Római limes Németországban – videó
A Római Birodalom az Atlanti-óceán partjától Európán át a Fekete-tengerig, majd a Vörös-tengeren és Észak-Afrikán keresztül több mint 5.000 km hosszan terült el. Németországban több szakaszát rekonstruálták és már az UNESCO világörökségi listára is felkerült.
A Római Birodalom határvonala, más néven limese (limes) a birodalom 2. századi, legnagyobb kiterjedésének idején fennálló határait reprezentálja. A brit szigetektől Bulgáriáig, a Fekete-tengerig tartott, sőt afrikai részei is vannak. A limes mai maradványait épített falak, árkok, csatornák, erődrendszerek, kilátótornyok és polgári települések romjai alkotják.
Többször olvashattál már itt a blogon a limes magyarországi szakaszáról. Írtam a legdélebbi magyar településről, Altinumról, a reményről, hogy lesz újabb magyar világörökség. És persze a csalódásról, amikor kiderült, hogy az Óbudai-szigetet kivették az eredeti listából, és a limes magyar szakasza nem kap világörökségi rangot.
A latin limes szó eredetileg „egy felségterületet kettészelő, ember alkotta útra” utalt. Eredetileg nem határvonalnak, hanem egyszerű útnak készült.
Elsőként az Észak-Angliában található 118 km hosszú szakasz kerül fel az UNESCO listára. A Hadrianus-falat a nevét adó császár építette kr. u. 122 körül, kijelölve Róma akkori Britannia provinciájának északi határát. 2005 óta az érintett országok kezdeményezésére az ókori birodalom határvonalát egészként kezelik.
A két németországi szakasz az ország északnyugati részétől a délnyugaton eredő Dunáig, 550 km hosszan húzódik. 1000 őrtorony, kb. 60 nagyobb, és sok kisebb tábor alkotta. A kereskedők útjutását több kapu biztosította.
A Nyugatrómai Birodalom hanyatlásának kezdetével i. sz. 3. században a katonák elhagyták a táborokat. Az erődítmények kő- és faanyagait elhordták, a természet visszahódította a területet.
Németországban a 19. század végén kezdték meg a Limes feltárását. Egyes szakaszokat felújítottak, míg mások érintetlenek maradtak.
Update: 2021 nyarán a Dunai limes német szakaszai is felkerültek a világörökségi listára.
Limes Németországban -videó
https://youtu.be/selWfC1kJsw