Kaiserliches Jagdschloss – Eckartsau kastély, a Habsburg-család utolsó menedéke
Kaiserliches Jagdschloss – Eckartsau kastély neve talán neked sokat mond. De majd ezután! A Habsburg-család évszázadokig Európa egyik legjelentősebb uralkodói családja volt, német-római császárok, német, cseh, magyar, spanyol és portugál királyok sorát adta. A fényes történet az Alsó-Ausztriában található Kaiserliches Jagdschloss – Eckartsau kastélyban ért véget.
Kaiserliches Jagdschloss – Eckartsau kastély
Ausztria fővárosa, Bécs melletti Eckartsau-ban lévő vadászkastély elődjét a 13. században építették. Az évszázadok alatt sokszor átépítették, mai formája 1732-re alakult ki Fischer von Erlach és Hildebrandt irányításával. A kastély berendezése Ferenc Ferdinánd trónörökös idejéből származik.
A kastélyhoz köthető legjelentősebb esemény 1918. november 11-re datálódik, amikor is IV. Károly beleegyezett uralkodói jogainak felfüggesztésébe és schönbrunni kastélyban aláírta a lemondó nyilatkozatát. A család még aznap ide utazott a kastélyba és már másnap kikiáltották az osztrák köztársaságot.
November 13-án magyar küldöttség (amelynek tagja volt többek közt Wlassics Gyula, Esterházy Miklós Móric, Dessewffy Aurél) is felkereste IV. Károlyt, aki hosszas vívódás után, aláírta nyilatkozatát, amelyben elismerte, hogy a magyar nemzetnek joga van az államforma megválasztására. Formálisan azonban nem mondott le a magyar koronáról. Zita királyné kijelentette, hogy „egy uralkodó nem mondhat le, csak megfosztható trónjától”. Aznap délután a magyar kormány kijelentette: „Habsburg Károly nem uralkodója az országnak”. November 16-án kikiáltották az (első) Magyar Népköztársaságot.
Az asztalon a lemondó nyilatkozat másolata.
Nagyon köszönöm a történetet és a fotókat Pajorné Kiss Edit olvasónknak!