A helsingøri Kronborg-vár, amit a Hamletből ismerünk
A Svédországot és Dániát elválasztó keskeny Sund-szoros (Øresund) stratégiai ellenőrző pontjára épült helsingøri királyi vár fontos szimbolikus értéket képvisel a dánok számára. A Kronborg-vár, ami elsősorban Shakespeare Hamlet című drámájának színhelyeként ismert, Észak-Európa egyik legjelentősebb reneszánsz vára. 2000 óta az UNESCO világörökség része.
A Kronborg-vár története
Észak-Európa egyik legjelentősebb reneszánsz vára a dániai Helsingørben, Sjælland szigetének csúcsán található. Stratégiai jelentőségét annak köszönhette, hogy a Dániát és Svédországot elválasztó Øresund itt a legszűkebb, mindössze 4 km széles.
Évente sok ezer látogató keresi fel a várost, elsősorban azért, hogy megnézhesse Hamlet várát, amiről azt gondolhatnánk, hogy Shalkespeare-nek köszönheti hírnevét. Ám ez éppen fordítva van, az angol szerző a hely korabeli ismertségének köszönhetően helyezte ide a történetet.
A Kronborg-vár elődjének története az 1420-as években kezdődött, amikor VII. Erik megépíttette itt a Krogen nevű erődöt, ami egy falon belül több különálló épületből állt. Ekkor a tengerszoros túloldala is Dániához tartozott, a király pedig vámot vetett ki az Øresundon áthaladó hajókra. A célja az volt, hogy a Hanza-szövetségtől elhódítsaaz uralmat a Balti-tenger felett.
Kronborg első ura apai ágon a magyar király, Luxemburgi Zsigmond elsőfokú unokatestvére volt. VII. Erik 1424 nyárán járt is Luxemburgi Zsigmondnál, tiszteletére Budán nagy ünnepséget rendeztek.
Az erődöt II. Frigyes 1574 és 1585 között egy Európa-szerte egyedülálló reneszánsz kastéllyá építette át. 1577-ben királyi rendelet alapján nevezték át Kronborgra. Ekkor a vár a király lakóhelyeként is szolgált.
1629. szeptember 25-én két munkás figyelmetlensége miatt a vár nagy része leégett, csak a kápolna vészelte át a tűzvészt erős boltíveinek köszönhetően.
IV. Keresztély rögtön elrendelte a vár eredeti állapotban való újjáépítését. Tíz évvel később a vár külseje visszanyerte régi szépségét, a berendezés azonban már sosem lett ugyanolyan, mint azelőtt volt.
A svédek 1658-ban három heti ostrom után bevették az erődöt. Ezt követően III. Frigyes és V. Keresztély alatt hatalmas erődítményekkel toldották meg és kiépítettek egy új védelmi vonalat. A külső védelmi rendszert IV. Frigyes alatt megerősítették és a várat is jelentősen átépítették. Ezután Kronborg Európa legerősebb erődítményének számított.
1739-től a 19. század közepéig az erőd börtönként működött. 1785-től kezdve katonai igazgatás alá került és kaszárnyaként használták egészen 1923-ig. Mai napig őrzi a 18. század végi állapotát.
Alapítása, 1915 óta itt kapott helyet a Dán Tengerészeti Múzeum. Ezt azóta átköltöztették a közeli szárazdokkban, a felszín alatt kialakított modern kiállítóhelyre.
A vár ebédlőjének mennyezetét csodálatos faragások és aranyozások díszítették, falain hatalmas kárpitok lógtak. Ezek közül már csak az északi falra szánt tizennégy faliszőnyeg maradt meg, melyek dán királyokat ábrázolnak. Hetet a kronborgi várban, a másik hetet a koppenhágai Nemzeti Múzeumban állították ki.
A Kronborg-vár 2000 óta az UNESCO világörökség része.
Kronborg vára és a Hamlet
Kronborg vára elsősorban William Shakespeare Hamlet című drámájának színhelyeként ismert. Hamlet, dán királyfi William Shakespeare egyik legismertebb tragédiája, az európai kultúra alapművei közé tartozik. A legtöbbet idézett művek egyike 1599 és 1601 között íródott.
Az eredeti Hamlet-legenda Jütland komor lápvidéké játszódik, Hamlet – pontosabban Amlet/Amleth – a feltételezések szerint egy koraközépkori skandináv, talán óizlandi legenda hőse, aki Saxo Grammaticus történetíró latin nyelvű dán krónukájában, a Gesta Danorumban szerepel.
Az alaptörténet hasonló: a királyt meggyilkolja a testvére, majd az özvegyet elveszi feleségül. A királyfi, azaz Jütland hercege pedig örültséget színlel, majd bosszút áll a trónbitorlón.
A Hamlet első fordítását Kazinczy Ferenc készítette el 1790-ben, a művet németből fordította. 1866-ban készült el Arany János fordítása, ami több mint száz éven át „a” magyar Hamlet-fordításnak számított. A szöveg első előadása 1867. szeptember 9-én volt a Nemzeti Színházban, Paulay Ede rendezésében. Azóta a 20. század végéig szinte kizárólag ezt a fordítást használták a színházak.
A dráma első dániai bemutatójára 1813-ban, a koppenhágai Dán Királyi Színházban került sor. A kronborgi várban a Hamletet 1816-ban, Shakespeare halálának 200. évfordulóján adták elő először. A szerepeket a kaszárnyában szolgáló katonák játszották. Azóta számtalanszor előadták a vár különböző részein, neves vendégművészek szereplésével. Az előadások nagyban hozzájárulnak Kronborg idegenforgalmi jelentőségéhez.
Holger Danske (Dán Holger) legendája
A lenyűgöző reneszánsz várkastély a dán nemzeti identitás egyik fontos helyszíne is. Itt kisért Dán Holger szelleme, aki a legenda szerint az egyik első dán király, a viking Gudfred gyermeke volt.
A vár alatti kazamatákban található a hős Holger Danske szobra. A legenda szerint Kronborg várának dicső katonája, a legyőzhetetlen harcos, Holger honvágytól hajtva hazatért egy hadjáratról Dániába, és itt a várban mély álomba zuhant. Ha azonban hazája halálos veszélybe kerül, felkel, és újra harcba megy.
Ez a mitikus alak először a Roland-énekben fordul elő Ogier le Danois néven. Skandináviában csak 1510 óta ismert, és különösen Hans Christian Andersen a Dán Holger című meséje tette ismertté.
Hans Christian Andersen: Dán Holger című írása Shakespeare Hamlet című drámájának színhelyeként ismert Kronborg várának dicső katonájáról szól. A legyőzhetetlen harcos honvágytól hajtva hazatért egy hadjáratról Dániába, és ott mély álomba zuhant. Ha azonban hazája halálos veszélybe kerül, felkel, és újra harcba megy.