Ilyen volt és ilyen lett a tatai Esterházy-kastély
A tatai Öreg-tó partján álló tatai Esterházy-kastély évtizedikig csipkerózsika álmát aludta, zárt kapukkal várakozott jobb sorsára. 2021. május 26-án aztán alaposan megszépülve kitárta kapuit, hogy már felújítva mesélhessen a történetéről és volt lakói életéről. A tatai kastély rövid története mellett fotókon mutatom be, hogy lett a lepusztult kastélyból csodálatos kiállítóhely.
Tatai Esterházy-kastély rövid története
Esterházy Miklós (1711-1765), a magyar testőrség kapitánya 1762-ben kapta meg a tatai birtokot. Itt, a romantikus történeti parkban, az Öreg-tó partján, építette fel a késő-barokk stílusjegyeit viselő, díszes belső terekben gazdag Esterházy-kastélyt.
A tatai kastély építésével a városban letelepedett fiatal építőmestert, Fellner Jakabot bízta meg. A nagyszabású terv része lett volna a szintén itt álló Tatai vár lebontása is. Esterházy Miklós korai halála és anyagi gondok miatt végül csak egy szerényebb kastély készült el 1777-re.
A kastély falai között több neves személy is megfrodult. Napóleon előli visszavonuláskor 1809. augusztus 22. és november 21. között Ferenc magyar király és Ludovika királyné itt töltötte napjait. 1848-49-ben a kastélyban éjszakázott Windisgrätz és Haynau.
A bécsi udvar 1897. szeptember 10. és 15. között hadgyakorlatának főhadiszállásául a festői környezetben épült tatai kastélyt jelölték ki. A különleges alkalomra a kastély környezetének megvilágításával készültek. 1897. július 24-én a világon elsőként itt gyulladtak ki az utcai acetilénlámpák. A rendkívüli látvány II. Vilmos német és I. Ferenc József osztrák császár és magyar királyt is elbűvölte.
A második királypuccs után, 1921. október 24-én, a kastélyban tartózkodó IV. Károlyt és Zita királynét, Andrássy Gyula grófot, Rakovszky Istvánt, Gratz Gusztávot, Zichy Istvánt és Gyürky grófot a nemzeti hadsereg őrizetbe vette. A királyi pár október 26-án hajnalban hagyta el Tatát és a Tihanyi apátságban keresett menedéket.
A második világháború után 1990-ig egészségügyi intézményként haszálták a kastélyt. A budapesti Lipótmezei Elmegyógyintézet egy része működött itt.
A kastély a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogramban 2016 és 2020 keretében újult meg, melynek keretében 19 kastélyt és 18 várat újítanak fel.
Ilyen volt és ilyen lett a tatai Esterházy-kastély
Hogy mi változott, azt a régi kastélyról általam készített fotók és az olvasónk által, a már felújított kastélyban kattintott fotókon mutatom be.
A késő barokk Esterházy-kastély régi szépségét visszanyerve megújult kiállítási tartalommal várja a látogatókat. A Béke-szigete elnevezésű, élményalapú tárlat a grófi család hétköznapjait és nemzetközi jelentőségét mutatja be. A korhűen berendezett enteriőrökben izgalmas műtárgyak mesélnek az Esterházyak múltjáról. – szól a megnyitásról kiadott kiadott közlemény, amivel egyidejüleg a felújított kastélyről szóló videóit is megosztottam.
Előzőleg, még a felújítás kezdete előtt leírtam a kastély történetét, így most csak rövid összefoglalót írok erről.
Az Esterházy-kastélyt Esterházy Miklós kezdte el építtetni Fellner Jakab terve alapján. Esterházy Miklós korai halála és anyagi gondok miatt végül csak egy szerényebb kastély készült el 1777-re. A második világháború után elmegógyintézet működott benne, majd az 1990-es évektól kihasználatlanul, üresen állt, csak néha nyitották meg a látogatók előtt. Ilyen alkalommal jutottam be én is a csodálatos épületbe.
A felújítás igen látványos, többek közt az épület színe is megváltozott.
A mostani fehér szín az eredeti állapotot tükrözi.
A legdíszesebb terem igen lepusztunk állapotban volt a 2010-es évek közepén.
A felújítással minden rész megújult és a sarokba visszakerült a kályha is.
A virágkötők szakmai versenyének idején csak néhány szoba volt látogatható, így például a könyvtárszobát és a díszes fürdőt sem láthattam a fleújítás előtt.
Úgy gondolom, hogy igazán jól sikerült a felújítás és érdemes felfedezni a megújult kastély termeit.
A kastély belépőjeggyel látogatható. A NÖF által készített Nemzeti Kastély- és Várprogram nevű kiállításvezető alkalmazással is felfedezhető.
Nyitvatartási és további információkat a kastély hivatalos oldalán találsz,
Nagyon köszönjük a szuper fotókat Kertészné Hangyás Rózsának!