Remetelakok Majkon, a Vértes fáinak ölelésében

Hegyektől, erdőktől, tavaktól körülölelve Majkon található az egyik legszebb, európai viszonylatban is jelentős barokk műemlékegyüttesünk, a kamalduli remeték egykori lakhelye. A 17 cellaházából, templomtoronyból és kolostorépületből álló komplexum az év minden szakában látogatható, a cellaházak egy része szálláshelyként szolgál. Nézd meg milyen csodálatosak a remetelakok Majkon!

Remetelakok Majkon

Remetelakok Majkon

Az Oroszlány melletti Majk Közép-Európában azon kevés kamalduli remeteségek egyike, amelyeknek épülete és környezete építészetileg eredeti formájában maradt fenn. A kamalduliak az 1730-as évek közepén érkeztek, Majk-pusztára.

A némaságot fogadott fehércsuhás, fejtetőjüket kopaszra borotvált, hosszú szakállú szerzetesek egy személyes cellaházakban éltek, csak a napi imát mondták ki hangosan. Küldetésük az volt, hogy imádkozzanak mindenkiért a világon, még azokért és helyett is, akik maguk sohasem fordulnak Istenhez. A rend önfenntartó volt, kézművességből (fafaragás, festés, fazekasság), földművelésből és jótékonysági adományokból élt. Az év nagy részében böjtöltek, húst és bort nem fogyasztottak.

Amikor 1782-ben II. József megszüntette a rendet, a tervezett 20 remetelakból 17 készült el, a templom állt és működött már, de a kolostor belső kialakítása még nem volt kész.

A 19. században a templom egy része elpusztult, a kolostorépületet az Esterházyak vadászkastéllyá alakították. Később katonai fogda, majd szakközépiskola működött az épületben, de voltak itt bányászlakások is.

Majki remeteség napjainkban

2004-ben kezdődött meg a kolostor rekonstrukciója.

Remetelakok Majkon

Remetelakok Majkon

Remetelakok Majkon

Remetelakok Majkon

Remetelakok Majkon

A Párizs környéki Grobois falucska Kamalduli kolostorának volt lakója II. Rákóczi Ferenc 1715-1717 között. Végakarata szerint szívét a kolostorban temették el, a kolostor a II. világháborúban megsemmisült, a fejedelem szívét őrző urnával együtt. Ennek emlékét őrzi a templom falán az emléktábla.

Remetelakok Majkon

Remetelakok Majkon

A cellaházak lakó- és hálóhelyiségből, konyhából, kamrából és pincéből állnak, valamint minden egyiknek van egy saját kápolnája is. A házhoz tartozó kis kertben gyümölcsöt, zöldségféléket, gyógynövényeket termesztettek. A termények egy részét a remeteség területén található gyógyszertárban dolgozták fel.

Remetelakok Majkon

Remetelakok Majkon

Remetelakok Majkon

Remetelakok Majkon

Remetelakok Majkon

Az egykori kolostorépület, a későbbi majki Esterházy-kastély és díszkertjének felújítása az Európai Unió támogatásával valósult meg. Az eredeti tervekhez képest jelentős csúszással, 2015 szeptemberben fejeződött be. Állandó kiállítás mutatja be a remeteség 18. századi történetét, a szerzetesek életmódját, valamint II. Rákóczi Ferenc és a kamalduliak kapcsolatát.

Remetelakok Majkon

Remetelakok Majkon

Remetelakok Majkon

Remetelakok Majkon

A remetelakok egy részét vendégházzá alakították.

Majki Esterházy-kastély a kamalduli remetelakok mellett

További információt a Majki remeteség hivatalos oldalán találsz.

További olvasnivaló remetelakokról

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük