Kolodko Mihály miniszobrai Budapesten + kvíz
Szinte nem telik el úgy hét, ne tűnne fel egy újabb miniszobor Budapesten vagy az ország bármelyik más részén. Kolodko Mihály miniszobrai olyan népszerűek, hogy már külön rajongói oldalt is létrehoztak az aprócska műalkotásoknak. Most a Budapest közterületein található miniszobrokból szemezgetek, amelyeket térképen is mutatok. Majd egy kvíz segítségével letesztelheted, mennyire ismered ezeket az apró, de annál népszerűbb alkotásokat.
Kolodko Mihály miniszobrai
Kolodko Mihály miniszobrai Várkonyi Gertrúdot is már rég rabul ejtették. Csodálatos gyűjteményét most velünk is megosztja. Van közte olyan is, amit már nem láthatunk és olyan szemszögből fotózott is, amit az utcán nem tudnánk megtenni.
Gertivel 2016-ban egy fotós tanfolyamon ismerkedtem meg. Már első nap feltűnt, hogy mennyivel ügyesebb fotós, mint én valaha is leszek. Minden témához nagyon érzékenyen, rendkívüli látásmóddal nyúl, nem csoda hát, hogy a fantasztikus képek kerülnek ki a kezei közül.
Az anyai ágon magyarszármazású Kolodko Mihály miniszobrait is előszeretettel kapja lencsevégre. Ezeket a csöppnyi alkotásokat is nagyon jól meg tudja fogni. Az egyébként is figyelemre méltó apróságok Gerti látásmódjával azonnal életre kelnek. Nagy örömöm számomra, hogy a bámulatos Szószék-sziklánál tett túrájának fényképei után bemutathatom szobrocskákról készített fotóit is.
Át is adom Gertinek a szót, aztán majd magam is hozzáfűzök néhány gondolatot és fotókat is mutatok.
„Kolodko Mihály kárpátaljai szobrászművész. Első alkotásai Ungvárt díszítik. Az apró szobrok ötlete onnan származott, hogy minden alkotást először kicsiben kell elkészíteni. Majd a szobrász, ha nem talál megrendelőt, akkor félreteszi, vagy feledésbe megy. Hogy ez ne történjen meg, ezeket a kicsi szobrokat helyezte el Ungvár utcáin, ahol egy idő után megszerették alkotásait. 2017-ben települt át Magyarországra, itt elsőként a Főkukacot készítette el. Oka is volt, hiszen a mesealakot ő maga nagyon szerette és ezek a történetek tanították őt magyarul beszélni.
A gyűjteményemben szerepel még egy kiállítás a művésztől, valamint a mappák mélyén lapulhatnak még alkotások, csak hirtelen nem tudom hol keressem pl. a bűvös kockát. Ha van rá igény, szívesen kutatok majd utánuk is, és jelentkezem, ha új szobor akadt az objektívem hegyére. Köszönöm a figyelmeteket!
Kolodko Mihály miniszobrok Budapesten
A Főkukac a Parlamenttel szemben csodálja a legszebb várost a világon, mindössze 15 cm-es, a Halász utcai villamosmegállónál kell keresni.
A várost nézegeti. Én meg őt, mert mindig meg kell látogatni.
Hogy lássátok szemből is, ezt egy kiállításon tudtam így fotózni.
Mekk Elek a Moszkva,bocsánat, a Széll Kálmán téren, szintén a villamosmegállóknál hirdeti tudományát. Ezt a szobrot el is lopták, így újra kellett kihelyezni. Mindenki szereti, hidegben felöltöztetik.
Mekk Elek, amikor udvarolni készül.
Elek a kiállításon, látjátok, a hóna alatt Moszkva tér van… 🙂
Budán a Várban, a sikló felső állomásánál látható még egyik kedvencem, a Kockásfülű nyúl, aki szintén a várost vigyázza látcsövével.
Kockásfülű szemből, a kiállításon, mert így nem láthatjuk.
A következő szobrokban bővelkedő terület a Szabadság tér. Itt Breki ácsorog a korlátok mellett.
A szovjet emlékmű mögött egy félreértelmezett díszpárnán elhelyezett usánka is rövid ideig látható volt.
A politika azonban közbeszólt, és egy „derék” hazafi baltával leverte, majd a Dunába dobta az ártatlan alkotást. Ebből a művész nem készített másolatot, helyette a sapka helyére egy baltát helyezett el.
A még fel nem fedezett mű Süsü álarccal, a kiállításon szerencsére már ezt is láttam.
Kolodko nemcsak miniszobrokban jeleskedik
Roskovics Ignác szobra a Duna parton.
Talán nem tudja mindenki, hogy a nem apró, de nagyon kedves alkotás Roskovics Ignácot ábrázolja.
A Hold utca örökmécseshez közel álló sarkán egy stílusos alkotás látható, egy Holdjáróról.
Rejtő Jenő lakóházához egészen közel, a Magyar Színházzal szemben áll stílusosan a Tizennégy karátos autó. Nem is olyan apró, de öröm volt a környéken sétálni és emlékezni a sok mókás alakra, akiket Rejtő megálmodott.
