Karlovy Vary látnivalói: Arany János gyógyhelye
A csodálatos fekvésű cseh fürdőváros, Karlovy Vary (németül Karlsbad) leginkább a nemzetközi filmfesztiváljáról és gyógyvízéről híres. De milyen látnivalókat, titkokat rejt ez barokk és szecessziós épületekkel teli fürdőváros valójában, ahol Arany János oly sokat időzött? Mi fogta meg a híres magyar költőt annyira, hogy gyógyulása feletti örömében még a Toldi szerelmében is megörökítette? A fentiekre mind megadom a választ és megmutatom, melyek Karlovy Vary látnivalói, amelyeket vétek lenne kihagyni.
Karlovy Vary rövid történelme
Karlovy Vary, a Cseh Köztársaság leghíresebb és legnagyobb gyógyfürdőhelye már a középkorban is ismert gyógyhely volt. A gyógyvizet fürdésre és ivókúrára is használják. A szinte midenhol megvásárolható kerámiakancsók megtölthetők különböző összetételű vizekkel, melyek más-más forrásból erednek.
Az 1370-ben alapított város IV. Károly német-római császárról, az alapítóról kapta nevét. Németül Karlsbadnak (Károlyfürdő) hívták. Az 1500-as évek végére már 200 gyógyfürdőnek adott otthont, a 18. század közepére pedig Európa első gyógyhelyeként tartották számon.
1759-ben egy tűzvészben szinte az egész barokk város elpusztult. Az újjáépítéskor klasszicista épületeket emeltek.
A 19. század végén újabb építkezési hullám indult, a legtöbb épületet a Fellner és Helmer Vállalat építette. Az ő nevük nekünk is ismerős, hisz több magyar színház épület is kötődik a nevükhöz, például a Vígszíhnáz vagy a Szegedi Nemzeti Színház építése.
1926-ban porcelán és üveggyár épült a városban.
Az első nemzetközi filmfesztivált 1948-ban rendezték. 1951 óta nemzetközi zsűri értékeli a filmeket. 1956-ban az ‘A’ kategóriás filmfesztiválok közé sorolták. Fődíja a Křišťálový glóbus, azaz a Kristály Glóbusz: egy női figura áll a talapzaton és tartja a kezében a Kristály Glóbuszt.
2016-ban Hajdu Szabolcs Ernelláék Farkaséknál című filmje hozta el a fődíjat.
A legenda szerint IV. Károly német-római császár fedezte fel az egyik gyógyforrást, amikor vadászat közben az űzött szarvas a mélybe vette magát, és eltűnt az egyik gejzír párafelhőjében. A legenda ténye nem bizonyított, de az biztos, hogy Károly a százéves háború egyik ütközetében, a crécyi csatában szerzett sebesülése után itt gyógyulgatott. Több híresség is megfordult a városban, pl. Mozart, Beethoven, Brahms, Geothe, Gogol.
Karlovy Vary látnivalói, nevezetességei
A Teplá-völgyben elterülő települést a filmfesztivál mellett leginkább idilli fekvése és gyógyvize teszi vonzóvá. A barokk és szecessziós épületekkel teli városba évente 70 országból 85 000 szállóvendég és 2 millió átutazó látogat el.
Karlovy Vary gyógyvize
A meleg vizes források vizéből bárki szabadon vételezhet. Az ásványi anyagokban gazdag víz állítólag gyógyír egy sor anyagcsere- és gyomorproblémára.
Ez utóbbit megerősíteni nem tudom, de hogy megégette a kezem és kihűlés után iszonyatos íze volt az biztos.
A város talán leglenyűgözőbb fürdőjét az Osztrák-Magyar Monarchia idején emelték az egykori sörfőzde helyén. Az elit látogatóknak épült, akik kifejezettena fürdők miatt érkeztek a városba. Privát kabinok, korszerű gyógy- és wellnessberendezések, masszázsok is szerepelnek a szolgáltatások palettáján.
Olyan tömény a a víz ásványianyag-tartalma, hogy ha élő rózsát tesznek a gejzír gőzébe, az néhány óra alatt szabályosan megkövesedik. Természetesen ilyen rózsát is árulnak az ajándékboltok.
