Megnyílt a Hungarikum Kiállítóház Lakitelken
2022. január 22-én, a Magyar Kultúra Napján megnyílt a Hungarikum Kiállítóház Lakitelken, a Lakitelek Népfőiskolán. A Hungarikum Liget kiállítóháza a magyar géniuszok és az általuk alkotott csúcsteljesítmények, valamint elődeink évszázados hagyományai előtt tisztelegve hívja fel a látogatók figyelmét a különleges magyar értékekre.
Megnyílt a Hungarikum Kiállítóház Lakitelken
A magyar nemzeti értékekről és a hungarikumokról a 2012. évi XXX. törvény rendelkezik. A törvény célja, hogy megfelelő jogi keretet adjon a magyarság egésze számára fontos értékek azonosításához, dokumentálásához, hozzájárulva ezzel az összegyűjtött értékek szélesebb körben való megismertetéséhez.
A hungarikum törvény megfogalmazása szerint: “hungarikum: gyűjtőfogalom, amely egységes osztályozási, besorolási és nyilvántartási rendszerben olyan megkülönböztetésre, kiemelésre méltó értéket jelöl, amely a magyarságra jellemző tulajdonságával, egyediségével, különlegességével és minőségével a magyarság csúcsteljesítménye.”
A Hungarikum Kiállítóház megnyitásával lehetőség nyílt arra, hogy modern környezetben, interaktív módon ismerkedjünk meg a hungarikummá nyílvánított értékeinket.
A kiállítást a Hungarikum Bizottság ülését követően Nagy István agrárminiszter nyitotta meg. Elmondta: immár 83 hungarikum, 142 kiemelkedő nemzeti érték, ezeregyszáznál is több települési és tájegységi értéktár, mintegy 10 ezer települési érték, 19 megyei értéktár és csaknem 2 ezer megyei érték szerepel a nyilvántartásokban.
A bizottság döntése értelmében a hungarikumgyűjtemény ezúttal a Felső-Tisza-vidéki beregi keresztszemes hímzéssel bővült. A Magyar Értéktárba pedig bekerült hazánk első botanikus kertje, a több mint 250 éves ELTE Füvészkert, a szabolcsi almatermesztés hagyománya, a székely himnusz és a hetési férfi és női viselet.
Minden hungarikum és minden magyar géniusz alkotása képes arra, hogy a nemzeti összetartozás jelképévé váljon. És egy nép egységes maradhat akkor is, ha tagjai az országhatárokon kívül kerülnek. Egységes maradhat a közös szellemi örökségében – fogalmazott Nagy István, az MTI tudósítása szerint.
A Hungarikum kiállítóházban helyet kapott egy planetárium is. A Géniuszok útja 21 magyar tudós életútját jeleníti meg, a feltalálók és találmányaik, a természettudományok, a műszaki tudományok zseniális művelői kapnak itt helyet.
A Hungarikum kiállítóházat Kovács István, a Magyar Unitárius Egyház püspöke, Bagi Ferenc lakiteleki római katolikus plébános és Kókai Géza lakiteleki református lelkipásztor szentelte és áldotta meg.