Munkácsy Mihály Múzeum Békéscsabán: a kultúra és a művészet fellegvára
Békéscsaba szívében található egy igazi kulturális kincs, amelyet érdemes minden művészetkedvelőnek felkeresnie: a Munkácsy Mihály Múzeum. Ez a lenyűgöző intézmény nemcsak a híres festőművész, Munkácsy Mihály életművének ad otthont, hanem számos más történelmi és művészeti kincset is bemutat. Állandó és időszaki kiállításai révén mélyebben megismerhetjük a festő zseni munkásságát és a régió gazdag kulturális örökségét.
A Békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum története
A Munkácsy Mihály Múzeum története az 1860-as évekig nyúlik vissza, amikor Haan Lajos evangélikus lelkész először foglalkozott a helyi múzeum alapításának gondolatával. Túlnyomórészt érméket és régészeti anyagot tartalmazó gyűjteménye volt. 1874-ben adományával a már fennálló gyulai múzeum megyeivé fejlesztéséhez járult hozzá.
A békéscsabai múzeum tényleges alapítás azonban csak 1899-ben történt meg Varságh Béla gyógyszerész kezdeményezésére, aki megszervezte a Múzeum-Egyesületet. Az egyesület célja a régészeti, történeti, természeti és néprajzi emlékek összegyűjtése és megőrzése volt.
A Múzeum-Egyesület gyűjteményének létrehozásához Reök István, Munkácsy Mihály nagybátyja és Zsilinszky Mihály, későbbi minisztériumi államtitkár helyi kultúrát képviselő néprajzi és történeti tárgyakkal járult hozzá. Bartóky Lászlóné pedig az 1880-as években adományaival segítette a gyűjtemény gyarpítását.
A múzeum épülete 1914-ben készült el, és azóta folyamatosan Békéscsaba kulturális központjaként működik. Az intézmény 1951-ben vette fel Munkácsy Mihály nevét, és azóta is őrzi a festő relikviáit. A múzeum gyűjteménye a természettudományi, régészeti, néprajzi, történeti és képzőművészeti anyagokból áll, különösen a szlovák és román nemzetiségek tárgyi emlékeivel bővülve.
A múzeumot megalakulásától kezdve a Múzeumi-Egyesület működtette. 1914-től városi múzeumként működött, 1950-től állami kezelésbe került. 1962-től a Békés megyei múzeumi szervezet központja, 2013-tól Békéscsaba Megyei Jogú Város Önkormányzatának megyei feladatokat ellátó intézménye.
Az évek során a múzeum fontos központtá vált a helyi és nemzetközi kulturális kapcsolatok terén, és ma is meghatározó szerepet játszik Békés megye kulturális életében. Az 1970-es évektől a magyarországi szlovák és román nemzetiség országos bázismúzeuma lett.
2008-ban nyerte el mai arculatát, amikor uniós forrásokból teljes rekonstrukción esett át, és új állandó kiállításokkal bővült.
Munkácsy Mihály Múzeum állandó kiállításai
„utazás TÉRben és IDŐben” – Munkácsy Mihály – Egy géniusz diadala
A Munkácsy Mihály Múzeum egyik legfőbb vonzereje, hogy a névadója, Munkácsy Mihály, a magyar művészet egyik legnagyobb alakjának életművét és hagyatékát ápolja. A festményekből és relikviákból álló Munkácsy-gyűjtemény alapját a festő özvegyének végrendelete szerint az 1930-as évek elején a gyűjteménybe került műtárgyak képezik.
A kiállításon megtekinthetők Munkácsy eredeti festményei, grafikái, valamint személyes tárgyai, amelyek betekintést nyújtanak a művész életébe és munkásságába. A múzeum termeiben barangolva a látogatók testközelből élvezhetik azokat a remekműveket, amelyek világhírűvé tették Munkácsyt, miközben megismerhetik életének történetét is.
„utazás TÉRben és IDŐben” – Békéscsaba az évezredek idővonalán
A Munkácsy Mihály Múzeum nem csak a festészet szerelmeseinek kínál maradandó élményt. Az intézmény gazdag helytörténeti gyűjteménnyel is rendelkezik, amely bemutatja Békés megye és a környező régió történelmét, néprajzát és kultúráját. Az állandó kiállítások között szerepelnek régészeti leletek, népművészeti alkotások, valamint olyan tárgyak, amelyek a megye mindennapi életét és hagyományait elevenítik fel. Ezen keresztül a látogatók megérthetik, hogyan alakult a térség kultúrája az évszázadok során.
Az első magyar akadémikus festő – Orlai Petrics Soma
A Békés megyei kötődésű Orlai Petrics Soma (1822-1880) életművéből tizenegy képet őriz a Munkácsy Mihály Múzeum. A képek java része az 1950-es és az 1960-as években került a gyűjteménybe. Orlai Petrik Somát tartjuk az első akadémikus képzettségű festőnek, és ő rendezte az első egyéni, gyűjteményes kiállítást Magyarországon.
A jogászi pályáját már igen fiatalon a művészi pályára cserélte. Gazdag életművét műfaji sokszínűség jellemzi. Festett családi, baráti és reprezentációs célra kért portrékat, történelmi és irodalmi kompozíciókat, valamint képeket egyházi és az arisztokrácia köréből érkező megrendelések nyomán. Orlai Petrik Soma anyai ágon másodunoka testvére volt Petőfi Sándornak, így nem csoda, hogy a korán elhunyt költőnkről Ő készítette a legismertebb festményt.
Időszaki kiállítások és programok
A múzeum mindig izgalmas időszaki kiállításokkal várja látogatóit, amelyek változatos témákat ölelnek fel a modern művészettől kezdve a történelmi eseményekig. Ezek az időszaki tárlatok gyakran más múzeumokkal és intézményekkel való együttműködés eredményeként jönnek létre, így a látogatók olyan egyedülálló élményekben részesülhetnek, amelyeket máshol nem találhatnak meg.
Ezenkívül a múzeum rendszeresen szervez műhelyfoglalkozásokat, előadásokat és egyéb kulturális programokat, amelyek célja, hogy közelebb hozza a művészetet és a kultúrát a látogatókhoz, különösen a fiatalabb generációk számára. Ezek a programok lehetőséget adnak arra, hogy interaktív módon ismerkedjenek meg a múzeum gyűjteményeivel és a művészettel.
A Munkácsy 180 emlékév tiszteletére 2024. október 27-ig látható a Hazafias festészet² – Munkácsy Mihály Honfoglalása kiállítás.
Múzeum látogatása
A Munkácsy Mihály Múzeum Békéscsaba belvárosában található, így könnyen megközelíthető mind gyalog, mind tömegközlekedéssel. A múzeum hétfőkivételével hétköznapokon és hétvégén is nyitva tart, így bárki számára elérhetővé válik, akár egy hétvégi kirándulás keretében is.
A látogatás előtt érdemes tájékozódni a múzeum aktuális programjairól és kiállításairól a hivatalos honlapon vagy közösségi média oldalakon.