A Bethlen Gábor téren áll Noé bárkája – egészen közel az Állatorvostudományi Egyetemhez.
A pesti oldalon van még számtalan szobrocska. A New York palota oldalában egy búvár, aki a kezében egy kulcsot tart. A városi legenda szerint a kávéház kulcsát megnyitása után Molnár Ferenc a Dunába dobta, hogy soha ne legyen az zárva.
Ez a kiállításon látott darab nagyon megfogott. Ha jól tudom, Ungváron áll valahol.
A Dohány utcai Zsinagóga mellett egy villanyoszlopon áll Herzl Tivadar szobra.
Végül, de nem utolsó sorban a legújabb, Kőbányán, a Dreher Sörgyár bejáratánál.
Hozzák a frissítő sört.”
Nagyon köszönöm Gertinek a csodálatos tárlatot!
Ahogy én láttam a miniszobrokat
Ígértem, hogy lesz nekem is néhány gondolatom, kiegészítésem a csodálatos miniszobrokról. Nem titok, hogy magam is nagy rajongója vagyok Kolodko művészetéek és igyekszem lencsevégre kapni a mini alkotásokat is.
A New York Kávéház körül sok legenda kering, írtak is már ezekről. A kulcsos legenda jól hangzik, de kicsit másként történt. „A legenda szerint megnyitó napján pesti bohémek (köztük Molnár Ferenc) a Dunába dobták a kávéház kulcsait, hogy az éjjel-nappal nyitva legyen. Jól hangzik, de nem igaz. A Pál utcai fiúk írója ekkor még csak 16 éves volt. A legenda alapja valószínűleg egy korábbi történet újragondolása. A Fiume kávéházban az 1800-as évek végén újságírók egy csoportja a záróra ellen tiltakozva kidobta a kulcsot a hóba.”
Az első miniszobor-vadászat azért nem is annyira egyszerű. Gyakran ott van előttünk, de fel sem tűnik, annyira apró és beleolvad a környezetbe. A búvárnak viszonylag nagy a talapzata, de még az is beolvad az utcaképbe.
A balta sem épp feltűbő helyen van a Szabadság téren.
Ugyanitt a breki is szerényen meghúzódik a kerítésen.
A Széll Kálmán tér Mekk Elekje is apróság, ráadásul színével is jól beleolvad a zöld környezetbe.
A hely ismeretében azonban könnyen rábukkanhatunk a kedvelt mesehősre.
A csodálatos építészetű Nyugati pályaudvarral szemben sem a mini remekmű tűnik fel elsőként.
A kedves reklámarc, Skála kópé a virágágyás szélén sütkérezik.
Az új Iparművészeti Múzeum előtt Sztálin csizmája és gördeszkája hever.
Persze nem ez az egyetlen, az oroszokkal közös múltunkra emlékeztető Kolodko miniszobor Budapesten. Oroszország Ukrajna elleni inváziójára reflektál a Nincs kompót című alkotás is, amire nagyon illik az oroszok már a spájzban vannak név is.
Nagyon szeretem Kolotko Mihály humorát is. Zseniális a Colombo és kutyája szobra mellé megalkotott halott mókus, amit messziről csak egy piszoknak gondolnánk.
Van mit kinyomozni Colombónak a kezében pisztolyt tartó halott mókus haláláról.
A közkedvelt pasaréti virágárusok, Aranka néni és Béla bácsi aprócska alakja egy hatalmas virágszár közepén csücsülve emlékeztet az elmúlt évtizedekre és életünket megszépítő apró örömökre.
Drakula gróf és méltó környezetben, a Városliget egy csendes, eldugott zugában várja, hogy lencsevégre kapják.
Szívemhez talán a Kockásfülű nyúl áll legközelebb, aki a Budai Várból, a sikló végállomása mellől fotózza gyönyörű fővárosunkat.
Természetesen ebből a válogatásból nem maradhat ki Liszt Ferenc szobra sem, amit a repülőtér A termináljának érkezési oldalán találhatunk meg egy beugróban, közel a buszmegállókhoz.
Kolodko Mihály budapesti miniszobrai térképen
Tippek a miniszobrok keresgéléséhez
Az ötletes miniszobrok rajongóinak érdemes követni a művész Facebook oldalát, ahova rendszeresen felkerülnek az újdonságok. Igaz a helyet nem árulják el, de aki szemfüles, rájöhet a háttérből. Sőt egy térkép is található az oldalon a régebbi alkotásokkal. Gondolom csak idő kérdése, hogy mikor frissítik a miniszobrok térképét.
Továbbá tudom ajánlani a Köztérkép (kozterkep.hu) oldalt, ahol hazánk szinte minden szobra megtalálható fotóval, leírással. Ráadásul magyar szobrászok külföldön elhelyezett alkotásai is megtalálhatók itt. A kereső is jól működik, alkotó szerint is lehet kutakodni. Kolodko Mihály szobrait az alábbi linken éred el:
Kolodko Mihály miniszobrai Budapesten kvíz
Tedd próbára tudásod!