Maglódi úti sörgyár, Budapest legszebb gyárépülete
A Maglódi úti sörgyár épületét joggal nevezhetjük Budapest legszebb gyárépületének. A szebb napokat is megélt százéves épületet többször fenyegette már a ledózerolás veszélye. Egyelőre még állnak a falak, de ki tudja meddig.
Maglódi úti sörgyár története
A Budapest X. kerületében található Kőbánya szerepe kiemelkedő a magyarországi sörgyártás történetében. Ezen a területen számos sörgyár működött a 19. század második felétől. A legtöbb sörgyár kapcsolatban állt a Dreher családdal, illetve az államosított sörgyártás időszakában a Kőbányai Sörgyárral.
A Kőbányai szó mint márkanév használata csak az államosítással vette kezdetét. A Kőbányai márkájú sört jelenleg kizárólag a Dreher Sörgyárak Zrt. gyártja.
Kezdetek
A Maglódi út 47 alatt álló sörgyár már a hatodik volt Kőbányán. A báró Deutsch Ignác és fia céget üzemeltető gabonanagykereskedő család is üzletet látott a sör főzésében, ezért megvásárolták a sörgyárak szomszédságában lévő telkeket.
1912-ben a Hazai Bank pénzével megalakították a Fővárosi Serfőző Rt.-t és pompás gyárépületeket terveztettek a német Zimmermann építészprofesszorral. A tégla gyárépület hónapok alatt felépült, így 1914. március 15-én a gyárban főzött sörrel koccintottak az átadáskor. A területen malátaüzemet és sörpalackozót létrehoztak.
A homlokzaton mai napig ott díszeleg az építtető, a Fővárosi Serfőző védjegye. A Mátyás királyt ábrázoló eozinmázas védjegyet a pécsi Zsolnay porcelángyárban készítették 1914 körül. Ez a gyár védjegye is lett, hiszen itt gyártották a Mátyás sört. A gyár az első világháború elején épült, így hamarosan a Mátyás sör mellett megjelent a Hősök söre is.
A komplexumot 1943-ban a Dreher Sörgyárak Zrt. vásárolta meg.
Államosítás után
Az államosítás után, 1948-tól a Fővárosi Konzervipari Nemzeti Vállalat üzemét helyezték ide. 1958-tól Budapesti Konzervgyár néven üzemelt, dobozos készételeket is gyártva. A privatizáció után 1991-tól Globus Konzervgyár néven működött tovább az üzem. A Globus 2009-ben eladta védjegyeit egy csehországi cégnek és bezárta a gyárat. A Globus székháza a mai napig a telep területén van, a gyár épületeit pedig raktáraknak, üzemeknek adják ki.
Folyamatosan kísérleteznek az ipartelep hasznosításával, jelenleg is több része bérelhető vagy eladó raktárnak, üzlethelyiségnek.
Várkonyi Gertrúd a napokban járt ott és fedezte fel a különleges gyártelepet.
„Tegnapelőtt a Maglódi úton sétáltam. Megmutatom, milyen a volt sörgyár, később konzervgyár épülete. Csoporttal, vezetett sétál voltam. A séta érdekes volt, de én a sörgyártás helyett inkább a régi épületeket belülről néztem volna meg. Viszont azok szerintem életveszélyesek már.
Igényes korszak volt. A mai gyárak már csak fémből épülnek. Anno a gyárépületeket sem engedélyezte a városi mérnökség, ha nem voltak benne építészeti díszítő elemek. De ez rég volt.
Sajnos senkinek sincs pénze a régi ipari épületek bontására, felújítására, olcsóbb újat építeni. Maximum egy-egy film forgatására használják.
Ez a mozaik keltette fel az érdeklődésemet először. Tudtam, ide egyszer el kell jönnöm.
Az ívekkel, ablakokkal külön szép!
A boltív hátulról. Látszik, a tetőszerkezet erősen sérült, még az állagmegóvásra sem adnak. Pedig védett épület.
A legapróbb részletek is kidolgozottak, pedig „csak” gyárépület. És igen, a kémény is omladozik…
Elölről piros, belülről sárga téglás, kevésbé díszes.
Enyészet mindenütt.
Most több kisebb kézműves sör készül a területen.
Van modern része is
Jellegzetes látvány.
Udvarkép
Sörüzemben.
Jellemző az óra is.
Hopmestert eddig csak a cirkuszban láttam.
Kívülről is megcsodáltam. Szívesen laknék itt.
Nagyon köszönjük a csodálatos fotókat Várkonyi Gertrúdnak!