Giethoorn, Hollandia Velencéje
A holland Giethoorn települést egyszerűen csak Hollandia Velencéjeként emlegetik. Bár Hollandiában rengeteg várost, falut szelnek át a hangulatos csatornák, Giethoorn az egyetlen, ahol egyáltalán nincsenek utcák. El tudod képzelni? Se utak, se autók, mindenki elektromos hajtású hajókkal, kerékpárral vagy gyalogosan közlekedik. A települést csatornák hálózata hálózza át, fahidak kötik össze a szigetecskéket, nádtetős házikók szegélyezik a partot, és a csónakok halk suhanása az egyetlen hang, ami megtöri a nyugalmat.
Giethoorn, bájos város utcák nélkül
Giethoornban ne keress száraz talajt a lábad alatt. Azzal viszont számolj, hogy nem egy kihalt a faluba érkezel, rengeteg kíváncsi turistával találkozol majd.
Az 1170-es hatalmas pusztító árvíz után 1230-ben építették újjá a falut. A betelepülők sok szarvat találtak, amelyek valószínűleg az árvízben elpusztult kecskéktől származtak. Innen ered a község neve Giethoorn, aminek a jelentése “kecske szarv”.
A csatornahálózat hossza 7 és fél km, a csatornák többsége 1 méter mély. A falu idilljéhez a csatornákon átívelő 180 kis fahíd és a rengeteg növény is hozzájárul. A fő közlekedési eszközként használt elektromos motorral működő hajók környezetkímélőek és halkak.
A bájos falu mára már nemzetközileg ismert turisztikai célpontnak számít, ami a fotókat elnézve egyáltalán nem meglepő.
A csinos, virágos parasztházak a 18.századból származnak.
A helyiek és a településre érkezők is többnyire csónakkal vagy kis hajókkal közlekednek, amelyeket bérelni is lehet.
A csatornák mentén, illetve a kereszteződésekben útjelző táblák mutatják, hogy merre lehet menni.
Létezik olyan kanyar is, ahol tükör segíti a hajókat a balesetmentes közlekedésben.
Még az éttermek, kávézók, üzletek is így vagy esetleg kerékpárral közelíthetők meg.
Eddig tartott az eredeti bejegyzés. Aztán olvasónk küldött pár saját fotót, amit 4 évvel ezelőtt készített. Ugye egyetértesz, hogy ezek sem maradhattak ki a bejegyzésből?
Hogyan juthatunk el Giethoornba?
A falu autóval nem megközelíthető, de ez csak hozzáad varázsához. Amszterdamtól kb. 120 km-re északkeletre fekszik, és többféleképpen is eljuthatunk oda.
- Vonattal: A legközelebbi vasútállomás Steenwijkben található, ahonnan busszal vagy taxival lehet eljutni Giethoornba.
- Autóbusszal: Amszterdamból és Zwolle-ből is közvetlen buszok indulnak Giethoornba.
- Személygépkocsival: Ha ragaszkodunk a vezetéshez, akkor Giethoorn külterületén parkolhatunk, ahonnan gyalog vagy csónakkal juthatunk be a faluba.
Mit ne hagyj ki Giethoornban?
A csatornázás a legkedveltebb program Giethoornban. Bérelhetünk csónakot magunknak, részt vehetünk vezetett túrán, vagy akár piknikkos csónakázást is tehetünk. Akik nem szeretnének vízre szállni, azok gyalogosan is felfedezhetik a falut a kijelölt túraútvonalakon.
A Giethoornban töltött nap nem lenne teljes a helyi specialitások megkóstolása nélkül. Számos étterem és kávézó kínál hagyományos holland ételeket, frissen sült palacsintát és ízletes gofrit.
Ha van egy kis időnk, érdemes meglátogatni a Giethoorn Múzeumot, ahol a falu történetéről és kultúrájáról tudhatunk meg többet. A Nationaal Park Weerribben-Wieden is a közelben található, ahol túrázhatunk, kerékpározhatunk, vagy madármegfigyelést folytathatunk.
A különösen bájos a település a hortenziák virágzásának idején. Buza Erika ebben az időszakban tett egy sétát a csodálatos környezetben. A csodálatos fotói mellé egymegjegyzést fűzött: „A kis fahidak sok helyen le vannak zárva, hogy ne lehessen bemenni a házakhoz, a kertjeikbe.”
Tippek Giethoornba látogatóknak
- A főszezonban (július-augusztus) Giethoorn zsúfolt lehet, ezért érdemes előre foglalni a szállást és a csónakbérlést.
- A csatornákban tilos úszni és horgászni.
- Kérjük, vigyázzunk a környezetre, és ne szemeteljünk.
- Giethoornban nincsenek autók, ezért gyalogosan vagy csónakkal közlekedjünk.
- Tiszteljük a helyieket és a magántulajdont.
Nagyon köszönöm a csodás fotókat Erdős Rózsának és Buza Erikának!
További olvasnivalók Hollandiáról
- Aalsmeer: a világ legnagyobb virágtőzsdéje
- Madurodam, a holland miniváros friss fotókon
- Keukenhof, a világ legnagyobb tavaszi kertje