Nemzeti Parkok Magyarországon + kvíz

Magyarország területének közel 10 %-a természetvédelmi oltalom alatt áll. A nemzeti parkok száma tíz, de ezenfelül 39 tájvédelmi körzet és számos természetvédelmi terület vár felfedezésre. A természeti területek igen változatosak, van köztük sűrű erdőkkel borított hegység, virágoktól színes vagy zöldellő dombság, vadregényes folyóvízi ártér, végtelen síkság és páratlan kincseket rejtő karsztvidék. Ismerd meg hazánk természeti csodáit, majd teszteld tudásod egy kvíz kitöltésével!

Magyar nemzeti parkok térképe
Forrás: MTI

Nemzeti Parkok Magyarországon

Magyarországon az 1850/1972. és 1851/1972. számú OTvH határozattal hozták létre az első Nemzeti Parkot, a Hortobágyi Nemzeti Parkot, melynek hivatalos alapítási időpont 1973. január 1. Ezután egymás után jöttek létre a nemzeti parkok. Utolsóként, azaz tizedikkén az Őrségi Nemzeti Park alakult meg 2002-ben.

A nemzeti parkokat igazgatóságok irányítják, melyek működési területét kormányrendelet határozza meg. Az egyes igazgatóságok a működési területükön ellátják a tájvédelmi körzetek és az országos jelentőségű természetvédelmi területek természetvédelmi kezelését is.

Mind a 10 nemzeti parkunk európai hírű, növény- és állat társulások, egyedülálló természeti kincsek otthona. A parkok feladata, hogy ezeket a pótolhatatlan ökológiai csodákat eredti, érintetlen állapotukban őrizzék – lehetőség szerint az idők végezetéig.

Világraszóló jelenőségüket mi sem mutatja jobban, mint hogy a tízből három UNESCO világörökség, kettő pedig Bioszféra Rezervátum – ez jelenleg a bolygónkon adható legmagasabb fokú védettség és elismerés.

Mit nyújtanak a nemzeti parkok?

A nemzeti parkok területén, a fő belépési pontokon vagy köpzontjában természetvédelmi látogató központokat találunk. Itt tájékoztatást kaphatunk a védett természeti terület bejárásainak lehetőségeiről. A látványos és interaktív kiállításokon pedig az időjárástól függetlenül megismerhetünk a gazdag természeti és kulturélis örökséggel. Ezen túl lehetőséget biztosítanak helyi kiadványok és ajándéktárgyak megvásárlására is.

Az egyes helyek megismerését természetvédelmi bemutatóhelyek és ismertetőkkel ellátott, jól kitáblázott tanösvények segítik.

A szakvezetéses túrákon szakképzett túravezetők árulnak el titkokat és hívják fel figyelmünket a rejtett értékekre. Fokozottan védett területeken ez az egyetlen módja a természeti örökség megismerésének.

Nemzeti parkjaink fő látnivalói

Legkorábbi parkunk a Hortobágy, ami az UNESCO örökség része. Európa legnagyobb füvespusztája sok látnivalót, érdekességet rejt, többek közt itt található a Kilenclyukú híd is.

A Bükki Nemzeti Park területének 94%-a erdő, ezért a flora érdekességei élveznek elsőbbséget. De a park területén találhatók a világhírű ősembermaradványokat, táborhelyeket rejtő barlangok is: Subalyuk, Szeleta, Istállóskő, valamint a nevezetes ősállat-lábnyomokat, megkövült erdőaradványt bemutató ipolytarnóci kiállítóhely is.

A Duna-Ipoly Nemzeti Park védi Budapest kedevelt kirándulóhelyeit, a Dunakanyart, a Pilisi Parkerdőt, az Ipoly folyó völgyét.

A Duna-Dráva Nemzeti Park elsősorban a folyók érintetlen völgyét, galériaerdejét őrzi, itt található a Gemenci erdő és Béda-Karapancsa is.

A Kőrös-Maros Nemzeti Park szintén a folyók teszik érdekessé, különösen a védett növények és az állatok. Igazi kuriózum, a szinte csak itt látható tiszavirágzás, a nyaranta a kb. két hétig csodálható kérésztánc.

A Kiskunsági Nemzeti Parkot az Európában sehol sem található szikes pusztai élőhely védelmére hozták létre, sziki tavai madárvonulás pihenőhelyek. Bugac futóhomok buckái a legeltetés megszünése óta megálltak, és különös homki élővilágnak adnak otthont.

Az Őrségi Nemzeti Park elsősorban a kultúrtáj védelmére alakult. Ma már csak itt látható az ezeréves települési rend, amely államunk alapítására volt jellemző, a szeres település. A szer néhány házból és a hozzájuk csatlakozó gazdasági épületekből álló laza tanyaszerkezet. Mindevvel jól megismekedhetünk a Pityerszer-Szalafői Skanzenben.

