Simontornyai vár, Tolna megye középkori büszkesége
Az alig négyezres lakosú Simontornya Tolna megye kilencedik legnépesebb települése, városi rangját 1995-ben kapta. Bőrgyáráról és középkori váráról híres, a város a nevét is várának köszönheti. A Simontornyai vár Tolna megye büszkesége.
Simontornyai vár
Arnhoffer Klárától kaptunk leírást és fotókat a jól karbantartott várról.
“Budapesttől délre kb 130 km-re található a Sió árterébe épült, korábban mocsárral körülvett vár. Először 1277-ben említik, első tulajdonosa a nemes Döröcskei család Simon nevű gyermeke volt, innen a vár neve. Az évszázadok folyamán különböző tulajdonosai folyamatosan bővítették, átépítették. Mert az 1500-as években inkább reneszánsz kastély volt mint vár, a törökök könnyűszerrel bevették.
Az első nagy pusztítást viszont a Rákóczi-szabadságharc okozta, de nem ágyútűz által, hanem azzal, hogy a forradalmároknak szélsebesen erődítményt kellett varázsolniuk a palotából. A huszadik század elejétől bőrgyári raktárnak használták. Majd 1964-1975 között újították fel. A földszinten vár-, és helytörténeti kiállítás látható, az emeleten főleg festmény kiállítást találtunk.”
Az 1500-as évek elején Gergellaki Buzlay Mózes, Mátyás király diplomatája és a Jagellók főudvarmestere szerezte meg Simontornyát. A vár ekkor élte fénykorát.
A kaputorony és az öregtorony a lépcsőházzal ma Magyarországon az egyetlen épségben megmaradt reneszánsz együttes a XVI. század elejéről.
Az északi szárny maradványai felett ma modern védőépületben a vár kőtárát találjuk.
A Simonytornyai vár látogatását érdemes összekötni a csupán 10 km méterre található Ozorai reneszánsz várkastély meglátogatásával.
Nyitvatartási és egyéb információkat a vár hivatalos oldalán találsz.
Nagyon köszönöm Arnhoffer Klárinak a csodálatos fotókat és leírást!