Gasztronómiai utazás Ausztriában
A szinte végtelen számú úti cél közül kiemelkednek azok, ahová szívesen visszatérünk, bizonyára mindenki talál ilyen helyeket az utazási naplójában. Számunkra Salzburg és Tirol vidéke is ezek közé tartozik, a visszatérési vágy pedig gyakran a helyi gasztronómiának köszönhető, ez most sincs másképp.
Salzburg, az ínyencek paradicsoma
Vannak kertekben megbújó híres sörözők, nemes éttermek és hagyományos történelmi kávézók is a látogatók számára. De ne feledkezzünk meg a minden adandó alkalommal felbukkanó ételstandokról sem. Egy alig több mint 150 000 lakosú városhoz képest tényleg gazdag a kínálat. De miért is ne lenne, elvégre Mozart is onnan származik…
Ha Salzburg, akkor Mozart és különleges csokigolyói is…
A klasszikus salzburgi desszertek közül a legklasszikusabbról, a nugáttal és pisztáciás marcipánnal töltött csokoládé trüffelről beszélünk. Az első Mozart golyót 1890-ben készítette Paul Fürst cukrászmester, és az idő múlásával az édesség számos ínyenc szívét és szájpadlását meghódította. Az 1950-es években a kézi gyártás már nem tudta kielégíteni a keresletet, ezért Viktor Schmidt, egy másik salzburgi cukrászmester olyan modern gyártási módszert dolgozott ki, amely biztosította a receptúra és a minőség megőrzését, és sokszorosára növelte a gyártási mennyiséget. Így ma már nemcsak a belvárosban kapható kézzel készített pralinék kaphatóak, hanem az iparilag előállított, ár és elérhetőség tekintetében is sokkal kedvezőbb csokigolyók is.
Havas élvezet – Salzburg kedvenc édessége
A Salzburger nockerln, vagyis a salzburgi galuska egy tipikus helyi specialitás, voltaképpen egy édes felfújt. A gyönyörű, habos desszert először a 18. század elején jelent meg, és egy évszázaddal később már hagyományos része volt az éttermek és otthonok ünnepi menüinek. Egy adag három hókupacból – aranybarnára sütött, szépen cukrozott galuskából- áll. A desszert Salzburg három hegyét szimbolizálja: a Mönchsberget, a Kapuzinerberget és a Rainberget. Az adag olyan nagy, hogy három éhes vendéget is könnyedén meg tud etetni, ezért nem ez a megfelelő desszert egy pazar, többfogásos menü után.
Salzburgi sör
Kevés olyan város van Közép-Európában, amelyből hiányozna a sörkultúra. Salzburg sem kivétel ez alól. A Stiegl sörfőzde mellett, amely a legnagyobb Ausztriában és nagyon érdekes túrát kínál, tíz másik cég is főz sört Salzburgban. A közvetlenül az obersalzburgi vár alatt található Stiegl sörgyár sörcsarnokának kilátóteraszát mindenképp érdemes meglátogatni. Remek gasztronómiai élményt és természetesen sört kínál a lehető legjobb kilátással, onnan az egész történelmi belváros a tenyerünkben van. Ugyancsak érdekes az Augustiner Bräu sörfőző üzem, amelyet a 17. században a Mülln kolostor szerzetesei alapítottak. A mai napig hagyományos módon készítik a sört. Már tavasztól kezdve jó hűsölési opciót kínálnak a salzburgi helyi sörözők árnyas sörkertjei, és az ízélmények lenyűgöző kilátással kombinálhatók.
Salzburg közvetlenül FlixBus járattal elérhető Budapestről és Győrből is. A jegy ára Budapestről már 7599 Ft-tól, Győrből pedig már 5999 Ft-tól kezdődik.
Tirol nyári ízei: gasztronómiai kalandok az Alpok szívében
Tirol mesés hegyvidéki tájainak felfedezése mellett a régió gazdag gasztronómiai kínálata is páratlan élményeket tartogat nem csak a téli sportok mellé, de a nyári vakációra érkező látogatók számára is. A helyi konyha jellegzetes ételei és italai a tradicionális osztrák ízvilágot képviselik, és minden gazstrokalandort lenyűgöznek.
Tiroli Grösztli, a hegyek ízletes csemegéje
A Tiroli Grösztli az egyik legismertebb tiroli étel, amelynek nagyszerűsége az egyszerűségben rejlik. Ez a serpenyős étel sült burgonyából, hagymából és húsból áll, tetején tükörtojással tálalva. Ideális választás akár egy hosszú hegyi túra után, hiszen laktató és ízletes. Innsbruck és környékének vendéglőiben, például a Stiftskeller Innsbruck-ban, autentikus formájában kóstolhatjuk meg.
A sokoldalú gombócok birodalma
Tirolban a gombóc, vagyis a Knédli, számtalan variációban készül. A Kaspressknödel, azaz sajttal töltött zsemlegombóc, gyakran levesben tálalva kerül az asztalra, míg a Speckknödel, a szalonnás gombóc, főfogásként is megállja a helyét. A nyári hónapokban könnyedebben fogyasztható a Spinatknödel, a spenóttal töltött változat, amely friss ízével hódítja meg a vendégeket a nyári melegben.
Az eredeti császármorzsa
A porozinkó, smarni, grízsmarni vagy leginkább ismert nevén a császármorzsa, németül Kaiserschmarrn, egy finom, édes desszert, ami állítólag Ferenc József császár kedvence volt. Tésztájába a magyar verzióval ellentétben búzadara helyett liszt kerül, így egy olyan palacsintatésztára emlékeztet, amelyet a serpenyőben, sütés közben összekevertek, ennek köszönhetően több, kisebb-nagyobb darabban sült meg. Porcukorral megszórva, általában almaszósszal vagy szilvalekvárral tálalják. Kiváló választás minden édesszájúnak egy könnyű ebéd vagy vacsora után, és szinte az összes tiroli étterem étlapján megtalálható.
Innsbruckba, Tirol tartományának székhelyére szintén költséghatékony módon eljuthatunk mind Budapestről mind Győrből közvetlen FlixBus járattal, hiszen a fővárosból már 9999 Ft-tól, Győrből pedig 7999 Ft-ért vannak elérhető jegyek.
Nincs más dolga, mint felszállni a FlixBusra, és hagyni, hogy magával ragadja a felfedezés vágya és az esetleges korábbi emlékek.