál programjáról, a fellépőkről és a jegyvásárlásról a hivatalos honlapon találhatunk.

Ha felejthetetlen élményekre vágysz a nyár folyamán, látogass el a Szegedi Szabadtéri Játékokra! A varázslatos hangulat, a csodálatos előadások és a páratlan helyszín garantáltan elvarázsolnak majd.

Szeged a magasból videó

Rómeó és Júlia musical a Szegedi Szabadtéri Játékokon

Rómeó és Júlia története William Shakespeare angol drámaíró egyik legismertebb tragédiája. Két ellenséges veronai család gyermekei között szövődött végzetes szerelem történetéről szól. A drámaíró életében a legnépszerűbb színdarabjai egyike volt, a Hamlettel együtt azóta is a legtöbbet játszott Shakespeare-mű. A történetet sokszor megfilmesítették, és nagysikerű musical is készült belőle. A budapesti Operettszínház 2005-ben a Szegedi Szabadtéri Játékokon is bemutatta a darabot, amit most itt videón megnézhetsz.

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük