Herendi porcelán, a „fehér arany”
A Veszprém megyei Herend város nevét világszerte ismerik, amit természetesen a különleges porcelánjainak köszönhet. A közel kétszáz éves herendi porcelán történetével, porcelángyártással a manufaktúrában és a múzeumban ismerkedhetünk meg .
Herend város határában késő római kori leleteket találtak, a középkorban több kisebb falu állt itt. A Bakony lábánál fekvő terület mindig vadászterület volt, a török időben teljesen elnéptelenedett.
A herendi puszta 1764 és 1847 között került ismételt betelepítésre, főleg német ajkúakkal, ekkor indult el a fejlődés. 1999. július 1-jén városi rangot kapott.
Az épületek előtt álló oroszlán is időnként megváltozik. Pár évvel ezelőtt még ilyen volt.
Herendi porcelán története
A porcelángyárat farkasházi Fischer Mór alapította 1839-ben. A gyárban egyedi darabokat, főleg étkészleteket készítettek, melyek már az első világkiállításon, 1851-ben sikert arattak Londonban. Az 1867-es Párizsi Világkiállításon első díjat nyert, a Monarchiában működő 19 porcelángyár közül egyedüliként.
Viktória királynő azonnal rendelt egy készletet a windsori kastély számára. Később a londoni Viktória és Albert múzeum a világ első iparművészeti gyűjteményéhez megvásárolta egy sorozat első darabjait. Az 1901-es szentpétervári kiállításon II. Miklós orosz cár is rendelt étkészletet. A magyar arisztokrata családok és az olasz királyi udvar körében is igen népszerűek voltak a „fehér arany” remekművek. Szinte minden kiállításról rangos elismeréssel tértek haza.
Később a készletek mellett kisplasztikákkal bővült a kínálat, többek között Izsó Miklós és Huszár Adolf műveiről is készültek másolatok. Később Kisfaludy Strobl Zsigmond és Pásztor János szobrászok, valamint Kovács Margit keramikus is tervezett a gyár számára.
1948. március 2-án a Herendi Porcelángyárat is államosították, és a centralizált, tervgazdaságban működő politikának megfelelően a magyarországi kerámiagyárakat egyesítő FIM (Finomkerámiaipari Művek) tagvállalataként működött tovább.
1981-ben Herend kivált a Finomkerámiaipari Művekből, és önálló vállalattá alakult.
1992. június 30-án a Herendi Porcelángyár jogutódaként megalakult a Herendi Porcelánmanufaktúra Rt., melynek tulajdonosi szerkezete egyedülálló, hiszen a munkavállalóké a részvények 75%-a.
A manufaktúrának külön iskolája is van, az itt végzetteknek munkalehetőséget is kínálnak. Pár év múlva pedig már ők is részvényesekké válnak.
Herendi porcelán népszerűsége
A herendi porcelán népszerűsége a széles és változatos választéknak, a hagyománytiszteletnek és az innovációnak köszönhető. A mai napig kézzel készítik és festik a különböző porcelán tárgyakat. Mindenki megtalálhatja az ízlésének megfelelőt.
Míg egyes tárgyaikat a fenség és a méltóság, dús szín és formavilág jellemzi, addig mások a nagyanyáink korát idézik. Készítenek kisebb, olcsóbb tárgyakat is, az állatfigurák különösen az amerikai gyűjtők körében népszerűek.
Máig az egyik legnépszerűbb minta születése gróf Apponyi Albert nevéhez fűződik, aki a trianoni tárgyalásoknál, az 1920-as párizsi békekonferencián a magyar delegáció vezetője volt. Részére készítette el először a Manufaktúra az Indiai virágkosár minta egyszerűsített változatát az 1930-as években.
Ez aztán az egyik legnépszerűbb díszítőelemmé vált. Az Apponyi minta manapság több különböző színben vagy színek kombinációjával készül, melyek közül a türkiz-platina összeállításnál az arany színt felváltotta a platina használata, különleges fémes csillogást kölcsönözve a porcelánnak.
A herendi porcelán váza is népszerű ajándék. A hazánkba látogató államfők, uralkodó családok tagjai is gyakran itt készített porcelánnal térhetnek haza. Az európai királyi családokban ma is használnak herendi porcelánt. Vilmos és Katalin esküvőjére is készítettek egy külön kollekciót ajándékba.
Szintén itt készül hónapokon keresztül minden évben a Forma1 magyar nagydíjának trófeája és dobogós helyezettek ajándéka.
Porcelánium látogatóközpont látogatása
A látogatóközpont több lehetőséget is kínál a herendi porcelánnal való ismertkedésre. A mebvásáolt belépőjeggyel a manufaktúrába és a múzeumba is beléphetünk. Minimanufaktúra-látogatás magyar vagy kérésre angol nyelvű vezetéssel zajlik.
A Felnőtt és a Nyugdíjas belépőjegy tartalmaz egy kupont, ami az Apicius Kávéházban váltható be kávé/tea/ásványvíz fogyasztásakor. Családi kombinált belépőjegy és Diák belépőjegy esetén kávéházi fogyasztást nem tartalmaz a belépőjegy.
Minimanufaktúra
A Minimanufaktúrában a porcelánkészítés rejtelmeibe pillanthatunk be.
Múzeum
A múzeumot 1964-ben nyitották meg, itt több ezer porcelántárgyban gyönyörködhetünk. 1999-ben nyílt meg a gyárral szemben a Porcelanium. Az itt kialakított minimanufaktúrában szakértő vezetéssel ismerhetjük meg a porcelán készítés folyamatát.
Apicius Kávéház
A kávéházban herendi porcelán termékekben szolgálnak fel.
2024-es látogatásomkor Apponyi mintás csészében szolgálták fel a kávét.
Mintabolt
A mintabolt több ezer portékája közül nem egyszerű választani. A vásárlási szándékkal érkezőknek érdemes jó zsíros bankkártyát hozni.
További információk a Herendi Porcelánmanufaktúra oldalán.
Videók a herendi porcelánról
Kattints és nézd meg a múzeumban tett látogatásomról készített videót.