Szabadkai Városháza: A szecesszió gyöngyszeme
A Szabadkai Városháza nemcsak a város, hanem az egész régió egyik legjelentősebb szecessziós épülete. A városközpontban álló grandiózus építmény méltán vált a délvidéki Szabadka szimbólumává, lenyűgöző belső tereinek köszönhetően évente több ezer turistát vonz.
A Szabadkai Városháza története
A Szabadkai Városháza építése 1908-ban kezdődött, és 1912-re fejeződött be. A terveket Komor Marcell és Jakab Dezső magyar építészek készítették, akik a magyar szecesszió stílusjegyeit ötvözték a helyi népművészeti motívumokkal. Az épület helyén korábban egy egyszerűbb városháza állt, amely már nem felelt meg a város igényeinek.
Az építés idején Szabadka még Magyarország része volt, így a városháza a magyar szecesszió egyik kiemelkedő példája vált. Az épület átadásakor a város polgárai büszkén ünnepelték az új városházát, amely nemcsak közigazgatási központként, hanem kulturális és társadalmi események helyszíneként is szolgál.
A városháza épülete impozáns méreteivel és részletgazdagságával hívja fel magára a figyelmet. A három emeletes épület gazdagon díszített. Az épület homlokzatán számos szobor, Zsolnay-kerámia és dombormű található, valamint a magyar népművészet ihlette motívumok ékesítik, amelyek a város történelmét és kultúráját ábrázolják. A torony 76 méter magas, ahonnan páratlan kilátás nyílik a városra és környékére.
A Szabadkai Városháza ma is a város közigazgatási központja, de a kulturális és turisztikai szempontból kiemelten fontos szerepet tölt be. Az épületben rendszeresen rendeznek kiállításokat, koncerteket és más eseményeket.
A városháza látogatása és látnivalói
A városháza nyitva áll a látogatók előtt, de érdemes előzetesen tájékozódni a vezetett túrák időpontjáról.
Az épület belső terei legalább olyan lenyűgözőek, mint a külseje. Az ülésterem falait színes üvegablakok díszítik, melyek Róth Miksa neves üvegfestő munkái. A nagyterem gyönyörűen faragott fa bútorokkal és gazdag ornamentikával van berendezve, tükrözve a korabeli mesterek magas szintű tudását. Az ünnepi eseményeknek otthont adó terem pompás belsőépítészeti megoldásai és akusztikája is lenyűgözőek.
Nekem a pár évvel ezelőtti látogatásomkor nem sikerült megnéznem a dísztermet, most viszont olvasónk fotóinak köszönhetően megcsodálhatjuk.
„Mi szerencsések voltunk és meg tudtuk nézni a Szabadkai Városházát, felteszek képeket a belső terekről.
A Városházát Komor Marcell és Jakab Dezső budapesti építészek tervezték, Nagy Ferenc és Kladek Lukács helybeli vállalkozók építették.
1910. augusztus 20-án avatták fel.
Az üvegablakok Róth Miksa munkái.
A díszteremben a bejárattal szemben középen látható Mária Terézia és Ferenc József, (ez még a monarchia időszaka) mellettük két apród, állítólag az akkori polgármester és a főispán lányait ábrázolják.
Tőlük balra Árpád, Szent István, Szent, László, jobb oldalt Corvin Mátyás, Nagy Lajos, Könyves Kálmán láthatóak.
A bal oldali falon Hunyadi János, Werbőczy István, II. Rákóczy Ferenc.
A jobb oldali falon Széchenyi István, Deák Ferenc, Kossuth Lajos láthatóak.”
Nagyon köszönjük az ismertetőt és a fotókat Arnhoffer Klárának!