Németóvár és Szent István alapította temploma
Az ausztriai Németóvár (németül: Bad Deutsch-Altenburg) csupán pár ezres lakosú település, nevezetességei azonban a magyarok számára is fontosak. A hagyomány szerint itt található a legnagyobb magyar fejedelem sírja és templomát Szent István alapította. Nézzük, melyek Németóvár látnivalói!
Németóvár látnivalói
A mai Ausztria terültén, Alsó-Ausztria tartomány Bruck an der Leitha-i járásában található Németóvár (németül: Bad Deutsch-Altenburg).
Németóvár Carnuntum néven a római Felső-Pannonia fővárosa volt. A 2. században 8000 férőhelyes Amphiteatrummal rendelkezett. A 19. század második felétől zajlott régészeti ásatások leletei a hatlmas Carnuntum Archeológiai Parkban (Archäologischer Park Carnuntum) tekinthetők meg. Az 1904-ben alapított Carnuntumi Archeológiai Múzeumban közel 3300 tárgyat állítottak itt ki, s ezzel ez Európa legnagyobb római korral foglalkozó múzeuma.
A település közelében zajlott a 907-es pozsonyi csata, ahol Árpád fejedelem serege sorsdöntő győzelmet aratott a Keleti Frank Királyság serege felett. A túlerővel felvonuló frankok veresége megszilárdotta Magyarország határait az Enns folyóig. Érdekesség, hogy vélhetően innen ered a népmesékben megjelenő túl az Óperencián kifejezés és Óperenciás-tenger neve. Az „Österreich ob der Enns”, vagyis az Enns folyó feletti Ausztria magyarosított változta a világvégét jelző Óperencia szó.
A legenda szerint a temető melletti templom-hegyen magasodó sírdomb a pozsonyi csatában elhunyt Árpád fejedelem sírját rejti.
Első templomát a területet birtokló Szent István király alapította 1028-ban. A templom alapításával kapcsolatos legendák mellett ezt a temetőben feltárt magyar sírok is alátámasztják. A gótikus székesegyház árnyékában áll a díszesen faragott ősi, Árpád-kori kerektemplom.
Hunyadi László erdélyi szobrász alkotását, a Szent István mellszobrát a bécsi Európa Club kezdeményezésére 2016-ban avattak fel osztrák, magyar, felvidéki vendégek és művészi csoportok közreműködésével.
A Vízivár a 17. századból származik.
Sokan a kénes-jódos gyógyfürdő miatt keresik fel a települést.
Nagyon köszönöm a fotókat Kiss P. Dórának!