Margitszigeti Zenélő kút: a Bodor-kút

Budapest egyik legkedveltebb zöld oázisában, a Margitszigeten rengeteg látnivaló várja a látogatókat. A sziget északi részének egyik legikonikusabb pontja kétségtelenül a zenélő kút, a Bodor-féle zenélő kút, ami sokkal régebb óta bűvöli el a budapestieket, mint a déli részen található zenélő szökőkút.

Bodor-kút, Zenélőkút a Margitszigeten

Bodor-kút: Zenélő kút a Margitszigeten

A Margitsziget északi részén, az Árpád hídi lehajtó közelében található Bodor-kút egy hiteles mása Bodor Péter székely ezermester 1822-ben Marosvásárhelyen épített és 1911-ben lebontott kútjának. Az eredeti kút a maga korában a világ egyik legnagyobb és legszebb zenélőkútjaként volt számon tartva, a víz energiájának köszönhetően szólalt meg.

Az eredeti kút érdekessége, hogy viszonylag bonyolult szerkezet volt: az építmény kupolájában órát és egy zenélő szerkezetet helyeztek el, amelyeket víz hajtott. A 3000 veder űrtartalmú kőmedencét egy kör alaprajzú fa felépítmény fedte, melyre két íves lépcső vezetett fel, azon pedig hat karcsú faoszlopon nyugvó, félgömbkupolával fedett pavilonszerű építmény állt.

A kupola tetején a tengerek istenének, Neptunnak a szobra állt, ami egy nap alatt körbefordult. A marosvásárhelyi kút hatóránként játszott el egy dalt, hogy pontosan milyen dalokat játszott, arról nem maradtak fenn adatok.

Bodor-kút, Zenélőkút a Margitszigeten

A zenélő szerkezetet 1836-ban tönkretette egy hóvihar, azonban maga a kút egészen a 20. századig állt. Mivel már nem zenélt és romossá is vált, 1911-ben lebontották. A román hatalomátvétel után ezen a helyen építették fel az ortodox katedrálist.

A Trianoni békediktátum után merült fel az igény, hogy régi erdélyi építményeket újjáépítsenek a csonka Magyarországon. A Bodor-kút margitszigeti másolatát a Fővárosi Közmunkák Tanácsa építtette 1935-36-ban, majd Páll György és Jankó Gyula restaurálta. A kút különlegessége az egyszerű, mégis elegáns formájában rejlik. Az eredeti kút vízzel hajtott zenélő szerkezetét villanyárammal működtetett orgonával helyettesítették.

Bodor-kút, Zenélőkút a Margitszigeten

Sokáig némán állt a kút, mígnem 2014. szeptember 17-én adták át a felújított kutat a szintén megújult, vele szomszédos japánkerttel együtt. A kútban hangszórókat rejtettek el, amelyekből negyedóránként más-más hangot halljatunk. Egész órakor az előző századfordulóra jellemző térzene szól, háromnegyedkor a kút történetét hallgathatjuk meg.

A kupola tetején található Posszeidon szobor szintén forog, 24 óra alatt tesz meg egy teljes fordulatot.

Tippek a látogatáshoz

  • Megközelítés: A Margitsziget autómentes övezet, így érdemes busszal vagy gyalogosan megközelíteni. A kút a Margitsziget északi részén, az Árpád hídi lehajtó közelében található. Az Göncz Árpád város központtól és a Nyugati pályaudvartól induló járatokkal egyaránt eljuthatunk ide. Autóval néhány kivételtől eltekintve a Margitszigetre behajtani tilos.
  • Látnivalók a közelben: A kút környékén, a Margitszigeten számos más látnivaló is található, például a Japánkert, a rózsakert vagy a zenélő szökőkút.
  • Évszakok: A kút minden évszakban más-más arcát mutatja. Tavasszal a virágzó növények, nyáron a zöldellő fák, ősszel a színes levelek, télen pedig a hófödte táj teszi még különlegesebbé a környezetet.
  • Érdemes felmenni a pár lépcsőn, ahonnan szép kilátás nyílik a Dunára.

A Margitsziget Zenélő Kútja egy varázslatos hely, amely minden korosztály számára élményt kínál.

Margitszigeti Zenélő kút videón

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük