Ilyen volt az Iparművészeti Múzeum a felújítás előtt
2017 szeptemberében színes programokkal búcsúzott el az Iparművészeti Múzeum a látogatóktól, hogy az 5 éves zárva tartás után megújulva, több mint háromszorosára nőve, modernebb környezetben fogadhassa látogatóit. Felújítás előtti fotókkal mutatom be az Iparművészeti Múzeum csodálatos épületét.
Iparművészeti Múzeum története
Az Iparművészeti Múzeumot a londoni és bécsi intézmények mintájara az elsők között alapították Európában 1872-ben, Rómer Flóris és Pulszky Ferenc kezdeményezésére. Az „egyetemes régiségekből” és neves hazai cégek (Herendi Porcelánmanufaktúra, Zsolnay-gyár) ajándékaiból álló gyűjteményt 1877-ig a Nemzeti Múzeumban őrizték.
Új épület tervezésére 1890-ben írt ki pályázatot a kormány. Az első díjat a Lechner Ödön és Pártos Gyula „Keletre magyar!” jeligéjű terve nyerte. A munkálatok 1893-ban kezdődtek el, a felavatására 1896. október 25-én, I. Ferenc József jelenlétében került sor, a millenniumi ünnepségsorozat záróeseményeként. A belsőépítészeti munkák elhúzódása miatt azonban csak egy évvel később nyílt meg a múzeum a nagyközönség számára.
Az épület fontos része Lechner Ödön munkásságának, azon épületei közé tartozik, amelyek az UNESCO világörökségi várományosai listáján is szerepelnek.
Gazdag gyűjteménye Európában is a legfontosabb ilyen profilú múzeumok közé emeli. Egyes gyűjteményrészei, így a szecessziós üveg- és kerámiatárgyak, vagy az iszlám-török szőnyeggyűjtemény világszínvonalúak. A múzeum őrzi a középkori és kora újkori Magyarországról egyetlenként fennmaradt nemesi kincstárat, az Esterházy családét.
Az Üllői úton álló főépület mellett az Iparművészeti Múzeum kiállítóhelyeként működik a nagytétényi Száraz-Rudnyánszky-kastély, ahol a bútorgyűjtemény a legjelentősebb.
Iparművészeti Múzeum felújítása
Az Iparművészeti Múzeum az épület rekonstrukciós munkálatai miatt jelenleg is zárva tart, várhatóan csak 2022-ben vehetik birtokukba a látogatók.
A magyar szecessziós építészet legszebb példái közé tartozó palotára igencsak ráfér a felújítás. Megépítése óta csak a háborús sérülések helyre hozatala és kisebb állagmegóvási munkák történtek. Az egyre romló állag miatt 2011 február óta felállványozva fogadta a látogatókat, 2011 júliusában pedig még a Zsolnay-kerámiából készült laternát is le kellett venni kupola tetejéről.
Az öt éves zárva tartás első évében a műtárgyak rendezése, az épület kiürítése történik. A három éves felújítás után újabb egy év kell, hogy minden a helyére kerülhessen.
Az átfogó műemléki rekonstrukció mellett az épülethez mélygarázs és egy új szárny is készül 25 milliárd forintból. A most 3 ezer négyzetméteres kiállítótér 10 ezer négyzetméteresre bővül. Az új szárny elsősorban a dizájn és a kortárs iparművészet otthona lesz.
Bővebb információ az Iparművészeti Múzeum honlapján.