Nílus és a Nílus völgye Egyiptomban
Az ókori egyiptomiak úgy vélték, hogy minden élet a Nílusból ered. Földünk leghosszabb folyója mellékfolyóival 11 országon folyik keresztül, köztük a Hérodotosz görög történetíró által a Nílus ajándékának nevezett Egyiptomon. Az ókori egyiptomi civilizáció teljesen a Nílus áldásaira épült, hiszen a termékeny ártéri talaj és a rendszeres áradások biztosították a mezőgazdaságot és a megélhetést. A Nílus völgye többek között a Királyok völgyének, a világhírű piramisoknak, az őrt álló szfinxnek és a lélegzetelállító luxori és karnaki templomnak az otthona.
Nílus és a Nílus völgye Egyiptomban
A Nílus, a világ leghosszabb folyója, nemcsak Afrika, hanem az emberi történelem egyik legfontosabb vízi útja is. Két fő ága, a Kék- és a Fehér-Nílus, Kelet-Afrikából indulva találkozik Szudánban, majd a folyó Egyiptomon át éri el a Földközi-tengert.
Az afrikai földrészen folyó Nílus (arabul: النيل – an-Nīl) 6695 és 6853 km közötti hosszával a Föld leghosszabb folyója. A tudósok szerint a Nílus mintegy 30 millió éves. Útja során a forrástól a torkolatig fő mellékfolyóival tizenegy ország (Burundi, Kenya, Ruanda, Kongói Demokratikus Köztársaság, Tanzánia, Uganda, Eritrea, Etiópia, Dél-Szudán, Szudán, Egyiptom) területén halad keresztül.
Neve az ókori Egyiptomban Hápi volt. Éves áradását Hápi isten személyesítette meg, a termékenység és a megújhodás istene. A Nílus név a görög Neliosz-ból ered, ami folyóvölgyet jelent.
Eredetétől szinte kizárólag sivatagi területeken halad át, majd Egyiptomban 24 000 km² területű deltatorkolatot alkotva ömlik a Földközi-tengerbe.
A Nílus völgyében alakult ki a civilizáció egyik bölcsője. Az ókori Egyiptom mintegy négyezer évig állt fenn. Fővárosa, Kairó, a Nílus és egész Afrika legnagyobb metropolisza ma is az arab világ központja.
A Nílusban több, mint 120 halfaj él, legjelentősebb a nílusi sügér (Lates niloticus), a harcsafélék és a pontyfélék előfordulása. Több állatfajnak is nevet adott, például nílusi krokodil (Crocodylus niloticus), nílusi lúd, a nílusi repülőkutya és a nílusi víziló.
A Nílus egyiptomi szakaszán azonban nem élnek krokodilok. Gazdag azonban az állat- és madárvilág.
A Níluson található a világ egyik legnagyobb vízerőműve, az Asszuáni-gát. 1950-es években létrehozott gát és a mögé épített hatalmas víztározó, a Nasszer-tó (a világ legnagyobb ember alkotta mesterséges tava) miatt hatalmas területet kellett elárasztani.
Az UNESCO 1960-ban a világ valamennyi nemzetének támogatását kérte a műemlékek megmentésére. Abu Szimbel két templomának áthelyezésében 50 ország, köztük Magyarország működött közre.
Jól példázza a terület jelentőségét, hogy itt találhatók az ókori világ hét csodájának egyetlen, mai napig fennálló építményei, a gizai piramisok. De a Nílus torkolatában, Alexandria városában állt a szintén az ókori hét csoda közé sorolt pharoszi világítótorony is.
Egyiptomi utazás során érdemes eyg Nílusi hajóútra is befizetni. A hajóút során az ókori Egyiptom olyan csodálatos helyszínei csodálhatók meg, mint például Luxor, Edfu, Kom Ombo és Karnak templomai.
A nagy szállodahajókon utazva az edfui zsilipelés előtt akár a csónakokban utazó árusoktól is vásárolhatunk.
A turisták körében igen népszerű a felukkázás is. A felukka a gályák korszakából származó földközi-tengeri kis vitorlás hajó.
Persze motoros hajóval is élvezhetjük a nílusi táj szépségét és nyugalmát.
Számomra olyan katartikus élmény volt a Nílussal való jó húsz évvel ezelőtti találkozás, hogy 2024-ben ismét befizettem egy nílusi hajóútra. Ezúttal kedvenc utazási irodámmal, a Proko Travellel utaztunk. A jól megszervezett úttal épp olyan csodálatos volt az élmény, mint az emlékeimben élt. Új helyszíneket is felfedeztem, így most egy régi emlékek mellett az újakat is alaposan elraktároztam, hogy a borongós és nehéz napokon legyen mit elbányásznom és búfelejtőként bevetnem.
Természetesn rengeteg fotót is készítettem, így hamarosan majd jönnek a további beszámolók is.