Lipari-szigetek, a Tirrén-tenger vulkanikus ékszerdoboza
Szicíliától északra, Olaszországtól délre fekvő csodálatos szépségű Tirrén-tengerben találhatók a Lipari-szigetek. Lipari valójában az Éoli-szigetcsoport (olaszul Isole Eolie) legnagyobb szigete, de mivel a Liparit könnyebb kimondani, sokan csak így utalnak a vulkanikus területre. Az UNESCO által védett szigeteken minden adott amire egy turista vágyik: természeti szépség olajfaültetvényekkel és szőlőlugasokkal, parázsló vulkánok és fekete homokos strandok, ínycsiklandó ételek és borkülönlegességek. Pihenés és kaland egyaránt várja az utazókat, feltéve, hogy az égiek, pontosabban a vulkánok gyomrában fortyogó erők engedik.
Lipari-szigetek
A Lipari-szigetek (olaszul Isole Eolie) vulkanikus szigetvilág a Tirrén-tengerben. A „Lipari-szigetek” elnevezés a hely turisztikai népszerűsítése miatt terjedt el, mivel ezt a nevet könnyebb megjegyezni és kiejteni, mint azt, hogy „Éoli”. Természeti szépsége és borászati, halászati hagyományai miatt egyre népszerűbb turisztikai célpont, évente mintegy 200 ezren látogatnak el a szigetekre. Legfőbb látványosságai Stromboli és Vulcano aktív tűzhányói és Vulcano melegvízű fürdői.
A Lipari-szigeteken összesen tizenötezren élnek, de nyáron nagy a nyűzsgés a turisták miatt. Legegyszerűbben Szíciliából érkezhetünk menetrend szerinti komppal.
A Lipari-szigetek 8 önálló szigetből áll:
- Alicudi,
- Basiluzzo.
- Filicudi,
- Lipari, (a szigetcsoport névadója egyben legnagyobb tagja)
- Panarea,
- Salina,
- Stromboli,
- Vulcano.
Vulcano
A rómaiak úgy vélték, Vulcano sziget volt a tűz istenének lakphelye. A legenda szerint az i. e. 20 körül történt vulkánkitörés ihlette meg Vergiliust, hogy az Aeneisben leírja Vulcanus isten kovácsműhelyét.
Vulcano fő látványossága a Laghetto di Fahghi, a forró iszapfürdő. A sziget névadó vulkánjára az esti órákban érdemes felmenni, mert akkor már elviselhető a meleg. A vulkán az 1880-as években tört ki utoljára, de a knes pöfékelés mége nagyban zajlik. Izgalmas a négyszáz méter magasan lévő kráteren körbesétálni, egészen egyedülálló, hogy egy vulkánt iylen közelről láthatunk. Odafentről csodálatos panoráma nyílik a tengerre.
Lipari
Lipari kikötőjének környékén éttermek, butikok sorakoznak, mindig hömpölyög a tömeg. Remek starndok és igazi finomságok kényeztetik a turistákat.
Régen a sziget egyik fő exportcikke volt az obszidián, a vulkáni üveg. Ma már csak habkövet találni, ami szintén vukáni üveg, csak nem olyan nemes, és jól el lehet vele szórakozni, ahogy lebeg a vizen.
Valamennyi sziget 400–1000 méter magasra emelkedik ki az 1000–2000 méter mély tengerből. A szigetek közelében vívta Róma és Karthágó Kr. e. 260-ban a híres lipari csatát.
1999-ben a Lipari-szigeteket az UNESCO a Világörökség részévé nyilvánította.
Stromboli
A Lipari-szigetekre érkezők többségének célja, hogy feljuson Európa legaktívabb vulkánjára, ami Strombolin található. Liparin több hajó is szervez egynapos szigetnéző, vulkánmászó túrákat.
A vulkánmászó túrán két és fél óra alatt juthatunk fel a 920 méteres magasságra.
Tóthné Éva képekkel és pár szóval ajánlotta figyelmünkbe a gyönyörű szigetcsoportot.
„Szicíliai üdülésünk során érdemes egy hajó kirándulást tenni a Lipari- vagy másik nevén, Éoli-szigetekre.
Ez a gyönyörű vulkanikus szigetcsoport Szicíliától északra emelkedik ki a Tirrén-tengerből. Az 1000-2000 m mély tengerből 400-1000 m magasságig nyúló vulkánok közül a Sztomboli többnyire működik, ha kis intenzitással is. Érdekesek a szigetek fekete homokos partjai is.”
Nagyon köszönjük Évának az ajánlást és a fotókat!