New York-i Szabadság-szobor: A szabadság ikonja

A világ egyik legismertebb szobra, a New York-i Szabadság-szobor (Statue of Liberty) az Egyesült Államok egyik legfontosabb jelképe. A Hudson folyó torkolatában, a Liberty Islanden magasodó alkotás több mint egy évszázada üdvözli az érkezőket, és a szabadság eszméjét hirdeti. Nézzük meg közelebbről a szobor történetét, látnivalóit és érdekességeit!

Szabadság-szobor New York

New York-i Szabadság-szobor története

A Szabadság-szobrot Franciaország ajándékozta az Amerikai Egyesült Államoknak 1886-ban, az amerikai függetlenségi nyilatkozat elfogadásának századik évfordulója alkalmából. A szabadság és a demokrácia szimbólumaként a francia-amerikai barátság megerősítése volt vele a cél. A bevárndorlóknak pedig a reményt és a szebb jövő lehetőségét jelentette.

A Liberty Islanden álló szobor ötlete Edouard Laboulaye történész fejében fordult meg először. A szobor tervezője Frédéric Auguste Bartholdi volt, míg a belső szerkezetet Gustave Eiffel, az Eiffel-torony híres mérnöke készítette. Neki köszönhető az emlékmű stabil szerkezete és az, hogy a szobor koronája kilátóként működik.

Az alkotást 1884-ben Franciaországban fejezték be, majd darabokra szedve, hajóval szállították az Egyesült Államokba. Végül 1886. október 28-án maga Grover Cleveland elnök adta át.

Habár a szobor ajándék volt, a felállítás költségeire az amerikaiak is igyekeztek pénzt gyűjteni. A kampányban vezető szerepet játszott Joseph Pulitzer újságíró is.

Mit ábrázol a szobor?

A szobor mintájául Delacroix A Szabadság vezeti a népet című festményének szevedélyes, erős nő alakja szolgált. Egy nőalakot ábrázol, aki jobb kezében egy fáklyát tart, míg bal kezében egy táblát, amelyen a függetlenségi nyilatkozat elfogadásának dátuma (1776. július 4.) szerepel római számokkal. Lábai alatt eltört láncok jelképezik a zsarnokságtól való megszabadulást. A szobor teljes magassága talapzattal együtt 93 méter, önmagában pedig 46 méter magas.

New York-i Szabadság-szobor

A Szabadság-szobor látnivalói

A szobor belsejében egy csigalépcső vezet fel a koronához, ahonnan csodálatos panoráma nyílik New York városára és a Hudson folyóra. A látogatók megtekinthetik a talapzatban található múzeumot is, amely a szobor történetét és készítésének részleteit mutatja be.

A Liberty Island mellett érdemes ellátogatni a közeli Ellis Islandre is, amely egykor az Egyesült Államok legnagyobb bevándorlási állomása volt. Az itt található Bevándorlási Múzeum izgalmas betekintést nyújt abba, milyen volt az új élet reményében Amerikába érkező emberek sorsa.

Érdekességek a Szabadság-szoborról

  • A szobor teljes súlya körülbelül 225 tonna.
  • Eredetileg vörösesbarna színű volt, de az időjárás hatására zöldes patinaréteg borította be.
  • A koronáján hét sugár látható, amelyek a hét kontinenst és a hét tengert jelképezik.
  • 1924-ben nemzeti emlékművé nyilvánították.
  • A második világháború idején a fáklya világítását korlátozták, de 1945-ben újra teljes fényében ragyogott.

A Szabadság-szobor nem csupán New York egyik legismertebb látványossága, hanem a szabadság és a demokrácia örök szimbóluma is. Látogatása felejthetetlen élményt nyújt mindenkinek, aki közelebbről szeretné megismerni az Egyesült Államok történelmét és eszméit.

Szabadság-szobor kvíz

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük