Filozófusok kertje: egy csendes oázis a Gellért-hegyen
A Gellért-hegy Budapest egyik legnépszerűbb turisztikai célpontja, de kevesen tudják, hogy a Citadella zajától távol, a hegy nyugati oldalán egy igazi kincs rejtőzik: a Filozófusok kertje. Ez a csendes oázis nemcsak lélegzetelállító kilátást nyújt a Dunára és a városra, de egyedi szoborcsoportnak is otthont ad, amely a világ nagy gondolkodóit ábrázolja. Videón is mutatom az ingyenesen látogatható csodálatos helyet.
Filozófusok kertje
A Filozófusok Kertje 2001-ben nyílt meg a nagyközönség számára, és Wagner Nándor magyar szobrászművész „Filozófiai Kert” című alkotását foglalja magában. A tervező célja az volt, hogy emléket állítsanak azoknak, akik az emberi szellemiséget gazdagították, és ösztönözzék a látogatókat arra, hogy elgondolkodjanak saját életük és világképük mélyebb értelmén.
A bronzból és gránitból készült szoborcsoportban Ehnaton, Jézus, Buddha, Lao-ce, valamint Ábrahám szobra áll kör alakban. A kör közepén egy fénylő gömb található, amely a közös istenséget jelképezi, és összeköti a különböző vallásokat és filozófiai irányzatokat.
A kör alakban elhelyezett szobrok hátterében Mahatma Gandhi, Bódhidharma buddhista szerzetes és Assisi Szent Ferenc szobra áll.
A Filozófusok Kertjében az emberiség legnagyobb gondolkodóinak eszméi elevenednek meg. A szobrok látványa arra ösztönzi a látogatókat, hogy elgondolkodjanak az élet nagy kérdésein, és értékeljék a különböző kultúrákban fellelhető bölcsességet.
A Filozófiai kertből 2007-ben három szobor eltűnt. A művész özvegye és a Budavári Önkormányzat segítette a helyreállítást. A szobrokat újraöntötték, és 2010 óta ismét korábbi teljességében csodálhatjuk meg a legnagyobb gondolkodók szobrait.
A Gellért-hegy ezen szeglete minden évszakban gyönyörű, de különösen tavasszal és ősszel ajánlott meglátogatni, amikor a természet színei még inkább kiemelik a hely varázsát. Akár egy csendes sétára, akár mélyebb elmélkedésre vágysz, a Filozófusok Kertje tökéletes választás.
A Filozófiai kert gondolkodói
A Filozófiai kert nyolc, az emberiség történetében fontos szerepet játszó filozófusnak, gondolkodónak állít emléket.
Buddha
A kert egyik központi alakja Gautama Buddha, azaz a „Megvilágosodott”. Buddha tanításai, különösen a Négy Nemes Igazság és a Nyolcrétű Ösvény, az alapját képezik a buddhizmusnak, amely ma is milliók életét formálja. Az ő filozófiája a szenvedés megszüntetésére és a belső béke elérésére irányul.
Jézus Krisztus
Jézus Krisztus, a kereszténység központi alakja, aki szeretetre, megbocsátásra és szolgálatra tanította követőit. Tanításai a szeretet univerzális természetéről és az emberiség megváltásáról szólnak. Az ő élete és tanításai ma is alapvetőek a keresztény hit számára.
Lao-ce
Lao-ce a taoizmus alapítója, és a „Tao Te King” című mű szerzője. Az ő filozófiája a természettel való harmonikus együttélésre, az egyszerűségre és a nem-cselekvésre (wu wei) épül. Lao-ce tanításai mélyen befolyásolták a kínai kultúrát és gondolkodást.
Assisi Szent Ferenc
Assisi Szent Ferenc, a ferences rend alapítója, ismert volt az állatok és a természet iránti szeretetéről, valamint a szegénység és az egyszerű élet iránti elkötelezettségéről. Az ő élete és tanításai a keresztény spiritualitás fontos részévé váltak.
Mahatma Gandhi
Mahatma Gandhi, az indiai függetlenségi mozgalom vezetője, a békés ellenállás és a passzív ellenállás híve volt. Az ő filozófiája, az ahimsa (erőszakmentesség), és az igazság (satya) keresése hatalmas hatással volt a világra, különösen a polgárjogi mozgalmakra.
Bodhidharma
Bodhidharma, más néven Daruma Taishi, a zen buddhizmus alapítója. Az ő tanításai a meditáció és a közvetlen tapasztalás fontosságát hangsúlyozzák. A zen buddhizmus nagy hatással volt az ázsiai kultúrára és művészetre.
Ábrahám
Ábrahám zsidó, a keresztény és az iszlám vallások ősatyja, aki Isten parancsára elhagyta otthonát, és új földre költözött.
Ekhnaton
Ekhnaton Egyiptomi fáraó, aki bevezette az egyistenhitet, és Aton napistent imádta.
Filozófusok kertjének látogatása
A Filozófusok Kertje a Gellért-hegy nyugati oldalán, a Gruber József víztározó tetején található. Tömegközlekedéssel vagy gyalogosan is megközelíthetjük. A kert a nap 24 órájában nyitva áll és ingyenesen látogatható.
Akár zarándok utat megtéve is eljuthatunk ide. A Pálos utak közül az első, a Források útja ugyanis érinti a Filozófusok kertjét is. A 14 kilométeres út a pálosok Sziklatemplománál kezdődik és a budaszentlőrinci pálos templom romjaihoz vezet.
A Filozófusok Kertje ideális hely azok számára, akik egy kis nyugalomra és csendre vágynak a város nyüzsgése közepette. A parkban sétálva gyönyörködhetünk a csodálatos kilátásban, elgondolkodhatunk a világ nagy kérdésein, és inspirációt meríthetünk a különböző kultúrák bölcsességéből.
Alig párszáz méterre innen található Buda királyfi és Pest Királykisassony szobra, amit szintén érdemes megtekinteni.