Ócsai templom: premontreiek titkos hagyatéka
Az Ócsai templom a Pest megyei település egyedülálló román stílusú bazilikája, amit a XIII. században a francia premontrei szerzetesrend tagjai építettek. Felújítása után, 1995-ben Európa Nostra-díjjal elismerték el az Európában is kiemelkedő jelentőségű örökségünket.
A 13. században épült háromhajós, kereszthajós, romás stílusú bazilikát Boldogságos Szűz Mária tiszteletére szentelték a francia premontrei szerzetesrend tagjai. A premontreiek másik fontos hagyatéka a zsámbéki romtemplom.
Az ócsai templom alapításának pontos ideje nem ismert, az 1234-ből származó első írásos emlék már a templom létezését bizonyítja.
Az építőkövek nagy része mészkő, homokkő, mészfőtufa és más vulkanikus eredetű mészkőfajta, melyeket a Budai Hegységből, többek közt Sóskútról szállítottak ide, hatalmas méretű blokkokban.
A tatárjárás alatt mind a templomot, mind a falut felégették. 1242 után a a francia premontrei szerzetesrend tagjai építették újjá. A török hódoltság idején a törökök a falut katonai központként, a templomot mecsetként használták.
A déli bejárat melletti köveken található mélyedések, vájatok eredete ismeretlen. Egyes források szerint a tatárok itt élesítették a kardjukat, míg más vélekedés szerint a török szablyák nyomai láthatók itt.
1560-ban az időközben leégett a tetőzetű templomot a református lakosság és egyház vette birtokába. 1776-ban a templomot teljesen felújították. 1965-ben Komornyik József barokk orgonát készített a templom számára. Mai arculatát az 1986-ban megkezdett teljes régészeti feltárás és restaurálás után nyerte el.
A főszentély a 13. századi falfestészetünk egyik legjelentősebb alkotása. Középen Mária megkoronázását, mellette a 6-6 apostolt ábrázolja. A két belső tartóoszlopon Szent Miklós és Szent György képe látható. A szentélynégyzet két oldalán az utolsó ítélet és Szent László lengenda maradványait fedezhetjük fel.
A hely kiváló akusztikai adottságait kihasználva 1972-tól rendszeresen tartanak komolyzenei koncerteket. A református műemlék-bazilika mai napig működő templom. A református istentiszteletek idejét kivéve kísérővel látogatható.
Az Europa Nostra-díjas műemlék templomban több filmet is forgattak. A katedrális című kalandfilmsorozat jelentős részét Magyarországon forgatták, és nemcsak a Fóti filmstúdióban. A kingsbridge-i kolostorban játszódó eseményeket az ócsai református templomban rögzítették.
2001-ben pedig a Bánk Bán című opera filmet vették fel itt.
3.6K 134
3.6K 134
Nézd meg ezeket is!
Te is jártál egy csodálatos helyen és szívesen megosztanád velünk fotóidat, gondolataidat? Várjuk szeretettel!
Csatlakozz a Közel és távol Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos információról, érdekességről!
Iratkozz fel a Közel és távol hírlevélre, hogy minden fontos utazási hír, információ eljusson hozzád!
Jó pár éve voltunk a templomban, egy nagyon kedves hölgy vitt be minket a parókiáról. Nagyon sok érdekességet tudtunk meg, amelyeket még sehol nem olvastam.Például hogy hajón hozták a köveket Sóskútról, mert itt valamikor Duna ág volt.Hogy miért nincs homlokzata a templomnak,miért nem egyformák az oszlopok. hogy fallal volt elválasztva a szerzetesek,és a falu lakosai.miért van oldalt a szentségtartó fülke.
Köszönöm, hogy megosztottad velünk a történetet. Tovább sok érdekes kirándulást kívánok: Jucó