Szeged múzsája szobor – a kalapos hölgy
Szeged városa gazdag történelmi és kulturális értékekkel büszkélkedhet, és számos látványosság található itt, amelyek mindegyike különleges élményt nyújt a helyiek és a turisták számára. Az egyik ilyen kiemelkedő alkotás a Szeged múzsája szobor, amely egy civíl szervezett díját jeleníti meg köztéri szoborként és a város egyediségét és művészeti elkötelezettségét szimbolizálja.

Az alapítványi fődíj létrejötte
A Tiszához és belvároshoz közeli Glattfelder teret 2005 óta díszíti a Szeged Múzsája szobor. A „múzsa” szó eredetileg a görög mitológiából származik, és az istennőket jelenti, akik az inspirációt és a művészetek patrónusai voltak. Szeged múzsája ezzel a hagyománnyal összhangban a város kreatív szellemét, kulturális örökségét és a művészetekhez fűződő elkötelezettségét szimbolizálja.
A szobor létrejött egy helyi civíl szervezetnek, a Szegedért Alapítványnak köszönhető. Az ő fődíjukon, az érmen található hölgy jelenik meg szobor formájába.
A Szegedért Alapítvány 1989-ben alakult meg azzal a céllal, hogy támogassa a város kulturális és társadalmi fejlődését. Minden évben egy fődíjjal és három kuratóriumi díjjal ismerik el a város kiemelkedő személyiségeit, valamint támogatásokkal elősegítik az értéket hordozó kezdeményezések megvalósulását, a tehetségek kibontakozását.
Rögtön az alapítás évében pályazatot írtak ki az alapítványi díjak megalkotására. Lapis András szobrászművész négy kisplasztikát nyújtott be, melyeket kiállítottak nagyszínház előcsarnokában, kérve a színházlátogatókat, hogy szavazzanak a legszebb alkotásra.
A közönség választása az estélyi ruhás, kalapos hölgyre esett, amelynek ruhája fodraiból Szeged jellegzetes épületei emelkednek ki. Így lett „Szeged múzsája” az alapítvány fődíja. A 30 cm-es bronz kisplasztikát első alkalommal 1990. március 12-én adták át Szőkefalvy-Nagy Béla matematikusnak.
Az 1879-es szegedi nagyárvíz napjához kötődően azóta is minden évben a Szegedi Nemzeti Színházban rendezett ünnepi Díjátadási Gálaműsor keretében jutalmazzák a kiemelkedő teljesítményeket. A szegedi közösségek és magánszemélyek által javasoltak közül a fődíjat az elnökség, a kuratóriumi díjakat a szakmai kuratóriumok ítélik oda.
Szeged múzsája, a kedvelt köztéri szobor
A Szeged múzsája díj 2006-ban, a díjátadás napján „elevenedett meg”- a a Glattfelder téri szökőkút középpontjában áll – és vált köztéri alkotássá, azóta is a tehetség, a tudás és az összefogás szimbóluma Szegeden. Különlegessége abban rejlik, hogy ritkaságnak számít, hogy egy civil szervezet díja köztéri szoborként jelenik meg, így a műalkotás a város közösségének összetartozását és büszkeségét is kifejezi.
Egy több mint két méter magas, csaknem nyolc mázsa súlyú ‘kalapos hölgyet’ szintén Lapis András álmodott meg, és formált valóra.
A szobor kecses nőalakja művészien formált, finom részletekkel kiemeli a szobrász tehetségét és a városra jellemző esztétikai érzékenységet. Az alak légies és elegáns megjelenése magával ragadja a szemlélőket, és méltán vált Szeged egyik ikonikus jelképévé.