Skanzen az Őrségben

A Balaton-felvidéki Nemzeti Park sokrétű feladata a a geológiai különlegességeknek – a monoszlói bazalorgonáknak, a tanúhegyeknek, a Káli-medence kőtengerének, a tapolcai tavasbarlangnak – védelme. De hozzátartozik a Kis-Balaton nyűzsgő élővilága is. Ez olyannyira védett, hogy egyes részei nem is látogathatók.

Az Aggteleki Nemzeti Park területén járva lankás dombokat, a fű közül kivillanó fehér mészkősziklákat, kis patakokat látunk. A szelíd táj láttán nem is hinnénk, hogy ezen egyszerű felszín alatt a mesék legcsodálatosabb, ragyogó birodalma húzódik meg. Ezek a barlangok, az Aggteleki Karszt barlangjai dicsekedhetnek a világ legnagyobb álló cseppkövével és egy jéggel teli szakadékkal, amely a tengerszint feletti magasságát figyelembevéve egyedülálló Közép-Európában.

A Fertő-tó (németül Neusiedler See) Magyarország északnyugati határa mentén, Sopron közelében található. Közép-Európa harmadik legnagyobb állóvize és Európa legnyugatabbra fekvő sztyepptava és szikterülete mintegy 20 ezer éves. Nagyobb része Ausztriához, Neusiedler See – Seewinkel Nemzeti Parkhoz, a többi pedig Magyarországhoz, a Fertő–Hanság Nemzeti Parkhoz tartozik.

Nemzeti parkok alapítási éve és területe

Nemzeti parkAlapítvaTerülete (km²)Székhelye
Hortobágyi Nemzeti Park1973809,572Debrecen
Kiskunsági Nemzeti Park1975506,41Kecskemét
Bükki Nemzeti Park1977422,834Eger
Aggteleki Nemzeti Park1985201,837Jósvafő
Fertő–Hanság Nemzeti Park1991238,913Sarród
Duna–Dráva Nemzeti Park1996497,516Pécs
Körös–Maros Nemzeti Park1997512,465Szarvas
Balaton-felvidéki Nemzeti Park1997570,19Csopak
Duna–Ipoly Nemzeti Park1997606,76Budapest
Őrségi Nemzeti Park2002440,483Őriszentpéte

Nemzetközi jelentőségű természetvédelmi területek

Nemzeti parkjaink területén több nemzetközileg is elismert és különleges természeti helyet találunk.

UNESCO világörökségek kultúrtáj kategóriában

A nyolc magyar UNESCO világörökségi helyszín közül három a kultúrtáj kategóriában került fel a világörökségi listára:

Ramsari területek

Ramsari területeknek a nemzetközi jelentőségű vízes élőhelyek védelme alá helyezett területeket hívjuk. A jelenlegi 28 ilyen területet tartunk számon, többek között a ilyen a Fertő-tó és a Kis-Balaton is.

A Kis-Balaton csodálatos természeti környezete annyira elbűvölte Fekete Istvánt, hogy megírta a nagy sikerű Tüskevár című regényét, amit később meg is filmesítettek. A természetvédelmi terület egyre szépül, mind több mód is kínálkozik arra, hogy megismerkedjünk a Kis-Balaton történetével és gazdag madárvilágával. Ezek a Kis-Balaton látnivalói!

Kis-Balaton

Bioszféra-rezervátumok

Az UNESCO 1971-ben indította útjára az „Ember és Bioszféra” programot, mely a természeti környezet megóvását, valamint az ember és környezete kapcsolatának javítását tűzte ki céljául. Magyarország a kezdetektől fogva aktívan részt vesz a programban. Így nem csoda, hogy bioszféra-rezervátumok Magyarországon is kijelölésre kerültek. A hat magyar bioszféra-rezervátum csodálatos természeti és kulturális értékeivel méltó képviselője az UNESCO által kijelölt Bioszféra Rezervátumok Világhálózatának.

aggteleki cseppkőbarlang

Globlis geoparkok

Az UNESCO Földtudományi Tagozata kezdeményezésre 2000-ben jött létre az Európai Geopark Hálózat (European Geoparks Network, EGN) a geológiai változatosság (geodiverzitás) védelme, geológiai örökségünk népszerűsítése és bemutatása érdekében. UNESCO Globális Geoparkok Magyarországon csupán két helyszínen találhatók. Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság által alapított és fenntartott, 3244 négyzetkilométer kiterjedésű Bakony–Balaton UNESCO Geopark 2012 óta tagja a nemzetközi geopark hálózatnak. A Novohrad-Nógrád UNESCO Globális Geopark egyike a világ jelenlegi négy, határon átnyúló UNESCO Globális Geoparkjának.

Hegyestű, Monoszló

További információkat a magyar nemzeti parkok hivatalos oldalán találsz.

Nemzeti Parkok kvíz

Tedd próbára a tudásod egy kvízzel!

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük