Pilisszántó, a Pilis kapuja – videó
Pilisszántó nem véletlenül kapta a Pilis kapuja nevet. A Pilisvörösvár és Pilisszentkereszt között fekvő község a Pilis (757 méter), a Hosszú-hegy (485 méter), illetve a Zajnát-hegyek határolta völgyben terül el. A csodás erdőkkel övezett településről találtam egy fantasztikus videót, amit szerintem mindenkinek látni kellene.
Pilisszántó
Napjainkban az állandó lakóinak száma nem éri el a 3.000-t, de már az ókorban is fontos település volt. A község területén vezetett keresztül az Aquincumot Brigetióval (Szőny) összekötő római hadiút, melynek emlékét, a római mérföldkövet a barokk templom mellett őrzik, ezek a mérföldkövek talán a legfontosabb leletei a falunak. A mérföldkövet a feliratának tanúsága szerint 230-ban helyezték el.
Pilisszántó a 14-16. századi okleveles adatokkal összhangban álló középkori Pilis megyei Zantóu, Zantho néven említett faluval azonosítható, amit eredetileg földművelésre kötelezett királyi szolgálónépek laktak.
A településen keresztül folyó, a Pilis oldalában fakadó Trézsi-forrásból eredő patak a Pilisszántó-Pilisvörösvár-Csobánka hármashatárnál felduzzasztva tóvá szélesül, ez lesz a Határréti-víztározó.
A település határában lévő botanikai és geológiai ritkaságok miatt a falut körülölelő terület a Duna–Ipoly Nemzeti Park (korábbi nevén Pilisi Tájvédelmi Körzet) részét képezi. A Pilis hegység mind szerkezetében, mind pedig alaki vonásaiban a Budai-hegység hasonmása, a kettőt egymástól a Pilisvörösvári-árok választja el. Mindkettő torlódott, pikkelyes szerkezetű röghegység. A hegy felépítése túlnyomóan mészkőből és dolomitból áll.
A település fölé magasodó, Makovecz tervezte Boldogasszony-kápolnához a Csillagösvényen keresztül jutunk fel.
Nézd meg videón ezt a csodás területet!
Pilisszántó, a Pilis kapuja – videó
További olvasnivalók hasonló témában
- Vad Magyarország – csodálatos természetvideó
- Lenyűgöző szafari Rákosmentén – videó
- Béda-Karapancsa tájegység – videó