További látnivalók Karlovy Vary városában
- Imperial Gyógyszanatórium,
- I. számú fürdő vagy Császárfürdő,
- Grandhotel Pupp – a filmfesztivál idején a mozisztárok kedvelt szálláshelye,
- Városi Nezval Színház,
- Mária Magdolna templom (1485 körül)
- Vridlo kolonnád (1971-1975),
- Kastélykút – kolonnád (1912-1913),
- Károly-torony (1450 körül),
- Szentháromság-oszlop (1716),
- Malomkút Kolonnád (1871-1881),
- Dvořák Park,
- Thermál Hotel (1967-1976): A filmfesztiválok színhelye fesztiválmozival 1200 néző számára és konferencia-, színház- és vetítőtermekkel további 600 fő részére,
- Diana-kilátó: 1914-ben épült, pazar kilátás nyílik a város környékére.
A városnak van még egy híres gyógyvize: a Becherovka. A gyógynövényekből készített itallal Josef Vitus Becher már néhány éve kísérletezett, amikor egy városba érkező herceg orvosa mesélt Becher úrnak egy gyógynövénymixtúráról, ami alkalmas gyomorbántalmak kezelésére. Még pár év tökéletesítés után dobták piacra a máig híres italt.
Jelenleg egy francia cég tulajdonában van az italgyár, amit csak azzal a feltétellel vásárolhattak meg, hogy a gyártásnak Csehországba kell maradni. A Becherovkának múzeuma is van, ahol megismerhetjük a cég történetét, és persze kóstolót is kaphatunk.
Arany János emlékezete Karlovy Varyban
Ígértem még Arany János (1817-1882) és a Toldi szerelmének történetét. Sok más magyarral együtt Arany János is Karlsbad gyógyvízétől remélt enyhülést epebántalmaira. 1869-től hét esztendőn át a nyár egy részét itt töltötte a Zámecky vrch utca egyik házában, amelynek falán mai napig emléktábla emlékeztet nagy költőnk látogatásaira.
A legnagyobb epikus költőnk betegeskedése és leánya, Juliska 1865-ben bekövetkezett korai halála miatt mellőzte az írást. A „karlsbadi kúra” azonban nemcsak testi bajaira volt gyógyír, újból kedvet kapott az íráshoz.
Karlovy Varyban született a Mottó című kis költemény németül, a Nőmhöz című verstöredék, de több görög drámát is fordított itt tartózkodása alatt.
Arany János nyomán járva megnézhetjük, a házat, ahol nyolc nyáron át lakott és alkotott. Az Ecce Homo-kápolna melletti erdei sétányon emléktábla jelzi a padot, ahol Arany élvezte a napsütést és agyógyító levegőt. Legismertebbek azonban a Toldi szerelméből, 1879-ből való sorok, amelyekben a fürdőhely és a költő is megjelenik.
Így ír arról, hogy IV. Károly cseh király (a fürdőhely névadója) vadásztársaival, köztük Toldi Miklóssal szarvasüldözés közben felfedezi a gyógyító erejű forrást:
„De Károly a völgyet megszereté nagyon,
Lön gondja utóbb, hogy neki nevet adjon:
Csatolta még hozzá két falu határát,
S ahol a forró víz kilövi sugarát,
Emele ott fürdőt, telepíte várost:
Az egész világnak gyűlőhelye már most.
Ott, honnan a szarvas lezuhant a mélybe,
S hol a fürdő épült a forrás fölébe,
Ötszáz évvel utóbb – vagy igen, már többel,
Sokat ábrándozott egy beteg ősz ember;
Megáldotta vizét, nagy jótéteményért,
Ha nem új életért, új élet-reményért,
S ha valaha célhoz bir jutni ez ének:
Köszöni e forrás csuda hévvizének.”
Érdekességek, nevezetességek Karlovy Varyról
- Karlovy Vary a világ egyik leghíresebb és legnagyobb hagyományokkal rendelkező gyógyfürdővárosa, 13 nagyobb és 300 kisebb gyógyvíz-forrása van, melyek hőmérséklete 34–73 °C közötti. Vizüket ivásra, fürdésre és speciális gyógykúrákra használják az emésztőszervek és az anyagcsere zavarainak gyógyítására.
- A fürdőépületek többsége és a fontosabb forrásokat összekötő elegáns, oszlopos fedett sétány, a kolonnád a 19. században épült.
- Itt gyártják a híres cseh gyógynövénylikőrt, a Becherovkát.
- Érdemes megkóstolni a város híres édességét, a tányér nagyságú, ropogós, vékony, ízesített ostyalapot, az úgynevezett fürdőostyát.
- Több filmet is forgattak a városban, pl. a James Bond filmek sztárja, Daniel Craige a város leghíresebb szállodjában, a Garndhotel Puppban forgatta a Casino Royale egyes jeleneteit.
Ha Karlovy Varyban járunk vétek kihagyni a csupán 12 kilométerre található Loket várát, ami egyike Csehország legrégebbi építményeinek.