Monet háza és kertje Normandiában
Az impresszionizmus atyja, Claude Monet a franciországi Givernyben élte utolsó éveit. Az általa kialakított csodálatos kertben saját maga volt a főkertész. A tavirózsák, vízililiomok és tündérrózsák több mint 250 remekműhöz adtak az ihletet. Monet háza és kertje március végétől október végéig látogatható, évente több mint félmillióan keresik föl. A varázslatos kertről már magam is írtam korábban, most a házat szeretném bemutatni, mert annak meglátogatása is igazi élmény.
Monet háza és kertje Normandiában
A ház története
Monet 1883-ban, 43 évesen – az első felesége elvesztése után – két fiával, élettársával, Alice-al és annak 6 gyerekével költözött a Párizstól egy órás autóútra található Givernybe. A La Maison Blue néven is ismert kúriaszerű családi házat a vonatablakból kitekintve pillantotta meg. A házat egyhektáros, gyümölcsfákkal, veteményessel teleültetett parasztkert vette körül. A kertet saját elképzelése, tervei alapján pár év alatt pompás díszkertté alakította át.
A festő 1926-os halálakor a koporsóját a kertészek vitték vállukon a helyi temetőbe. A festő halála után Blanche, az egyik fogadott gyermeke – aki nem mellesleg a festő idősebb fiának az özvegye volt -, gondozta tovább a kertet 1944-ben bekövetkezett haláláig. A második világháborúban a területet bombatámadás érte, jelentős kár keletkezett.
1966-ban a festő kisebbik fia, Michel a Francia Művészeti Akadémiának adományozta a romos épületet és az elburjánzott kertet. Alapítványt hoztak létre az épület és a kert felújítására, majd 1980-ban megnyitottak a látogatók részére.
A ház látnivalói
Maga a ház sem unalmas. Tele van színekkel, festményekkel és eredeti berendezési tárgyakkal. A ház vakolata rózsaszín, a nyílászárók zöldek. Kék az olvasóterem, napsárga az étkező, ami eredeti, a maga idejében nagyon modernnek számító, de felújított bútorokkal van berendezve.
A földszinten, az „olvasószobával” kezdődik a látogatás, amelyet „kis kék nappalinak” neveznek.
Az éléskamrában teát, olívaolajat, fűszereket és tojásokat tároltak a faliszekrényekben.
Megcsodálhatjuk a művész stúdióját, ahol 1899-ig dolgozott, ez később hangulatos nappali lett.
Láthatjuk az eredeti stílusban megőrzött hálószobát, ahol több művészeti alkotás található, köztük barátainak: Cézanne, Renoir, Signac vagy Caillebotte festményeinek reprodukciói.
Láthatjuk az öltözőket, Alice hálószobáját és egy apró varrószobát.
Az emelet utolsó szobája, Blanche Hoschedé-Monet hálószobája.
A látogatás a földszinten folytatódik az ebédlővel és a konyhával. A sárgára festett bútorokat akkoriban nagyon modernnek tartották. Az üvegszekrényekben a kék cserépedények, valamint a sárga és a kék készlet látható, amelyet Monet különleges alkalmakra rendelt.
A kék Rouen-csempével ellátott konyhában a lenyűgöző tűzhelyen úgy sorakoznak a réz edények, mintha a tulajdonosok visszatérésére várna.
A látogatás végén kihagyhatatlan a Monet utolsó dolgozó műhelye, ahol ma csodálatos ajándéktárgyakat vásárolhatunk.
Monet házában és kertjében forgatták Woody Allen ‘Éjfélkor Párizsban’ című filmjét.