Őriszentpéter Szent Péter-templom: történelmi kincs az Őrségben
Az Őrség fővárosa, Őriszentpéter a vidékre jellemző szeres elrendezésű. Egyik fő látnivalója az Árpád-kori katolikus templom, a Szent Péter-templom. A templom impozáns épülete nem csupán a település ékessége, de a magyar történelem és művészet kiemelkedő emléke is. A templom évszázados múltja szorosan összefonódik a vidék sorsával, tanúja volt a dicsőségnek és a nehézségeknek egyaránt.
Őriszentpéter rövid története
Őriszentpéter az Őrség dombjain terül el, kelet felé végigfolyik rajta a Zala folyó. A város kilenc szerből áll. A központi magot a Zala folyó déli partján lévő Városszer és az ettől délkeletre fekvő Baksaszer, valamint az északi oldalon fekvő Alszer adja. Az Alszertől nyugatra fekszik a Kovácsszer, Siskaszer, Templomszer, Keserűszer. Az Égésszer közvetlenül a Városszer mellett, attól nyugatra található a Zala déli partján, kissé távolabbra pedig a Galambszer.
Őriszentpéter első említése 1280-ból származik, a római katolikus templom is ekkortájt épült. A törökök többször portyáztak a területen és hadisarcot szedtek. Ebben az időkben lett a római katolikus templomból református. A katolikusok 1730-ban, az ellenreformáció részeként kapták vissza. A 17. században a Batthyányak kezére került a terület.
A 18. a 19. században a szlovén többségű tótsági járás része volt, a térképek a Tótság egyik nagy településének tüntetik fel. Az első világháború után szlovén politikai vezetők szerették volna megkaparintani a települést, de a trianoni békeszerződés viszont nem csatolta a Szerb–Horvát–Szlovén Királysághoz.
A 20. századra Őriszentpéter jelentősége csökkent és ezen csak rontott a Zalalövő – Bajánsenye vasúti szakasz megszüntetése. Átütést az 1990-es évek hoztak, amikor a vasfüggöny lebontása Ausztria és Szlovénia felől is utat nyitott a turizmusnak. A 2000 decemberében megnyitott Bajánsenye–Zalaegerszeg–Ukk–Boba-vasútvonal jelentősen megkönnyíti a településre jutást mind Szlovénia, mind Magyarország többi része, de Ausztria felől is.
2005-ben városi rangot kapott, 2014-ig, a kistérségek megszűnéséig az Őriszentpéteri kistérség székhelye volt.
Őriszentpéteri Szent Péter-templom
A templom természetesen a Templomszeren áll. A később elbontott szentély kivételével megőrizte román jellegét. A faragott kövek stílusa a jáki temploméhoz hasonlítható, így építése 1230 és 1260 közé tehető.
A 14–15. században gótikus stílusban bővítették, a szentély helyett újat emeltek, ekkor emelték a sekrestyét és a sírkápolnát is. A külső fal festett képei a 14. századi leégést követő felújításkor kerülhettek a helyükre.
1550 táján erődítménnyé alakították: bástyákkal, sánccal és árokkal vették körül. A templomkertben ma is megszemlélhető a mély sáncárok. 1567-ben felgyújtották a portyázó törökök is, ezután helyezték át a bejárat feletti timpanon faragott Isten Báránya motívumát a karzat alá.
A 19. század végén már romos volt. 1925-ben Schulek János irányításával az elengedhetetlen karbantartást végezték el, majd 1929-ben kívül-belül felújították. 1959-ben a tetőzetét javították.
1979–1981 között Komjáthy Attila tervei alapján helyreállították. Ekkor építették fel az elpusztult sekrestye helyett a régi alapokon a mostanit. 2001-ben újra restaurálták.
A szabadon álló, egyhajós téglaépület szentélye félkörívben záródik. A szentély északi oldalán sekrestye áll. A főhajót a szentélytől csúcsíves diadalív választja el. A hajó nyugati végében egy középoszlopos, két nyomott íves, egyetlen pilléren nyugvó román karzat, aminek oldalfalain két, illetve három ülőfülke látható.
A falakon freskő mardványok és bibliai idézetek töredékei láthatók.
A karzatra külső falépcső vezet fel az északi falon, ezt az 1929. évi tatarozáskor építették. Jelenleg ezt a turisták nem látogathatják.
A Szent Péter-templom nem csupán egy vallási épület, de fontos szerepet játszott a helyi közösség életében is. A templomban tartották a miséket, esküvőket, keresztelőket és temetéseket. A templom falai között menedéket leltek a vidék lakói a török betörések és más viszontagságok idején.
A templom meglátogatása
A templomban rendszeresen tartanak miséket, koncerteket és más rendezvényeket. A templom népszerű turisztikai célpont is, és a Vendvidék egyik legfontosabb műemléke.
Látogatás:
A Szent Péter-templom Őriszentpéteren, a Fő utca 2. szám alatt található.
A templom nyitvatartási ideje:
- Május 1- november 1 Szerda – Vasárnap: 10:00-16:00
- November 2 és április 30 között bejelentkezés alapján. Tel: 0036 94 428-077
- Pénteken 17:30-tól tartják a szentmisét
- Hétfő, kedd szünnap.
Belépési díj:
Adományjegy megváltásával látogatható a tempom, amihez ajándék képeslap jár.
Felnőtt: 500 Ft,
Gyermek: 250,-Ft.
A templomtól keskeny ösvény vezet a pár perc sétával elérhető középkori téglaégetőhöz. Az eredeti kemence a XVI. század elején épült, és feltehetőleg itt égették ki a templom erődítéséhez felhasznált téglákat is.