Pulai Amfiteátrum és mini lakója
Az Isztria-félszigeten található Pula (régen Póla) legfontosabb látnivalója a római kori amfiteátrum, az aréna. Az ókori színház a római Colosseummal egyidőben, Augustus császár uralkodása alatt, i.e 27-től, i.u 14-ig épült. A pulai amfiteátrum a Római Birodalom öt legnagyobb arénája közé tartozott. 2021 óta a hatalmas kövek közt az ukrán-magyar származású Kolodko Mihály gerillaszobrász In vino veritas (Borban az igazság) című miniszobra is megbújik.

Pulai Amfiteátrum
Pula top látnivalója, az amfiteátrum Augustus császár uralkodása alatt, i.e 27-től, i.u 14-ig épült. Az építkezés költségeit a Római Birodalom központi költségvetéséből finanszírozták. A 23 000 nézőt befogadó ellipszis alakú építmény a Római Birodalom öt legnagyobb arénája közé tartozott.

Hosszabbik tengelye 132 méter, a rövidebbik 105 méter, legmagasabb falmagassága 33 méter. A küzdőtere szintén ellipszis alakú, 68 × 42 méteres.

Elsősorban gladiátor viadalokat rendeztek a pulai amfiteátrumban, de harcászati, vadászati bemutatók és nyilvános törvénykezések helyszíne is volt.

Az amfiteátrumot domboldalra építették, azért a terepviszonyokat figyelembe véve a szárazföld felőli oldala kétszintes, a tenger felőli viszont három. Azért került közvetlenül a tengerpartra, hogy a viadalok során megölt embereket és állatokat egy rövid csatornán át közvetlenül tenger vizébe juttathassák.

A gladiátor harcokat 404-ben tiltották be, majd a római birodalom bukása után az épület lassan pusztulni kezdett. A helyiek elkezdték elhordani a köveket saját házaik építéséhez. A 13. században betiltották a kövek elbontását, de ettől még nem ált meg a kövek elhordása, elsősorban az épülő velencei paloták számára adták el.

1583-ban a Velencei Köztársaság az egész pulai amfiteátrumot szét akarta bontatni, hogy Velencébe szállítsák, és ott építsék fel újra. Gabriele Emo szenátor szerencsére ezt megakadályozta, emléktábláját az egyik toronyban láthatjuk.

A későbbi korokban az elhordott kövek egy részét újakkal pótolták, ami nem épp autentikusan készült. Ezért hiába is szeretnék a pulaiak, hogy az aréna az UNESCO világörökségi listára felkerüljön, a szigorú bizottság elutasította a jelentkezést.

Pulai aréna látogatása
Az aréna belépődíj ellenében, nyitvatratási időben, vezetés nélkül látogatható.
Az aréna bejárata a tenger felöli oldalon van, de messzebb mint hajdanán. Az öböl egy részét ugyanis az évszázadok folyamán feltöltötték, jelenleg többek közt hatalmas parkoló áll az aréna és a tenger között.
A véres rendezvények helyszínén napjainkban sokkal békésebb események zajlanak, koncertek, operaelőadások, fesztiválok, sportrendezvények váltják egymást.

Az alagsori helyiségekben, melyek egykor raktárak, illetve a gladiátorok várószobái voltak, jelenleg az Ókori olaj- és borkultúra c. kiállítás látható.

Hajdani térképek, olajsajtoló berendezések, szőlőprések, amforák ismertetnek meg bennünket elődeink életével.

A pulai amfiteátrumnak 2021 nyara óta van egy állandó lakója. Az ukrán-magyar származású Kolodko Mihály gerillaszobrász In vino veritas (Borban az igazság) miniszobra is megbújik a hatalmas kövek között.

Ha Budapestről is ismerős a kis római katona, az nem a véletlen műve, a budapesti amfiteátrum romjainál találjuk a testvérét.
Tipp: Az amfiteátrum mellett található a város legnagyobb parkolója. Érdemes itt hagyni az autót, mert máshol nehéz parkolni és egyébként is innen kényelmesen bejárható az óváros és megtekinthető Pula összes nevezetessége.