Már látható a szentjánosbogarak fénytánca az Alcsúti Arborétumban
Hetek óta figyelem az Alcsúti Arborétum híreit, hogy megtudjam, mikortól lesz látható a szentjánosbogarak fénytánca. Általában már június közepén meg szokták jelentetni a szentjánosbogár rajzás időpontját. Jószerével akkor, amikor a tiszavirágzás is indul a Tiszán. Most végre megjelent a hír, már világítanak a szentjánosbogarak az Alcsúti Arborétumban és elindultak az esti fénytúrák.
Mitől világítanak a szentjánosbogarak?
A szentjánosbogár a trópusoktól kezdve a mediterrán területeken át szinte az egész világon megtalálható. Magyarországon három faja él, a legismertebb a nagy szentjánosbogár (Lampyris noctiluca). Sok kártékony rovart is elfogyaszt, így hasznos.
Magyar nevét Keresztelő Szent Jánosról kapta, mert június 24-én, Szent János napja táján röpköd és világít a legnagyobb tömegben. Különlegességét az adja, hogy képes fény kibocsátására, aminek két célja van: a zsákmány szerzés és a párkeresés.
A szentjánosbogarak fényjelzése fajonként eltérő. Egyes fajoknál csak a nőstények világítanak. De vannak olyan nőstények is, amelyek képesek utánozni egy másik faj villantásait, s ezzel odavonzzák a hímet, majd egyszerűen felfalják.
A fényt a potroh elülső része termeli, a világítósejtek (fotociták) segítségével. Ezek belsejében luciferin képződik, amely oxigén hatására fényrészecskéket (fotonokat) bocsát ki. Az idegrendszere képes fényjelzés időzítésére, ezért csak sötétedés után világít.
A szentjánosbogarak rajzása, fénytánca, azaz párzása júniusban kezdődik. A nőstények jóval nehezebbek a hímeknél, legtöbbjük nem is tud repülni, ezért a fűben várják a hím érkezését. A párzást követően a földbe rakják tojásaikat, melyekből 20 nap múlva kelnek ki a lárvák. A tojás és lárva is bocsát ki fényt, ezzel jelzi életképességét. A lárvaállapot két évig tart, ami után csupán két hét villódzó bogárélet következik.
Hazánkban a hóvirág mezejéről is híres Alcsúti Arborétum rendszeresen szervez szentjánosbogár rajzást megfigyelő túrákat.
Szentjánosbogarak az Alcsúti Arborétumban
Arra jutottam, hogy legjobb, ha idemásolom az arborétum tájékoztatóját, így biztos nem marad le semmi lényeges sem.
Közlemény a Felcsúti Arborétum Facebook oldaláról:
Fontos információ, hogy a rajzás látható, azonban nem olyan intenzív az elmúlt hetekben történt esőzések, időjárás miatt, így mindenkit kérünk, hogy ennek tudatában induljunk el hozzánk❗️🌧
SZAKVEZETÉS IDŐPONTOK:
✅20:30
✅20:45
✅21:00Részletes információ a jegyárakról, eseményről:⬇️
http://www.alcsuti-arboretum.hu/aktualis/Sajnos nem tudjuk, hogy az esemény hány napig tart,
hiszen ezt az időjárás és a természet befolyásolja, természetesen minden aktuális információt közzé teszünk❗️🤓 HASZNOS INFORMÁCIÓK 🤓⬇️⬇️
✅Nincs regisztráció a Szentjánosbogár rajzásának szakvezetéseire;
✅Utolsó jegykiadás: 21:00, kapuzárás: 23:00;
✅A szakvezetés hossza körülbelül 1-1,5 óra;
✅Az Arborétumba 21:00-ig egyéni látogatóként, szakvezetés nélkül is be lehet menni, saját felelősségre;
✅ Fotózni lehetséges, de kizárólag vaku nélkül az Arborétum kijelölt útvonalain;
✅Bankkártyával, SZÉP kártyával, Erzsébetkártyával fizetni NEM lehetséges!
✅Csendben lépkedj a szakvezetéseken, hogy ne zavard meg a szentjánosbogarakat!
✅Vihar esetén az Arborétum zárva van és természetesen NEM indulnak szakvezetések!
✅Biciklivel az Arborétumban közlekedni TILOS!
✅Kutyát, macskát, és egyéb állatokat nem lehet az Arborétumba behozni!
Az országban több helyen is rendeznek szentjánosbogár-rajzás túrát. Az Agostyáni Arborétumban 2020. június 26 és 28 között lehet részt venni a Csodalámpák Éjszakáján.